среда, 5 август 2020
Здравје 05.08.20 | 23:55

Британски владин експерт: Вакцина против Ковид-19 до крајот на 2020 и 2021 година

Вакцина против коронавирусот ќе биде достапна во 2020 и 2021 година, изјави водечкиот советник за пандемија на Владата на Велика Британија за Би-Би-Си. Џереми Фарар, директор...

Калеидоскоп 05.08.20 | 23:42

Кој е Сулејман Керимов, новиот најбогат човек во Русија

Првпат откако „Форбс“ прави листа на најбогатити во Русија, на првото место се најде Сулејман Керимов, сопственик на компанијата за производство на злато „Полиус“. Имотот...

Црна хроника 05.08.20 | 23:28

Битолски велосипедисти угаснаа подметнат пожар на Пелистер

Екипа на битолски велосипедисти денеска спречиле поголема трагедија и проширување на оган на Пелистер. Како што пренесува порталот „Бабам Битола“, момците од „Екстрим...

Македонија 05.08.20 | 23:21

Богдана во костим за капење два месеца по породувањето

Сопругата на Вељко Ражнатовиќ, Богдана деновиве уживаше со својата пријателка и пејачка на базен во Тител. Она што сите го забележаа е дека за само два месеци по породувањето...

Балкан 05.08.20 | 23:02

Ние ја имаме Артина, а Србите Дијана како најмлада пратеничка

На вчерашната конститутивна седница на новиот македонски парламентарен состав 23-годишната студентка Артина Ќазими од гостиварски Добри Дол од Коалицијата Алијанса...

Црна хроника 05.08.20 | 22:50

Зaпaлeнo возило во Влае, веројатно поради рекет

Рано утрово во 02.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг просторот од бул.„Партизански одреди“ со ул.„Есперанто“, во населба Порта Влае, настанал пожaр...

Калеидоскоп 05.08.20 | 22:37

Проверете дали сте меѓу 15. нови добитници на „Мој ДДВ“

Вечерва се одржа извлекувањето за 15 награди од по 20.000 денари. Во ова извлекување учествуваа сите валидни и недобитни сериски броеви од дневните извлекувања добиени...

Балкан 05.08.20 | 22:25

Вознемирувачки фотографии: Врапчиња настрадаа во силното невреме во Подгорица

Силното невреме што синоќа погоди поголем дел од Црна Гора, ги поплави улиците во Подгорица и причини материјална штета. Црногорските медиуми објавија дека во невремето...

Македонија 05.08.20 | 22:09

ВМРО-ДПМНЕ зa „Република“: Не коментираме информации од непроверени извори

По пишувањата на дел од албанските и македонските медиуми дека ВМРО-ДПМНЕ наводно веќе договорило коалиција со ДУИ за формирање на влада, „Република“ побара став...

Црна хроника 05.08.20 | 22:02

Укинат притворот на Владимир Панчевски

Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, е дома, откако му беше укинат и притворот каде помина дваесет дена. Панечвски вчеравечер во Велес,...

Естрада 05.08.20 | 21:50

Гавазова позира во Охрид, никого не остави рамнодушен

Таа е мајка на две деца и една од најзгодните фолкерки на македонската сцена. Сузана Гавазова и за време на карантинот не се откажа од вежбањето и одржувањето во кондиција,...

Мода и убавина 05.08.20 | 21:38

Манекенка претепана на позната турска плажа

Украинската манекенка Дарија Кирилиук (24) тврди дека била претепана од чуварите на плажата Момо во турското одморалиште Чешме. Како доказ, таа објави фотографија, прекриена...

Балкан 05.08.20 | 21:25

Татко кампува пред болницата во која лежи синот, само за да зборува со него преку токи-воки

Роберто Матеш е 47-годишен полициски инспектор во пензиј, како и поранешен хрватски бранител. Балканот, пак, ќе го запамети како таткото кој веќе со денови кампува пред...

Балкан 05.08.20 | 21:08

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Намалениот број на туристи се чини ја примора црногорската влада да ја разгледа опцијата за отворање на границите за државите од регионот. Според заменик-директорот...

Македонија 05.08.20 | 20:55

Пола Тетово остана без вода за пиење

 Прекин во водоснабдувањето во поголем дел од Тетово имаше денеска поради голем дефект на една од главните водоводни цевки ф-300 во мрежата на улицата „Цветан Димов“....

Фудбал 05.08.20 | 20:45

Кутињо на „Емирејтс“: Арсенал добива големо засилување

Бразилскиот фудбалер Филипе Кутињо би можел да ја продолжи кариерата во Арсенал, пренесува каталонски „Спорт“. Како што се наведува, Кутињо е близу да се пресели во...

Црна хроника 05.08.20 | 20:37

СВР Скопје трага по младиот пироман

Нa 4 август 2020 до Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР, преку сервисот „Црвено копче“ пристигнала пријавата за лицето кое „Тик-ток“ се снима...

Црна хроника 05.08.20 | 20:26

Заиграле и ножеви: Тепачка во парк во Тетово

Вчера околу 23.00 часот во СВР Тетово било пријавено дека во Жена-парк на ул.,,Борис Кидрич“ во Тетово дошло до вербална расправија која преминала во физичка пресметка...

Македонија 05.08.20 | 20:13

Mендух Тачи бара да ја води финансиската полиција?

Албанскиот портал Газета Експрес, објави детали од средбата на Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Имено порталот објави дека Мендух Тачи на оваа средба од Зоран...

Култура 05.08.20 | 19:57

Почина Исидора Бјелица

Познатата српска писателка Исидора Бјелица денеска почина во домот на своите родители во Нов Белград, објавија српските медиуми. Педесет и двегодишната Бјелица се...