среда, 12 август 2020
Свет 12.08.20 | 23:55

Дневни рекорди на заразени со Ковид-19 во Грција и Франција, високи бројки и во Шпанија

Грција во Последните 24 часа ја бележи најголемата дневна бројка на заразени со корона вирусот од почетокот на епидемијата во земјата. Во исто време и Франција забележа...

Калеидоскоп 12.08.20 | 23:53

Што да направите ако ви ја блокираа сметката поради долг

Доколку должите за некоја неплатена сметка, доверителите имаат право да побараат блокирање на вашата сметка. Процедурата се состои од следново: прво, доверителите (сами...

Мода и убавина 12.08.20 | 23:49

Ќерката на Моника Белучи стана заштитен лик на „Долче и Габана“

Познатиот бренд „Долче и Габана“ има нова муза. Тоа е 15-годишната Дева Касел, ќерка на италијанската актерка Моника Белучи и францускиот актер Винсент Касел, која се...

Црна хроника 12.08.20 | 23:39

Исчезнат е тетовецот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче: Семејството моли за помош

Семејството го пријави за исчезнат Ѓорѓи Дервишовски-Гоче, 62 годишник од Тетово и бара помош од граѓаните доколку го видат да се јават во полиција или кај неговиот брат. Ѓорѓи...

Црна хроника 12.08.20 | 23:30

Заложничка драма во банка во Кавадарци

Вистинска заложничка драма се случува во Еуростандард банката во Кавадарци, по информацијата дека НБРМ ја затвара банката и дека ќе побара стечај. До оваа фотографија...

Црна хроника 12.08.20 | 23:15

Кривични пријави за скопјанец и Германец кои организирале семејна прослава

Единицата за внатрешни работи Гази Баба при СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.О.(71) од Скопје и Н.Б.(51) од Германија, поради постоење основи на сомнение за сторено...

Калеидоскоп 12.08.20 | 22:56

Ова е историјата на рускиот институт што пред вакцината за Ковид-19, направи вакцина и за ебола

Веста дека Русија официјално ја регистрира вакцината против Ковид-19 во цел свет предизвика различни реакции меѓу кои преовладува и скептицизам. СЗО и другите експерти...

Твитови 12.08.20 | 22:47

А тек е 12-ти …

Преглед за Август: 1.Струјата +7.4% 2.Мизерна прославата за Илинден 3.Бугарија забрани македонско здружение 3.100% повисоки хонорари за членовите на ИО 4.Карпалак нечествуван 5.Двојазични...

Економија 12.08.20 | 22:15

Ангеловска одамна ги испразнила сметките во Еуростандард банка

Министерката за финансии Нина Ангеловска остро ги демантира информациите дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка, по добиена информација дека банката...

Македонија 12.08.20 | 22:09

Билал Касами го одби Ахмети за средбата на албанските партии

Лидерот на Беса, Билал Касами, нема да присуствува на средбата по повод годишнината од потпишување на Рамковниот договор, организирана од претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Во...

Македонија 12.08.20 | 22:05

Џафери: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада на Зоран Заев, се огласи и претседавачот на...

Свет 12.08.20 | 21:22

Унгарија смета дека нема оправдување дигиталното образование да ги замени училниците

Новата училишна година во Унгарија ќе почне на вообичаениот начин и училиштата ќе се отворат на 1 септември. Како што соопшти унгарското министерство за човечки ресурси,...

Свет 12.08.20 | 21:05

На претседателот на Сирија му се слоши за време на говор во парламентот

На претседателот на Сирија, Башар ал Асад, му се слоши во моментите додека имаше обраќање во Собранието. Асад го прекина говорот пред пратениците на неколку минути затоа...

Македонија 12.08.20 | 20:32

Фирми за обезбедување од Струмица испумпуваат милиони, Заев лажно се откажува од патните трошоци, a на повидок нов октопод и втор ТАТ

Фирми за обезбедување од Струмица испумпуваат милиони, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде додаваат дека Зоран Заев лажно се откажува од патните трошоци, а на повидок...

Македонија 12.08.20 | 20:02

Каракамишева: Пендаровски директно ќе го прекpши Уcтaвoт ако му го додели мандатот на Заев без утврдено мнозинство

Професорката Тања Каракамишева вели дека доколку претседателот, Стево Пендаровски утре му го додели мандатот на Зоран Заев за формирање Влада директно ќе го прекрши...

Економија 12.08.20 | 19:55

Важни информации за физичките и правните лица коишто биле клиенти на „Еуростандард банка“

Народната банка објави информации за физичките и правните лица коишто биле клиенти на „Еуростандард банка“ ад Скопје: Од причина што на „Еуростандард банка“ АД Скопје...

Економија 12.08.20 | 19:43

Во јули храната поскапела, инфлацијата ќе оди нагоре

Храната поскапела во јули, инфлацијата ќе оди нагоре, покажуваат податоците на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на кој биле разгледани...

Економија 12.08.20 | 19:29

ГП „Бетон Штип“ оди во стечај: Запира изградбата на Офицерскиот дом, ФИНКИ и на клиничката болница во Штип

Поради основен долг само кон три компании-побарувачи од Македонија, ГП „Бетон“ АД Штип, кое во изминатиов период беше предмет на истрага на СЈО, од вчера е под стечај. Првичните...

Македонија 12.08.20 | 19:10

Куновска: А Заев пратеник ли ќе биде па се откажал од патни трошоци?!

Пoранешниот функционерка на СДСМ, Софија Куновска, прашува дали лидерот на СДСМ, Зоран Заев, најавува дека нема да биде премиер, па планира да се откаже од патните трошоци...

Економија 12.08.20 | 18:53

Димитриеска Кочоска: Пропаѓањето на Еуростандард банка е втор ТАТ и сериозен удар на над 55 илјади пензионери и приматели на социјална помош

Пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт и сериозен удар во банкарскиот и финансискиот сектор, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Како...