петок, 7 август 2020
Македонија 07.08.20 | 23:44

СДСМ: Средбата меѓу Николовски и Груби не значи дека е постигнат договор

Oткако двете партии излегоа со заедничко соопштение дека се блиску до договор, извори од СДСМ за „360 степени“ велат дека средбата Љупчо Николовски и Артан Груби не значи...

Фудбал 07.08.20 | 23:11

Чао за Реал и Јуве во ЛШ

Екипите на Манчестер сити и на Лион се пласираа во четвртфиналната фаза од фудбалската Лига на шампионите, откако вечерва ги елиминираа своите ривали Реал Мадрид, односно...

Балкан 07.08.20 | 22:55

Грците здивнаа: Ги нема Србите, го нема ни ѓубтето на плажите

Еден статус на издавач на апартмани во Грција ги  зовре социјалните мрежи  и го доведе во опасност српско-грчкото пријателство. Имено тој искоментира дека оваа година...

Интима 07.08.20 | 22:45

Дали повеќе сакате задник или гради: Омиленото женско тело говори за карактерот на мажот

Речиси сите мажи од женското тело најмногу го сакаат задникот и градите.Но, дали сте знаеле дека според тоа што сакаат од женската убавина може да се открие неговиот...

Свет 07.08.20 | 22:27

И Интерпол ќе ја испитува експлозијата во Либан

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. – На барање на либанските...

Здравје 07.08.20 | 22:00

Докторите предупредуваат: Короната и сезонскиот грип сигурно ќе се спојат, овој зимски месец е најкритичен

Со доаѓањето на есента, и посебно на зимата, лекарите предупредуваат на двојна опасност.Од една страна ќе ја имаме короната која сигурно нема да исчезне, а од друга страна...

Фудбал 07.08.20 | 21:43

Наместо играчите,тренерот на ПСЖ си ја скрши ногата

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Томас Тухел, се повреди на еден од тренинзите на тимот. Германецот денес се здобил со скршеница на левиот глужд, поточно на метатарзална...

Ракомет 07.08.20 | 21:40

Доколку Лигата на шампиони се игра без гледачи: „Комити“ најавуваат дека ќе го бодрат Вардар пред „Јане Сандански“

Новата Лига на шампиони се уште не започната а нашиот Вардар се уште е европски првак. ЕХФ ги одреди паровите за групите за следната сезона која почнува наесен. Но, поради...

Македонија 07.08.20 | 21:17

Гаши не сака да биде во иста влада со ДУИ

Претседателот на Алтернатива Африм Гаши е оптимист дека ќе се формира нова влада и пред истекот на 20-те дена по доделувањето на мандатот, како и дека нивната коалиција...

Македонија 07.08.20 | 21:12

Новиот партнер на Заев, Мендух Тачи со години е на црната листа на САД

Новиот коалициски партнер на Зоран Заев, Мендух Тачи со години е на црната листа на САД. Тие неодамна ја обзнанија постизборната коалиција во владата која би ја направила...

Македонија 07.08.20 | 20:47

Заев може да не биде мандатар за формирање на Владата?!

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) може да излезе со друг мандатар за формирање на Владата, а не со нејзиниот лидер Зоран Заев,пишува „Ina online net“. Ова би...

Свет 07.08.20 | 20:40

Лоши вести: Повторно се зголемува бројот на заразени од корона во Италија

Бројот на нови случаи на коронавирус во Италија денеска се зголеми за 38 проценти, откако заразата е потврдена кај 552 лица. Ваков голем дневен скок во нови случаи во Италија...

Свет 07.08.20 | 20:30

Криза: Никогаш помалку нововработени во САД

Економијата на САД во јули создала 1,8 милиони работни места, што е назадување по мајските и јунските показатели и сведочи за тоа дека обновената пандемија го намалува...

Фудбал 07.08.20 | 20:20

Бундес лигата ќе почне на 18 септември, најверојатно со гледачи

Новото фудбалско првенство во Германија предвидено е да почне на 18 септември. Бундеслигата на официјалната веб-страница го претстави предлог календарот за претстојната...

Балкан 07.08.20 | 20:12

Рекорден број новозаразени во Албанија, се вработува дополнителен медицински кадар

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи на Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата на деветти март кога болеста беше дијагностицира...

Црна хроника 07.08.20 | 20:00

Teшко повреден работник во скопска фирма

Педесет и седум годишен работник од скопско Стајковци се здобил со тешки телесни повреди, според неговото кажување, при извршување работни задачи во фирма на ул. „Перо...

Свет 07.08.20 | 19:38

И во Италија ново жариште по враќањето на тинејџери од Хрватска

Две 18-годишни девојки се вратиле во италијанскиот град Падова заразени со коронавирусот по летен одмор во Хрватска, поради што 24 матуранти од провинцијата Венето ќе...

Свет 07.08.20 | 19:30

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.385.292 лица. Од нив починале 720.053, а оздравеле 12.445.324 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија...

Сервиси 07.08.20 | 19:20

Утре е Света Петка, за да не ви трнат рацете избегнувајте работа

Утре, 8 август, се празнува летна Света Петка Параскева Култот кон света Петка кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу...

Македонија 07.08.20 | 19:05

СДСМ и ДУИ ги догoвориле начелата за идната влада

СДСМ и ДУИ ги договориле начелата за идната влада. Попладнево од работните групи на двата тима со заедничко соопштение: Имавме конструктивна дискусија за потврда на...