четврток, 13 август 2020
Технологија 13.08.20 | 23:30

Епл тужен поради отстранувањето на играта „Фортнајт“ од листата на апликации

Компанијата „Епик Гејмс“ креаторот на видео играта „Фортнајт“ ја тужи компанијата „Ејпл“ откако технолошкиот гигант ја отстрани играта од својата продавница за...

Фудбал 13.08.20 | 23:15

РБ Лајпциг го нокаутира Атлетико за историско полуфинале во Лигата на шампиони

РБ Лајпциг го освои четвртфиналето на Лигата на шампионите против Атлетико Мадрид (2-1) во Лисабон со што се пласираше во полуфиналето на елитното европско натпреварување...

Свет 13.08.20 | 23:00

ФБИ се приклучуваат на истрагата за експлозија во Бејрут

Федералното биро за истраги на Соединетите држави (ФБИ) ќе учествува во истрагата за експлозија на пристаништето во Бејрут заедно со либанските власти, изјави во четвртокот...

Сцена 13.08.20 | 23:00

Викторија и Дејвид Бекам стануваат баба и дедо?

Викторија и Дејвид Бекам, чиј син Бурклин (21) неодамна се сврши со актерката Никола Пелк, имаат уште една причина да се радуваат. Според пишување на странските медиуми,...

Црна хроника 13.08.20 | 22:50

Пронајдени 10 мигранти во камион кај тетовскиот царински терминал

Во приколка од камион во кругот на тетовскиот царински терминал биле најдени 10 мигранти од Ирак, Пакистан и Бангладеш денес околу 12 часот. Како што информираат од СВР...

Калеидоскоп 13.08.20 | 22:37

Синот на Хашим Тачи утрово доживеал сообраќајна несреќа

Ендрит Тачи, синот на косовскиот претседател Хашим Тачи, преживеал сообраќајна несреќа што се случи утрово. Случајот го потврдија од косовската полиција откривајќи...

Калеидоскоп 13.08.20 | 22:23

Трамп преку видео го исмева Бајден: „Сакам кога дeцaтa ми скокаат во скутот“

Американскиот претседател Доналд Трамп користејќи ја мрежата на Твитер го исмева својот противник Џо Бајден во твит објавен во четвртокот. Во анимирано видео, фигура...

Фудбал 13.08.20 | 22:15

Репрезентативецот Столе Димитриевски позитивен на Ковид-19

Шпанскиот второлигаш, Рајо Валјекано потврди дека македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски имал позитивен тест на КОВИД-19. Во одлична кондиција сум...

Фудбал 13.08.20 | 22:00

Нема да има зимска пауза во Премиер лигата

Програмата за новата сезона во Премиер лигата, која започнува на 12 септември и завршува на 23 мај, ќе биде објавена во петок, 21 август. Кампањата ќе трае пет недели пократко...

Сервиси 13.08.20 | 21:45

Ќе се асфалтира патот Галичник-Маврово, сообраќајот во прекин секој ден од 10 до 16 часот

ЈП Македонија пат подружница Скопје почнувајќи од утре ќе изведува градежни работи на пат (асфалтирање) на регионален пат Р-2238 село Галичник – Маврово. Од АМСМ информираат...

Фудбал 13.08.20 | 21:30

Озил останува во Арсенал до истекот на договорот

Германскиот фудбалер Месут Озил изјави дека нема да го напушти Арсенал до 2021 година. Поранешниот играч на германската репрезентација има 31 година и заработува 350.000...

Македонија 13.08.20 | 21:19

Адеми: До трето одделение со физичко присуство – другите ученици ќе учат од дома

Министерот за здравство, Арбер Адеми за емисијата „10 минути“ на ТВ 21 изјави дека во училиштата каде има мал број на ученици, таму наставата може да се одвива со физичко...

Свет 13.08.20 | 21:15

Експлозијата во Бејрут, најверојатно, предизвикана од искра при заварување

Проценката направена од владата на Соединетите американски држави покажа дека работата за одржување била најверојатната причина за експлозијата во Бејрут, објави...

Балкан 13.08.20 | 21:00

Шатори во Софија: Антивладините протести во Бугарија не се смируваат

Антивладините протести во Бугарија продолжија и денеска, 36-ти ден по ред, а три крстосници во Софија остануваат блокирани од шатори. Демонстрантите продолжуваат да...

Економија 13.08.20 | 20:45

Винариите да формираат цени кои нема да бидат навредливи за трудот на земјоделецот

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска во Кавадарци оствари средба со градоначалникот на Општина Кавадарци Митко Јанчев,...

Свет 13.08.20 | 20:30

Полицијата во Минск ги затвори приодите кон централниот Плоштад на независност

Полицијата во Минск ги затвори приодите кон централниот Плоштад на независност, каде се наоѓаат владината зграда и зградата на Централната изборна комисија, јави ТАСС. Полициските...

Црна хроника 13.08.20 | 20:18

Нашинец ограбен на одмор во Албанија: Останал без своето „ауди“ и 6.000 франци

Македонски државјанин, кој поседувал и швајцарски пасош, под закана со пиштол бил ограбен односно од неговата сопруга се украдени 6.000 швајцарски франци и автомобилот...

Сервиси 13.08.20 | 20:08

Слаб земјотрес почувствуван во Пехчево и Берово

Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од пехчевското епицентрално подрачје регистрирала денеска во 16 часот и 44 минути телеметриската...

Балкан 13.08.20 | 19:55

Најлош ден за Хрватска од почетокот на пандемијата

Во изминатите 24 часа забележани се рекордни 180 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска, а бројот на активни случаи во оваа земја е 811. Од нив, 115 пациенти се на болничко лекување,...

Балкан 13.08.20 | 19:40

Меркел телефонски разговарала со Мицотакис пред утрешниот состанок во ЕУ

За развојот на настаните во Источниот Медитеран, германската канцеларка Ангела Меркел, телефонски разговарала со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, a претходно денеска...