среда, 16 септември 2020
Калеидоскоп 16.09.20 | 23:46

„Маја го пиеше прашај ја“: Мисијата на Македонија во ЕУ на официјалниот Твитер профил дели совети за акутни напади

Официјалниот Твитер профил на Мисијата на Македонија во ЕУ се користи и за приватни разговори. Па така на социјалните мрежи беше објавен твитер разговор за лек за  акутни...

Естрада 16.09.20 | 23:35

Цеца го одби Холивуд, не сака да го оцрнат Аркан во филмот

Цеца Ражнатовиќ ја одби понудата за неа да биде снимен филм од страна на Холивуд. Американските продуценти биле заинтересирани да го следат нејзниот пат од девојче...

Македонија 16.09.20 | 23:22

Мајките на породилно ќе бараат оставка од министерката Шахпаска

Околу 500 мајки на деца до шестгодишна возраст, според пријавата во МВР, се очекува да протестираат утре пред владата, поради одлуката да им се прекине породилното отсуство...

Македонија 16.09.20 | 23:12

Груби најави помош за приватни компании ако вработат Албанци

Владата ќе ги субвенционира приватните компании кои ќе вработат Албанци или граѓани од другите помали етнички заедници, најави вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“...

Останати спортови 16.09.20 | 23:00

Новак: Ми беше важно да победам во Њујорк

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, изјави дека му било важно да победи на почетокот на сезоната на земја по дисквалификацијата од УС Опен во Њујорк. Денес,...

Свет 16.09.20 | 22:47

Рекордна заплена: Во Панама фатени четири тони кокаин

Повеќе од четири тони кокаин се запленети неделава во Панама во три одделни акции на полицијата, а во една од нив е уапсен гувернер од партијата на претседателот на државата. Гувернерот...

Фудбал 16.09.20 | 22:33

Што се случи во вистинското „Трето полувреме“: На македонски тим му ја одзедоа титулата во бугарската лига

Малкумина знаат дека инспирација за филмот „Трето полувреме“ е вистинска случка која датира од периодот кога Македонија беше под бугарска окупација. Нашиот клуб Македонија...

Ракомет 16.09.20 | 22:22

Алушовски: Мораме уште многу да работиме за да бидеме на потребното ниво

Тренерот на Вардар Стевче Алушовски вели дека неговиот тим направил неколку клучни грешки во последните моменти, а и среќата ги послужи ракометарите на Мешков Брест. „Загубивме...

Свет 16.09.20 | 22:00

Иран ги тужи САД во Хаг поради воведените санкиции

Санкциите што американскиот претседател Доналд Трамп повторно им ги воведе на Иран претставуваат „катастрофален напор за задушување на иранската економија и уништување...

Балкан 16.09.20 | 21:50

Веќе не сме лидери: Регионот со повеќе заразени дневно од Македонија

Во Косово во изминатите 24 часа се регистрирани три починати лица, 76 новозаболени и 165 излекувани од Ковид-19. Вклучително последните официјални статистики, во земјата...

Свет 16.09.20 | 21:40

СЗО загрижена откако сезонскиот грип ќе се помеша со короната

Светската здравствена организација денеска предупреди дека Ковид-19, болеста која е предизвикана од коронавирусот, со загрижувачка брзина се шири во некои делови од...

Балкан 16.09.20 | 21:28

Заев и Ципрас сметаат дека спорот не е само решение за името меѓу двете земји, туку и договор за долгорочно стратешко партнерство

Претседателот на Владата  Зоран Заев, вечерва, во завршницата на својата дводневна работна посета на Атина, се сретна со лидерот на опозицијата и претседател на Сириза,...

Економија 16.09.20 | 21:13

Бесими се залага за директна поддршка на домашните и странските инвестиции во износ од 300 милиони евра

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10% во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за...

Македонија 16.09.20 | 21:00

Заев среде Атина го пофали Договорот од Преспа

Заедно се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и само заедно можеме да ги надминеме, со поблиска соработка и со поголема солидарност. Затоа треба...

Ракомет 16.09.20 | 20:55

Вардар тргна со пораз во ЛШ, Алушовски најголем виновник

Европскиот ракометен шампион Вардар доживеа пораз на гостувањето кај Мешков Брест со 24:22 (12:10) во првото коло од новото издание на ракометната Лига на Шампиони. Македонскиот...

Македонија 16.09.20 | 20:44

Заев и Мицотакис побараа да се решат историските, образовните и археолошките прашања

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше работна средба со премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, која двајцата соговорници ја оценија...

Македонија 16.09.20 | 20:35

Во 18 часот со возила пред „Борис Трајковски“: Утре нов протест против мафијата на Заев и поскапа струја

Мафијата на Зоран Заев ја урна економијата во Република Македонија. Поради неспособноста на владата предводена од СДСМ останаа над 40 илјади граѓани на улица за пет...

Свет 16.09.20 | 20:22

Путин се уште нема одлучено дали ќе прими корона вакцина

Рускиот претседател Владимир Путин самиот ќе соопшти дали и кога сака да прими вакцина за коронавирус, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. -Самиот ќе...

Македонија 16.09.20 | 20:13

Американски војници го чистеа ѓубрето во Неготино

Армијата на Северна Македонија заедно со припадници на Американската армија и членови на Американското катче од Штип и Скопје,  денеска на СРЦ „ Младост “ во Неготино...

Свет 16.09.20 | 20:05

Над 88 проценти од учениците во Англија се вратиле во училиштата

Првите официјални податоци за посета на училиштата во Англија за есенскиот почеток на учебната година покажуваат дека 88% од учениците се вратиле назад во училиштата,...