понеделник, 10 август 2020
Естрада 10.08.20 | 18:57

Нов скандал на Елен Деџенерис: По злоставување на вработените, обвинета дека малтретирала 11-годишно дете

Американската водителка, Елен Деџенерис, во последните неколку недели е во центар на неколку скандали откако многубројни вработени ја обвинија за злоупотреба на работното...

Македонија 10.08.20 | 18:38

Има или не конституирано собрание: Пендаровски и Џафери со спротивни ставови

Течат последните неколку дена во кој претседателот Пендаровски треба да го даде мандатот за формирање на влада согласно резултатите од изборите на 15 јули. Уставот пропишува...

Балкан 10.08.20 | 18:18

Русите разочарани што Србија купи кинески ракетен систем наместо рускиот С-300

Повеќето руски медиуми изразуваат изненадување од одлуката на Србија за купување на кинескиот ракетен систем за противвоздушна одбрана „ФК-3“, а не е нарачано рускиот...

Филм 10.08.20 | 17:48

Антонио Бандерас позитивен на Ковид-19

Шпанскиот актер Антонио Бандарес објави дека е позитивен на Ковид-19. Бандерас, кој лошите вести ги објави на денот кога полни 60 години, на твитер напиша дека е се чуветсвува...

Здравје 10.08.20 | 17:47

Повторно троцифрена бројка: 109 новозаразени и еден починат од Ковид-19 за 24 часа

Во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 20 -Куманово 16 -Штип 13 -Прилеп 1 -Тетово 3 -Струга 2 -Велес 4 -Битола 1 -Охрид...

Балкан 10.08.20 | 17:31

Македонци во Белград од утро чекаат во редици за тестирање за Ковид-19

Во Белград се создаваат големи редици и турканици на граѓани кои чекаат за ПЦР тестирање пред Институтот за вакцини и серуми „Торлак“. Како што јави дописникот на МИА...

Црна хроника 10.08.20 | 17:14

Скопскта аполиција викендов со голем број апсења поради поседување и продавање дрога

– На 10.08.2020 во 03.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје на бул.„АВНОЈ“ го лишиле од слобода М.Н.(21) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена...

Свет 10.08.20 | 17:06

Бил Гејтс: Во богатите земји пандемијата ќе заврши кон крајот на 2021, кај посиромашните до крајот на 2022 година

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, смета пандемијата во секоја земја ќе заврши во различно време, а, според него, тоа ќе зависи од тоа дали станува збор за земји во...

Свет 10.08.20 | 16:54

Изборна кражба во Белорусија: Жена се симнува од избирачко место со вреќа со гласачки ливчиња

По објавувањето на резултатите од претседателските избори во Белорусија, на кои победи Александар Лукашенко со што го освои шестиот мандат, на социјалните мрежи се...

Црна хроника 10.08.20 | 16:38

Наместо да седи дома во изолација, жител на Лопате заминал во Австрија

Наместо да седи дома поради изречена мерка лекување и изолација во домашни услови, 50-годишен жител М.С. на кумановско Лопате заминал за Австрија, информира полицијата. Велешанец,...

Спорт 10.08.20 | 16:23

Најзгодната италијанска спортска новинарка ја освои публиката на Инстаграм

Дилета Леота, една од најуавите жени во Италија, новинарка која известува за спортски настани на Инстаграм објави прекрасна фотографија со која досега освои повеќе...

Здравје 10.08.20 | 16:15

Епидемиолозите предупредуваат: Вакцината против корона нема да биде целосно делотрворна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи смета дека вакцината против коронавирус нема да биде 100 проценти ефикасна. Според него, шансите за тоа се многу мали. –...

Свет 10.08.20 | 16:14

Американците сметаат дека вакцината против Ковид-19 нема да биде 100 отсто ефикасна

Главниот епидемиолог во САД, Ентони Фаучи, изјави оти не очекува дека когаб ќе биде пронајдена, вакцината против корона вирусот да биде 100 проценти ефикасна. Како што...

Сервиси 10.08.20 | 15:53

Без струја утре дел од Кисела Вода и Сарај

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Кисела Вода и Сарај, соопштуваат од...

Твитови 10.08.20 | 15:45

„МЕПСО“: Споредено со нашите плати од 2.000 евра, всушност имаме најевтина струја

За мобилен со интернет и забава не пречат високи сметки, само за струја, реагираат од МЕПСО

Балкан 10.08.20 | 15:43

Грција повторно и се закани на Турција: Ќе го браниме нашиот суверинитет

Грција нема да прифати никаква уцена, ќе ги брани нејзиниот суверенитет и нејзините суверени права, соопшти грчкото  Министерство за надворешни работи и ја повика Турција...

Македонија 10.08.20 | 15:31

Со верификација на мандатите на пратениците Собранието е конституирано, велат од Кабинетот на Пендаровски

Согласно уставните одредби во член 90 став 1 рокот за доделување на мандатот е десет дена од конституирањето на Собранието. Со денот на верификација на мандатите на пратениците...

Балкан 10.08.20 | 15:19

Moжеби е подобро што ги затворија границите: Короната во Грција опасно се шири

 За жал, пренесувањето на вирусот покажува опасен нагорен тренд, рече министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас по состанокот за Ковид-19 во премиерската палата....

Македонија 10.08.20 | 15:04

Откако ја искараа: Шекеринска положи цвеќе за загинатите кај Љуботенски бачила

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска во касарната „Илинден“ положи венец на споменикот на загинатите бранители,...

Македонија 10.08.20 | 14:57

10 aвгуст помина – уште не се знае дали и како децата ќе одат на училиште

Состанокот помеѓу членовите на Комисијата за заразни болести и работната група на Министерството за образование и наука за протоколите за реализација на наставата...