сабота, 15 август 2020
Останати спортови 15.08.20 | 23:58

Австралискa пливачка се обидува да го сруши машкиот рекорд во препливување на Ламанш

Австралиската пливачка Клои Мекардел вечерва ќе се обиде да постигне рекорд по бројот на премини низ Англискиот канал, а тоа ќе биде нејзиниот 35-ти премин, со што би...

Култура 15.08.20 | 23:47

Од 19 август почнува фестивалот „Македокс“

Единаесетото издание на „Македокс“ ќе се одржи од 19 до 26 август во паркот кај МКЦ и во летното кино на Кинотеката, а ќе биде посветено на звукот и тишината. Фокусот ќе...

Калеидоскоп 15.08.20 | 23:37

Нема спас за мразот во Гренланд

Гренланд се стопил до точка по која нема враќање, а напорите за забавување на глобалното затоплување нема да ја спасат ледената површина од распаѓање, покажува нова...

Астро 15.08.20 | 23:27

Дневен хороскоп за недела

ОВЕН Се потпирате на вашите соработници во кои имате доверба. Но би требало да поводите сметка околу вашата доверба и да не верувате баш на сите. Може да очекувате промени...

Фудбал 15.08.20 | 23:23

Познати двојките и термините за полуфиналето на Лигата на шампиони

По триумфот на Лион против Манчестер сити, познати се двојките и термините за полуфиналните натпревари од Лигата на шампионите. Првото полуфинале на распоред е во вторник,...

Фудбал 15.08.20 | 23:01

Лион го шокираше Манчестер Сити за полуфинале во Лигата на шампионите

Олимпик Лион во саботата го декласираше Манчестер Сити стигнувајќи до полуфиналето од елитното натпреварување на Лигата на шампионите со Баерн Минхен. Иако важеше...

Ракомет 15.08.20 | 22:46

Еурофарм Пелистер и Вардар финалисти на ракометниот турнир во Струга

Екипите на Еурофарм Пелистер и на Вардар ќе играат во финалето на 48. издание од Меѓународниот ракометен турнир во Струга. Ова е епилогот по трите саботни натпревари...

Свет 15.08.20 | 22:39

Загрижен поради воените вежби на НАТО Лукашенко испраќа војска на западната граница

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави денеска дека падобранската бригада ќе биде распоредена на западната граница на земјата како одговор на воените...

Останати спортови 15.08.20 | 22:26

Велосипедист падна од мост, во тешка состојба префрлен во болница

Белгијскиот велосипедист Ремко Евенпел доживеа скршеница на карлицата и контузија на белите дробови за време на пад на трката околу Ломбардија, соопшти денеска неговиот...

Калеидоскоп 15.08.20 | 22:13

Британската полиција предупреди на опасен екстази со ликот на Доналд Трамп

Британската полиција издаде јавно предупредување до своите граѓани да се држат настрана од таблети екстази со ликот на американскиот претседател Доналд Трамп, бидејќи...

Свет 15.08.20 | 21:54

Бројот на жртви од корона вирус во светот се искачи на 760 илјади

Најмалку 21.506.637 случаи со корона вирус се регистрирани во 196 земји и територии. Од нив, најмалку 12.988.000 оздравеле. А, досега починале 766.340 луѓе од избувнувањето во Кина...

Македонија 15.08.20 | 21:39

Летна распродажба на државата: Заев нуди сè по ниска цена за да биде премиер

Преговорите на старите коалициски партнери СДСМ и ДУИ очигледно не одат како што посакува Зоран Заев. Математиката покажува дека влада без ДУИ е невозможна, па затоа...

Музика 15.08.20 | 21:27

Шанаја Твејн повторно во леопард принт од глава до пети

Повеќе од две децении по објавувањето на хитот „That Don’t Impress Me Much“ и славниот комплет кој го носеше во него, Шанаја Твен се врати во истиот дизајн. За потребите на видео...

Економија 15.08.20 | 21:03

Македонците возат се постари возила: Возниот парк со просек од 19,3 години

Македонците возат се постари возила, покажуваат последните статистички податоци, објави 24 Ауто. Така, просечната старост на автомобилите во Македонија во 2019 била 19,3...

Калеидоскоп 15.08.20 | 20:45

„Туркиш ерлајнс“ слабее, објави загуба од 315,9 милиони американски долари

Турскиот авиопревозник „Туркиш ерлајнс“ објави нето загуба од 2,23 милијарди турски лири (315,9 милиони американски долари) во вториот квартал во кој влијанието на епидемијата...

Свет 15.08.20 | 20:27

Во Ирак најголем број на новозаразени од почетокот на пандемијата

Во Ирак се потврдени 4.229 нови случаи на коронавирус, што е најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата, соопштија здравствените власти. Ирачкото Министерство...

Балкан 15.08.20 | 20:12

Ердоган: Турција нема да го запре истражувањето во источен Медитеран

Турција нема да ги запре подводните истражувања на континенталниот гребен со бродот „Оруч Реис“, изјави во саботата претседателот на земјата, Реџеп Таип Ердоган. Никогаш...

Кошарка 15.08.20 | 19:58

По 5 месеци пауза: МЗТ в понеделник стартува со подготовките за новата сезона

По точно пет месеци пауза поради пандемијата со коронавирусот, кошаркарите на МЗТ Скопје задутре, конечно, ќе влезат во сала, со што ќе биде означен официјалниот старт...

Македонија 15.08.20 | 19:41

Скандалозно обраќање на братот на Али Ахмети: Стремете се кон Албанија за да се спасите од оваа опасност

Фекри Ахмети, братот на Али Ахмети, лидерот на ДУИ, преку видео порака во јавноста се обрати до Албанците, но истовремено и со скандалозни квалификации за Македонците. Како...

Македонија 15.08.20 | 19:25

Двајца вработени и 19 пациенти се заразени во Психијатриската болница во Демир Хисар

Во Психијатриската болница во Демир Хисар има 19 лица со ковид-19, при што едно веќе починало. Случаите се откриени со тестирање на 58 од вкупно 296 пациенти колку што има...