недела, 20 септември 2020
Свет 20.09.20 | 23:52

Сицилија ќе дава по 3.000 евра за младенците што ќе се венчаат на островот

Сицилијанските власти одлучија да даваат по 3.000 евра на секој млад пар кој ќе одлучи да се венча на Сицилија. За финансирање локалните власти издвоиле 3,5 милиони евра...

Македонија 20.09.20 | 23:41

Филипче го осуди нападот врз лекарот на Токсикологија: Насилството не е решение

Министерот за здравство, Венко Филипче, го осуди насилството врз лекарот од Клиниката за токсикологија во Скопје. Филипче на Фејсбук порача дека нема оправдување за...

Македонија 20.09.20 | 23:31

Комисијата размислува за повторно затворање на градинките

Комисијата за заразни болести не одлучила викендов дали ќе има целодневна настава за учениците. Последниот став на членовите на комисијата бил дека не треба да има...

Мода и убавина 20.09.20 | 23:10

Секоја боја има различно влијание на расположението

Каде и да погледнете има безброј различни бои со безброј различни нијанси. Природата се погрижила животот околу нас да биде жив и разнобоен. Боите се одлика на различните...

Македонија 20.09.20 | 22:56

Мајките на породилно повторно ќе излезат на протест

Мајките кои се на породилно утре ќе излезат на нов, втор по ред, протест пред Владата, во обид да издејствуваат укинување на одлуката во среда да се вратат на работа. Викендов...

Македонија 20.09.20 | 22:47

Полицијата секојдневно се фали дека контролира моторчиња, а Заев се вози на БМВ без кацига

Деновиве полицијата постојано известува и се фали дека спроведува засилена контрола против мотоцилистите, но како што забележа еден твитерџија законите не важат подеднакво...

Балкан 20.09.20 | 22:41

Речиси 200 новозаразени се регистрирани во Хрватска за 24 часа

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 197 нови случаи на заразени со корона вирус, четири лица починале, а 183 се опоравиле. Како што соопштија од Националниот...

Свет 20.09.20 | 22:29

САД со рекордни преку милион направени Ковид тестови за еден ден

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за корона вирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат шест до десет милиони тестови на ден за да ја контролираат...

Свет 20.09.20 | 22:17

Британија воведува казни од по 10.000 фунти за непочитување на изолацијата

Британската влада воведе казни од 10.000 фунти (13.000 долари) за оние кои одбиваат наредба да се изолираат во време на нагло зголемување на заразени со корона вирусот. Новото...

Останати спортови 20.09.20 | 22:05

Словенецот Тадеј Погачар стана најмлад победник на Тур д Франс од 1904 година

Словенецот Тадеј Погачар е победникот на годинашното издание на Тур д Франс. Со триумфот на најпознатата велосипедска трка во светот, 21-годишниот Погачар стана најмладиот...

Македонија 20.09.20 | 21:53

Градинка во Свети Николе утре отвора за 110 деца

Почнува со работа градинката „Рахилка Гонева“ Клон 1, која на 9 септември не ги отвори вратите за 110 дечиња. Градоначалникот на Општина Свети Нилоле, Сашо Велковски вели...

Свет 20.09.20 | 21:41

Гувернер во Панама уапсен за шверцување 79 пакети со кокаин

Полицијата во Панама уапсила двајца државјани на таа земја кои превезувале поголема количина на дрога во автомобил, а меѓу уапсените е и Ерик Мартело, гувернер на панамската...

Црна хроника 20.09.20 | 21:27

Роднина на пациент го нападнал дежурниот лекар на Токсикологија, кој повреден завршил во Ургентниот центар

Попладнево на Клиниката за Токсикологија физички бил нападнат дежурниот лекар, кој со повреди на главата бил пренесен во Ургентниот Центар. Причината за нападот била...

Останати спортови 20.09.20 | 21:22

Ѓоковиќ избори десетто финале на мастерсот во Рим

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ ќе игра во финалето на турнирот во Рим откако со 7:5 и 6:3 го елиминира Каспер Руд. Новак имаше проблеми на стартот, но кон крајот...

Македонија 20.09.20 | 21:22

Прв кластер во градинка по отворањето: Децата во струмичката градинка се заразиле меѓу себе

Двете деца од  струмичката градинка, кои беа регистрирани позитивни на Kовид-19, најверојатно вирусот го добиле во градинката. И покрај првичните тврдења дека овие два...

Свет 20.09.20 | 21:10

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со корона вирус до сега се заразени 31.074.026лица. Од нив починале 962.709 пациенти, а оздравеле 22.658.885 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Грција...

Свет 20.09.20 | 20:58

Идентификувана жената која му испрати писмо со отров на Трамп

Полицијата ја идентификува жената која испрати писмо до претседателот на САД, Доналд Трамп, во кое се наоѓаше смртоносниот отров рицин. Писмото, најверојатно испратено...

Скопје 20.09.20 | 20:44

Километарски колони: Скопјани со часови не можат да си дојдат дома

Нервозни возачи, свирење и пцуење. Вака изгледа вечерва влезот на Скопје. Километарски колони од возила. Гужвата почнува уште пред надвозникот кај населбата Ченто па...

Свет 20.09.20 | 20:34

Професор претепал ученичка до смрт поради неточни одговори

Професор по математика од кинеската провинција Сечуан до смрт претепал ученик во основно училиште за два погрешни одговори на неговите прашања. Како што пишува „Ориентал...

Фудбал 20.09.20 | 20:22

Браќата Горан и Сашко Пандев во ист ден постигнаа голови за своите екипи

Горан и Сашко Пандев денеска во голгетерско расположение. Двајцата браќа се запишаа во листата на стрелците, Горан се радуваше на победа, а Сашко е поразен во Тетово. Горан...