петок, 14 август 2020
Фудбал 14.08.20 | 23:24

Баерн во полуфиналето на ЛШ откако ја совлада Барселона со 8-2

Баерн Минхен се избори за полуфинале во Лигата на шампионите откако во петокот ја совлада Барселона со 5:2 на гостувањето кај Естадио да Луз во Лисабон. Томас Милер го...

Сцена 14.08.20 | 23:13

Северина на Брач „се журка“ без маска, дали короната ја фатила таму?

Пејачката Северина Којиќ е заразена со корона вирус, а наводно инфекцијата ја добила на журка на една од плажите на хрватскиот остров Брач. Со Северина бил и нејзиниот...

Култура 14.08.20 | 22:33

Презентирана монографија за 60 години „Охридско лето“

„Охридско лето“ е нашиот музичко-сценски бисер, Фестивалот по кој не препознаваат во светот. Тој е симбол на македонската државност и културата во неа. А Охрид има посебно...

Здравје 14.08.20 | 22:26

Американскиот центар за јавно здравје со препорака да не се патува во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува своите жители дека ризикот од Ковид-19 во Македонија е многу висок. Оттаму препорачуваат патниците да ги избегнат...

Фудбал 14.08.20 | 22:10

Меси стигна на 4.место по број на настапи во Лигата на шампионите

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси стигна на 4.место според одиграни натпревари во Лигата на шампиони. Аргентинецот вечерва се најде во почетниот состав на Каталонците...

Технологија 14.08.20 | 21:59

НАСА и „Спејс-икс“ следното лансирање го планираат кон крајот на октомври

Националната администрација на воздухопловството и вселенската администрација на САД (НАСА) и компанијата за вселенско истражување и технологии „Спејс-икс“ имаат...

Црна хроника 14.08.20 | 21:31

Повредени седум лица, од кои две деца, во сообраќајка во околината на Велес

Седум лица се повредени од кои две деца во судар помеѓу две возила на патот Чашка – Голозинци, близу селото Глозинци, во околината на градот Велес. Повредените со две...

Кошарка 14.08.20 | 21:30

Леброн Џејмс додаде уште едно признание во неговата листа на достигнувања

Леброн Џејмс, 35-годишниот лидер на Лос Анџелес Лејкерс забележа „дабл-дабл“ сезона во просек од 25,3 поени и 10,2 асистенции по натпревар, со што уште еднаш покажа дека...

Фудбал 14.08.20 | 21:15

Барса е во потрага по нов тренер, еве ги кандидатите

Барселона планира да назначи нов тренер. Раководството на каталонскиот клуб смета дека Кике Сетиен не можел да ги придобие играчите поради фактот што тој не постигнал...

Калеидоскоп 14.08.20 | 21:00

Шпанија ги затвора ноќните клубови

Сите шпански региони се согласија да ги затворат ноќните клубови и да воведеат забрана за пушење на отворени места кога е невозможно да се одржи безбедно растојание,...

Балкан 14.08.20 | 20:46

Косово и понатаму бара ПЦР тест, најавеното отворање на границите се однесува за царински процедури

Денешната одлука на Владата на Косово „да ги отвори државните граници на Република Косово со Македонија, Албанија и Србија“ се однесува на олеснување на одредени царински...

Македонија 14.08.20 | 20:33

Наумовска: Очекуваме пролонгирање на стартот на учебната година

Заменик-министерката за образование и наука Елизабета Наумовска изјави дека очекуваат пролонгирање на почетокот на учебната година со цел законско усогласување на...

Македонија 14.08.20 | 20:26

Груби се огласи: Ниту една од многуте вести во медиумите не е потврдена од наша страна

Разговори за детали, како што се претставени, ниту имало ниту се договорени со ниту една од страните, реагираше Артан Груби од ДУИ, откако медиумите објавија дека постигнат...

Македонија 14.08.20 | 20:20

Сѐ уште нема договор меѓу ДУИ и СДСМ, лажните вести ги лиферува албанската опозиција

Сė уште не е постигнат договор меѓу ДУИ и СДСМ за состав на новата влада, тврди за Плусинфо извор од партијата на Али Ахмети. Сè уште не е постигнат конечен и целосен...

Економија 14.08.20 | 20:03

Протест против поскапувањето на струјата во Скопје: „Доста е! Крвта ни ја испивте!“

Носејќи транспаренти „Доста е“, „Крвта ни ја испивте“, со марш од две локации, Паркот на жената борец и во паркот во Чаир, до пред зградата на Владата неколку стотици...

Економија 14.08.20 | 19:47

Четири барања на протестот во Тетово против поскапување на струјата

Со марш од три локации до градскиот плоштад во Тетово неколку илјади граѓани учествуваа во вториот по ред протест во знак на револт поради зголемување на цената на електричната...

Економија 14.08.20 | 19:39

Втор протест во Гостивар: Немаме ни за леб и вода, а не пак струја да платиме

Попладнево во Гостивар пред објектот на ЕВН се одржа вториот протест против поскапувањето на струјата, јавува Гостивар прес. Ова се манипулации и лаги од Владата. Го...

Фудбал 14.08.20 | 19:30

Александер-Арнолд прогласен за најдобар млад фудбалер во Премиер лигата

Талентираниот десен бек на Ливерпул, Трент Александар-Арнолд ја освои наградата за најдобар фудбалер до 23 години во Премиер лигата. Англискиот репрезентатовец го заслужи...

Свет 14.08.20 | 19:21

Министрите на ЕУ ги одобрија санкциите против Белорусија

Министрите за надворешни работи на 27 земји членки на Европската унија во петокот го одобрија предлогот за санкционирање на белоруските претставници за наводно задушување...

Здравје 14.08.20 | 19:15

Добри вести: По подолг период бројот на активни случаи е под 3.000

Институтот за јавно здравје денеска регистрира намален број на активни случаи – 2950. По подолг период бројот на активни случаи е под 3.000. Последен пат под 3.000 активни...