сабота, 19 септември 2020
Фудбал 19.09.20 | 23:46

Солскер го признава поразот од Кристал Палас

Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле-Гунар Солскјер го коментираше поразот од Кристал Палас со 1:3 во второто коло од Премиер лигата. Тие ги заслужуваат бодовите. Денес...

Економија 19.09.20 | 23:33

Костовски се слушнал со Заев за Еуростандард, но тој останал недоречен

Трифун Костовски, сопственикот на банката во стечај Еуростандард, во емисијата „Стадион“ на Канал 77 рече дека имал телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, но...

Црна хроника 19.09.20 | 23:22

Голем пожар во Центар Жупа

Голем шумски пожар повеќе од пет часа беснее на планината Стогово во Општина Центар Жупа, пренесува Сител. Броштица е последното село кое е во близина на пожарот. Тамошните...

Култура 19.09.20 | 23:07

Столе Попов доби награда на „Браќа Манаки“

 Режисерот и сценаристот Столе Попов е добитник на наградата  „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ на 41-то издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“,...

Македонија 19.09.20 | 22:56

Берово го презеде водството од Делчево по најмногу заразени на Истокот

Општина Берово денеска е општината со најмногу новозаболени од Ковид-19 во Пијанечко-малешевскиот регион. Вкупно тројца граѓани покажаа позитивни резултати кои според...

Македонија 19.09.20 | 22:46

На Гинекологија починаа родилка и бебето

Вечерва на Клиниката за гинекологија и акушерство во Клиничкиот центар ,,Мајка Тереза” во Скопје , починала родилка , врз која вчера бил спроведен царски рез и било констатирано...

Фудбал 19.09.20 | 22:33

ВИДЕО: Mанчестер Јунајтед се врати на поразите

Екипата на Манчестер јунајтед загуби од Кристал Палас со 1:3 во својот прв натпревар во новата премиерлигашка сезона. Во победничкиот состав Вилфрид Заха постигна два...

Скопје 19.09.20 | 22:22

Прашање до Шилегов: Кој е официјален јазик во автобусите на ЈСП?

Читатели на „Република“ испратија фотографија до редакцијата од автобусите на ЈСП. Тие го прашуваат градоначалникот на Скопје Петре Шилегов под чија надлежност е...

Балкан 19.09.20 | 21:58

Mило како Рамбо: Како Црногорците се шегуваат со Ѓукановиќ кој не сака да ја даде власта

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ загуби на изборите но не се помирува со поразот. Тој пред неколку дена даде изјава дека ако треба ќе оди во „гора“ да ја брани...

Црна хроника 19.09.20 | 21:44

Борбите со кучиња се договараат на Фејсбук

Борбите на кучиња се договараат  на Фејсбук,алармираат од „Анима мунди“. Оттаму велат дека институциите не реагираат што приредувачите на борбите  не се ни плашат...

Македонија 19.09.20 | 21:33

Дури и Османи смета дека тоа што го бара Бугарија е премногу, Заев молчи

Идентитетот е црвената линија за која не може да се преговара, вели министерот за надворешни за меморандумот од Бугарија-изјави денеска шефот на дипломатијата Бујар...

Фудбал 19.09.20 | 21:12

ВИДЕО: Како Лидс на Алиоски дојде до првата победа

Лидс на нашиот Алиоски дојде до првата победа во Премиер лигата против ФуламДомашниот тим поведе веќе во петтата минута со голот на Елдер Кошта, а Фулам израмни во 34....

Фудбал 19.09.20 | 20:47

Бејл повреден се врати во Тотенхем и нема да игра против Шкендија

Велшкиот фудбалер и член на Реал Мадрид, Герет Бејл се врати во Тотенхем, објавено е на веб-страницата на „Спарс“. Тој ќе игра за клубот од Лондон на позајмица. Претходно...

Македонија 19.09.20 | 20:40

Бројот на заболени деца во струмичката градинка се зголемува

Уште две деца од струмичката градинка од истата група од која е првото, се позитивни на Ковид-19, потврди директорот Васил Бубев. -Не може да се потврди дека станува збор...

Свет 19.09.20 | 20:37

Нападната базата на Талибанците од воздух

Најмалку 12 цивили се убиени и над 10 повредени во денешниот двоен воздушен напад врз база на Талибанците во североисточната авганистанска провинција Кондузу, соопштија...

Црна хроника 19.09.20 | 20:27

Цело семејство одело кон Кавадарци: Едно лице почина, а тројца се повредени

Едно лице почина, а тројца се повредени во сообраќајната несреќа што се случи денеска на автопатот Неготино-Кавадарци. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство...

Свет 19.09.20 | 20:12

Папата бара и сиромашните да добијат вакцина против корона

Папата Франциск апелираше до светските политички лидери вакцината против коронавирусот да ја направат достапна и за најсиромашните земји. Многу делови на светот немаат...

Македонија 19.09.20 | 20:04

Портпаролот на битолската болница со тешки навреди кон Гоце Делчев

Вработена во битолската болница со дрски навреди и ужасни зборови кон ликот и делото на Гоце Делчев. Таа е медицинска сестра, но и портпарол на болницата. Овие зборови...

Балкан 19.09.20 | 20:00

Грција ги затвори границите но бројот на заразени никако да се намали

Во Грција во изминатите 24 часа се регистрирани 240 нови случаи од Ковид-19 и четири смртни случаи, со што бројот на заразени од почетокот на епидемијата се зголеми на...

Балкан 19.09.20 | 19:47

Македонците заминаа на одмор во Албанија а таму бројот на заразени се зголемува

Во Албанија и во последното деноноќие висока бројка на новозаразени со Ковид-19. Од тестирани 836 сомнителни случаи позитивни на вирусот биле 153 од нив. Во исто време битката...