понеделник, 10 август 2020
Балкан 10.08.20 | 23:58

Хрватска подготвува тужба против Холандија поради загубите во туризмот

Хрватскиот туристички сектор ја разгледува можноста да достави тужба против Холандија поради одлуката на Холанѓаните да ја стават Хрватска на листата на високо ризични...

Фудбал 10.08.20 | 23:42

Георгина Родригез со секси фотографија го полуде Инстаграм

Георгина Родригез, поубавата половина на португалската фудбалска ѕвезда, Кристијано Роналдо, е исклучително активна на социјалните мрежи, каде што споделува сè повеќе...

Свет 10.08.20 | 23:24

Словачка протерува руски дипломати обвинети за шпионажа

Словачка одлучи да протера руски дипломати поради сомнение дека биле ангажирани во шпионажа. Руската амбасада во Словачка не даде коментар на обвинувањата, но портпаролот...

Македонија 10.08.20 | 23:03

Кластер Македонија: Во Финска слетал авион од Скопје со 24 патници позитивни на Ковид-19

Финска ќе воведе задолжителни тестови за корона вирус и карантин за патници од земји со висок ризик, откако 24 од 157 патници кои пристигнале во Финска од Скопје, биле позитивни...

Свет 10.08.20 | 22:46

Германските наставници бараат задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од корона вирусот. Оние...

Црна хроника 10.08.20 | 22:30

Неколкумина физички нападнале 16-годишно момче во Капиштец

На 10.08.2020 во 00:30 часот С.Ј.(42) од Скопје пријавила дека на 09.08.2020 околу 23:00 часот на ул. „Народен фронт“ нејзиниот 16-годишен син бил физички нападнат од В.Г. и уште неколку...

Црна хроника 10.08.20 | 22:20

Среде епидемија велешани правеле свадба во двор

СВР Велес поднесе кривична пријава против Р.Д.(41) од Велес, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи...

Црна хроника 10.08.20 | 22:09

Риболовец се удави во Вардар

Додека две лица попладнево местеле мрежи во Вардар во близина на селото Миравци, едниот маж паднал и го снемало во водата, дознава „Центар.мк“. По неколку часовно пребарување...

Свет 10.08.20 | 21:58

Компанија од Израел одгледува скакулци за исхрана

Израелска компанија промовира скакулци како одржлив извор на храна. На фармата на компанијата „Hargol Foodtech“, скакулците се сместени во објект што некогаш бил кокошарник....

Црна хроника 10.08.20 | 21:47

Штипјанец набавил хероин од Скопје, по што бил уапсен додека го делел во Штип

СВР Штип поднесе кривична пријава против Е.С.(42) од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторени пет кривични дела, од кои три кривични дела „неовластено производство...

Свет 10.08.20 | 21:39

Генералниот директор на „Њујорк тајмс“ заминува со пакет акции вредни 37 милиони долари

Пакетот акции во сопственост на генералниот директор на американскиот весник „Њујорк тајмс“, Марк Томпсон, кој треба да замине од функција во септември, чини 37 милиони...

Македонија 10.08.20 | 21:06

Заев порача дека може да има средба на сите неалбански партии

На средбата на лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, одржана во Собранието не е постигнат договор за формирање влада, но разговорите ќе продолжат следните...

Македонија 10.08.20 | 20:53

Героски: Заев стана Премиер без да победи на изборите

Новинарот Бранко Героски, во емисијата „Само вистина“ истакна дека идејата за премиер Албанец на ДУИ успеал да и донесе гласови на изборите и дека тоа сега е едно од...

Свет 10.08.20 | 20:46

Путин го повика Лукашенко на потесна интеграција со Русија

Претседателот на Русија, Владимир Путин, порача дека сака соседна Белорусија да ги реактивира замрзнатите планови за поблиска интеграција со Русија по новата изборна...

Здравје 10.08.20 | 20:31

Скопје, Штип и Гостивар градови со најмногу Ковид-19

Изминативе 24 часа регистрирани се 109 позитивни на коронавирусот со што  вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува...

Македонија 10.08.20 | 20:11

Блокирана сметката на Радио Кавадарци: Сопственичката прашува зошто на власта и пречи најслушаното локално радио

Сметката на Радио Кавадарци е блокирана со извршно решение во износ од приближно 10.000 евра од страна на АД за стопанисување со станбен простор и со деловен простор, реагира ...

Свет 10.08.20 | 19:58

Дневен преглед на состојбата со Kовид-19 во светот

Според последните податоци, во светот со корона вирус се заразени 20.122.614 лица. Од нив починале 735.721, а оздравеле 12.969.895. – Во Данска, е забележано ново зголемување на случаите...

Свет 10.08.20 | 19:49

Експлозијата предизвика оставка на владата во Либан

Владата на Либан, предводена од Хасан Диаб, поднесе оставка, но протестите во земјата по големата експлозија во Бејрут продолжуваат. Во протестите, кои почнаа неколку...

Црна хроника 10.08.20 | 19:37

Дујовски: Зголемениот број мигранти во Македонија е резултат на криминал и шверц, а не на мигрантски бран

Откако во изминатиот период има се поголем број откриени мигранти во јужниот дел на Македонија, очигледно е дека државава е под удар на нов мигрантски бран, но се поставува...

Македонија 10.08.20 | 19:24

Неуспешна средба Заев – Ахмети: Нема договор за Влада

Во Собранието се одржа средба меѓу лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети, во рамки на преговорите за формирање парламентарно мнозинство и влада, но резултат...