четврток, 6 август 2020
Свет 06.08.20 | 23:54

Макрон бара меѓународна истрага за експлозијата во Бејрут

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Бејрут изјави дека тој нема нови информации за причината за смртоносната експлозија во пристаништето во тој град,...

Фудбал 06.08.20 | 23:45

ЛЕ: Севиља се справи лесно со Рома

Екипата на Севиља покажа зошто е хегемон во Лигата на Европа. Освојувачот на пет трофеи на турнирот оствари релативно лесна победа со 2:0 против Рома во судирот меѓу двете...

Мода и убавина 06.08.20 | 23:38

Војничката диета: Ослабнете повеќе од пет килограми за само 3 дена!

Името „војничка“ произлегува од дисциплинираноста што корисниците на оваа диета мора да ја имаат. Мора да се придржувате апсолутно до сите правила што се наведени...

Свет 06.08.20 | 23:25

Трамп: Вакцина против коронавирусот може да се појави до ноември

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека вакцината против коронавирус САД може да имаат уште пред ноемвриските избори. Одговарајќи на прашање кога...

Интима 06.08.20 | 23:12

Пет намирници за посилна ерекција

Овошјето и црвеното вино може да го смалат ризикот од еректилна дискфункција, открива нова студија од Велика Британија. Во период од 10 години британските научници испитувале...

Здравје 06.08.20 | 22:59

Др. Кунгуловски објаснува зошто во ист ден може да добиете позитивен и негативен тест на корона

Биоинженерот доктор Горан Кунгуловски, од генетската лабораторија на една приватна клиника во Скопје, објаснува зошто резултатите од тестовите за коронавирус од две...

Здравје 06.08.20 | 22:47

Имав халуцинации, животот ми врвеше пред очи: Исповед на балграѓанинот кој двапати во еден месец лежеше на болница со корона

За помалку од месец дена двапати лежев на Инфективна клиника поради коронавирусот. Иако првиот пат во болница дури осум пати бев негативен на тестот за ковид-19, докторите...

Црна хроника 06.08.20 | 22:40

На „Блато“ запленети 370 килограми марихуана наменети за Македонија

Албанската полиција доцна вечерва соопшти дека количината на запленетата марихуана на граничниот премин „Блато“ на албанско-македонската граница кај Дебар е многу...

Македонија 06.08.20 | 22:29

Османи: Апсолутно е неточно дека Еленовски ќе биде премиер

Апсолутно не е точна информацијата дека Лазар Еленовски ќе биде премиер, рече вицепремиерот и портпарол на ДУИ Бујар Османи во гостувањето во вестите на „Сител“. Ние...

Македонија 06.08.20 | 22:14

СДСМ ќе ја предложи Шекеринска за претседател на Собранието?

СДСМ веројатно ќе ја предложи Радмила Шекеринска за прва жена претседател на Собранието на Македонија, пишуваат албанските медиуми. Според порталот „АБЦ.мк“, од партијата...

Македонија 06.08.20 | 22:05

22-годишното момче кое почина од Ковид-19 имало Даунов синдром, му откажало срцето

Дваесет и двегодишниот пациент од Скопје, кој е еден од шесте починати од Ковид-19 во изминатите 24 часа, имал Даунов синдром, информираа за МИА од Министерството за здравство. Пациентот,...

Македонија 06.08.20 | 21:54

Коронавирусот влезе во Геријатрија, заразени пет пациенти

Пет пациенти сместени во специјализираната болница за геријатрија и палијативна медицина во Скопје се заразени со Ковид-19, потврди за „Сител“ директорката на установата...

Македонија 06.08.20 | 21:41

Филипче не препорачува патување надвор од границите

Со оглед на тоа дека Грција, Црна Гора не ги отвораат границите за граѓаните од Македонија, во Бугарија со ПЦР тест, а Албанија не бара ништо, сепак, министерот за здравство...

Свет 06.08.20 | 21:30

Чума се појави во Кина, село во карантин до Нова година

Властите во кинескиот регион Внатрешна Монголија денеска издадоа трето ниво на предупредување за чума и селото Баоту го ставија во карантин, откако еден локалец почина...

Економија 06.08.20 | 21:18

И Таравари на протест против поскапувањето на струјата

Поголема група гостиварци вечерва одржа протестен марш незадоволни од одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за зголемувањето на цената на електричната...

Свет 06.08.20 | 21:06

Ковид-19 руши рекорди низ светот, досега заразени повеќе од 19 милиони

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.104.120 лица. Од нив починале 713.741, а оздравеле 12.256.307 луѓе. – Во Црна Гора уште 69 лица се...

Македонија 06.08.20 | 20:55

Рускоска побара осум, но добива пет нови обвинители

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, ќе добие пет нови обвинители, иако Вилма Рускоска побарала нови осум обвинители. Според претседателот на...

Калеидоскоп 06.08.20 | 20:44

Исидора Бјелица во Охрид ги поминала последните денови

Познатата српса писателка Исидора Бјелица вчера на 52 години почина во Белград, по неколкугодишна борба со ракот. Писателката починала во станот на нејзините родители...

Економија 06.08.20 | 20:32

Тетовци се кренаа против поскапувањето на струјата: Протестираме мирно, за да спречиме решавање според бугарски модел

На градскиот плоштад во Тетово голем број граѓани се собраа на протест по повикот упатен од организациски одбор на социјалните мрежи во знак на незадоволство и револт...

Македонија 06.08.20 | 20:15

Филипче: Не може децата да не одат во училиште, работиме на протоколи

Во следните недела до две ќе се знае дали од септември ќе почнат со работа градинките и училиштата. Веројатноста е голема, но да се усогласат сите протоколи, вели министерот...