вторник, 11 август 2020
Вести 11.08.20 | 23:44

Дневен Хороскоп за среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата личност успеавте да остварите позитивен...

Свет 11.08.20 | 23:31

Русија објави видео како се произведува вакцината против Ковид-19

Откако претседателот на Русија, Владимир Путин, објави дека Научниот институт „Гамалеја“ ја регистрирал првата вакцина против корона вирусот во светот почна производството...

Интима 11.08.20 | 22:40

Еве колку калории се трошат за време на сeксот

Во зависност од позицијата во која се практикува, за време на сексот се активираат речиси сите мускули на телото, така што не е чудно што со оваа активност се губат доста...

Свет 11.08.20 | 22:24

Германските власти се сомневаат во руската вакцина

Германското Министерство за здравство изрази сомнеж во „квалитетот, ефикасноста и безбедноста“ на официјално регистрираната руска вакцина против Ковид-19. Нема познати...

Скопје 11.08.20 | 22:02

Собир за спас на Универзална сала: Да не се уништува дел од историјата на Скопје

Група граѓани се собраа пред Универзалната сала на протест против најавите за нејзино рушење. Граѓаните испратија апел и побараа реконструкција, а не уривање на Универзална,...

Калеидоскоп 11.08.20 | 21:49

Српска водителка остана мирна за време на програма во живо иако голема бубачка и шеташе по вратот

На социјалните мрежи се појави видео од водителката на српската „ПрваТВ“, Роксанда Бабиќ, на кое се гледа како таа остана потполно мирна, иако огромна бубачка и шеташе...

Свет 11.08.20 | 21:35

Десетици повредени во Кан во паника поради лажна пукотница

Најмалку 43 лица се повредени поради паника по лажните гласини за пукотници во Кан на Азурниот брег во Франција, а дел од повредените завршија во болницата. Видеото што...

Свет 11.08.20 | 21:23

Ако има онлајн настава од септември, третина од мајките во Италија ќе дадат отказ

Доколку во новата учебна година наставата биде онлајн, една третина од италијанските мајки се подготвени да ги напуштат своите работни места, а дури 65% изјавиле дека...

Свет 11.08.20 | 20:54

СЗО предупредува дека не може да даде оценка за руската вакцина затоа што нема доволно информации

Помошникот директор на Пан-американската здравствена организација, Жарбес Барбоса, предупреди дека Светската здравствена организација не може да даде оценка за руската...

Свет 11.08.20 | 20:31

Пронајден корона вирус на пакување замрзната храна во Кина

Кинеските власти објавија дека пронашле корона вирус на пакување на увезени замрзнати морски плодови, испорачани од пристаништето Далијан, кое неодамна повторно регистрира...

Македонија 11.08.20 | 20:06

Павле Трајанов: Барањето за Aлбанец премиер е неприфатливо, партија која ќе прифати таква уцена треба да се избрише од политичката сцена

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, во емисијата „Само вистина“ на „Канал 5“ телевизија истакна дека барањето за премиер Албанец не е прифатливо. Трајанов,...

Црна хроника 11.08.20 | 20:00

Уапсен вработен во Заводот во Демир Капија: Допирал и бакнувал девојка – штитеничка во Домот

Вработен во Специјалниот завод во Демир Капија е приведен откако бил фатен на дело како допира и бакнува девојка згрижена во домот Во Заводот во Демир Капија се згрижени...

Балкан 11.08.20 | 19:45

Силно невреме во Хрватска: За само еден час се истурија 53 литри дожд

Силно невреме со грмотевици и врнежи од дожд зафати голем дел од хрватска Загора, делови од цетинскиот регион и во околината на Шибеник. Како што објави порталот „Далмација...

Вести 11.08.20 | 19:22

Карлеуша повторно одзема здив: Ужива во минијатурно бикини крај базен

Српската пејачка и старлета, Јелена Карлеуша, не престанува да ги воодушевува своите бројни следбеници со предизвикувачки фотографии. Очигледно ова е лето на Карлеуша...

Македонија 11.08.20 | 19:07

Владата ќе чека од Комисијата за заразни болести модел за образовниот процес од септември

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на Комисијата за заразни болести, информираат од...

Економија 11.08.20 | 18:59

Два месеци Агенцијата за вработување не објавува извештај за бројот на невработени во текот на кризата

Агенцијата за вработување не ги објавува официјални податоци колку нови лица се пријавиле како невработени во јуни и јули, а кои добиле отказ од работа. Згора на тоа,...

Македонија 11.08.20 | 18:47

Џафери: Неуставно би било да се додели мандат без да има избран претседател на Собрание

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во емисијата „10 Минути“ на „ТВ21“ истакна дека според Деловникот, неуставно е доделувањето на мандат без да има избран претседател...

Балкан 11.08.20 | 18:32

Грчката морнарица отворила оган во Егејското Море: Повредени двајца турски државјани

Припадници на грчката крајбрежна стража отвориле оган кон чамец што превезувал цивили покрај островот Родос во Егејското Море. Како што соопштија од Командата на турската...

Македонија 11.08.20 | 18:18

Во Кичево нови 18 случаи на Ковид-19

Во изминатиоте 24 часа во Кичево има 18 нови заразени со корона вирус, а петмина се оздравено. Според податоците на Министерството за здраство, вкупниот број на заразени...

Економија 11.08.20 | 17:54

Зголемен дозволениот капацитет на патници за патничките автобуси

Патничките меѓуградски автобуси ќе може да превезуваат патници со 75 отсто од капацитетот на возилото. Со оваа Владина одлука, се зголемува дозволената исполнетост...