сабота, 8 август 2020
Фудбал 08.08.20 | 23:52

Наполитанците се разочарани од елиминацијата од Лигата на шампионите

Фудбалерите на Наполи се разочарани од елиминацијата од Лигата на шампионите  од Барселона со 3-1 и со фактот што догодина нема да играат во ова елитно натпреварување. Разочарани...

Свет 08.08.20 | 23:08

Седeла во дневната соба: Почина сопругата на холандскиот амбасадор во Либан како последица од експлозијата

Eдвиг Волтманс – Молиер (55), вработена во холандското Министерство за надворешни работи, чиј сопруг Јан Волтманс е амбасадор во Либан почина денеска од повредите со...

Фудбал 08.08.20 | 23:05

Елмас елиминиран од Меси

Барселона и Баерн Минхен се пласираа помеѓу осумте најдобри екипи во фудбалската Лига на шампиони по вечерашните победи над Наполи, односно Челзи. На „Камп Ноу“ каталонскиот...

Скопје 08.08.20 | 22:32

Што не чека во зима: Короната е поврзана и со загадениот воздух

Најновите истражувања направени во Холандија покажале дека зголементо ниво на концентрација на ситни честици од еден микрограм на кубен метар во воздухот е поврзано...

Фудбал 08.08.20 | 22:24

Роналдо разочаран од елиминацијата од Лигата на шампионите

Најдобриот фудбалер на Јувентус, Кристијано Роналдо ја сумираше сезоната 2019/20. Клубот од Торино стана деветта година по ред шампион на Италија, но вчера беше елиминиран...

Македонија 08.08.20 | 22:08

СДСМ ветува здрава животна средина и високи казни за загадувачите

Новата влада предводена од СДСМ ќе изгради еко држава, здрава животна средина за сите. СДСМ води сериозни, темелни преговори со претседатели и високи претставници политички...

Балкан 08.08.20 | 22:04

Раст на платите во Унгарија за време на кризата со коронавирусот? Можно е, а еве и зошто

Во мај, бруто-платaта во Унгарија се зголеми за 9,4% во однос на минатата година, и покрај високата невработеност и долготрајното економско забавување предизвикано од...

Македонија 08.08.20 | 21:35

Штип вечерва под вода, улиците езера

Големо невреме вечерва го зафати Штип.Како што денеска во текот на целиот ден предупредуваше УХМР да се очекува невреме во форма на пороен дожд, град, грмежи и силен...

Фудбал 08.08.20 | 21:18

Премногу бил арoгантен: Љиља му удрила корпа на Роналдо

Иако сите мислат дека нема жена која ќе му одолее на најдобриот светски фудбалер, се чини дека постојат и такви. Една од нив е прекрасната Русинка Лиља Ермак. Тој побудалел...

Црна хроника 08.08.20 | 21:09

Велешанец излетал со возило во река, се организира помош за спасување

Levko Dimovski ве замолува за помош која во моментов и те како му е потребна. Се работи за неговиот брат Спасе Димовски кои се претпоставува дека излетал со кола во река. Уште...

Балкан 08.08.20 | 20:55

Американски амбасадор призна: Убивавме Срби на Косово за да направиме мафијашка муслиманска држава

Даглас Мегрегор, новоименуваниот амбасадор на САД во Германија призна дека официјален Вашингтон направил грешка со Косово.Тој како полковник на војската учествуваше...

Свет 08.08.20 | 20:52

Макрон бара САД да помогнат во обновата на Либан

Францускиот претседател Емануел Макрон му порача на американскиот претседател Доналд Трамп дека американските санкции против шиитската група Хезболах, поддржана...

Кошарка 08.08.20 | 20:41

Новата НБА сезона може да почне дури во јануари

– Раководството на најсилната кошаркарска лига на светот – НБА, размислува да го премести датумот за почеток на следната сезона до јануари 2021 година, пренесува „ЕСПН“. Лигата...

Фудбал 08.08.20 | 20:31

Сега е и официјално: Пирло нов тренер на Јувентус

Андреа Пирло и официјално стана нов тренер на Јувентус. Италијанскиот фудбалски шампион вечерва потврди дека 41-годишниот Пирло потпиша договор со важност до 2022 година. За...

Македонија 08.08.20 | 20:19

Таравари тврди дека би влегле во коалиција со ДУИ ако Зибери биде премиер

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата за Албанците. – Формирањето на Влада е игра на бројки,...

Естрада 08.08.20 | 20:07

Слушнете како звучи „Компас“ на Владо Јаневски како босанска севдалинка

Босанскииот пејач Осман Хаџиќ ја преработи песната Компас на Владо Јаневски од средината на деведесетите. Наместо модерен поп ритам  овој пат таа звучи како босанска...

Свет 08.08.20 | 20:02

Eксплозијата предизвика предвремени избори во Либан

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи...

Македонија 08.08.20 | 19:55

Филипче ќе ги зголемува бесплатните сезонски вакцини против грип

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека дел од стратегијата во справувањето со КОВИД-19 е и да се зголеми бројот на бесплатните сезонски вакцини против...

Балкан 08.08.20 | 19:44

Во Србија досега тестирани 741.073 граѓани

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 255 нови случаи на коронавирус, врз основа на 8.014 тестирани примероци, а шест лица починаа. Според Министерството за здравство,...

Фудбал 08.08.20 | 19:28

Беспарицата си го направи своето: Bардар со пораз ја почна сезоната

Со натпреварот Вардар – Борец кој заврши со победа на гостите од Велес со 1:0, попладнево започна новата сезона од Првата македонска фудбалска лига. Стрелец на победничкиот...