вторник, 4 август 2020
Свет 04.08.20 | 23:56

Поразителни „пред и потоа“ фотографии од Бејрут

Најмалку 30 лица загинаа, а околу 3.000 се повредени во експлозијата што се случи денеска во бејрутското пристаниште, во близина на центарот на Бејрут, Либан. Се стравува...

Семејство 04.08.20 | 23:43

Tри девојчиња хоспитализирани откако поради предизвик испиле повеќе апчиња за алергија

Три тинејџерки завршија во болница во рок од една недела поради предизвик кој започна на социјалната мрежа „Тик-ток“. Се работи за „Бенадрил“ предизвикот, во кој се...

Музика 04.08.20 | 23:32

Навистина е непрепознатлива откако ослабе 50 килограми

Иако најновата објава на „Инстаграм“, Адел ја посвети на нејзината колешка Бијонсе, како поддршка за послдниот албум, обожавателите ги интересираше тоа како изгледа...

Естрада 04.08.20 | 23:20

Кејт Хадсон вежба јога во долна облека

Американската глумица Кејт Хадсон, која е на самиот почеток на петтото десетлетие од својот живот, ги почести своите следачи на Инстаграм со видео од себеси како вежба...

Македонија 04.08.20 | 23:07

Илиевски: Ова се вика преки суд, пресудата е донесена уште пред да почне процесот

Ова се вика преки суд, пресудата е донесена уште пред да почне процесот, реагира Богдан Илиевски за пресудата за поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир...

Мода и убавина 04.08.20 | 22:55

Ова се тајните за совршениот изглед на Андијана Лима

Бразилскиот топ модел Адријана Лима ги открива своите омилени ритуали во негувањето на лицето, телото, како и необичните потези на шминка, и зборува за навиките на јадење...

Балкан 04.08.20 | 22:43

Турист и келнер се истепале поради палачинки

Келнер се истепал со турист на главната улица во Сплит, Хрватска, а снимката веќе е хит на социјалните мрежи. Како што пренесува „Слободна Далмација“, причина за тепачката...

Свет 04.08.20 | 22:31

Гувернерот на Бејрут се расплака зборувајќи за експлозијата во која загинаа најмалку 30 лица, а 3.000 се повредени

  Претседателот на Либан, Мишел Аун итно свика состанок на Врховниот одбранбен совет по големата експлозија што го потресе Бејрут, додека премиерот Хасан Диаб најави...

Македонија 04.08.20 | 22:17

Коалициониот партнер на Заев, Тито Петковски за Ахмети: И Шешељ прво го викнаа како сведок во Хаг, па го осудија

Повикот на Али Ахмети во Хаг не е случаен, рече во вечерашното гостување во „Само вистина“ лидерот на НСДП и коалиционен партнер на СДСМ, Тито Петковски. Според него,...

Култура 04.08.20 | 22:09

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето“

Охрид од вечерва до 30 август ги живее своите 28 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Со познати арии во изведба на уметниците Марија Јелиќ, Дарио Ди Виетри,...

Македонија 04.08.20 | 21:58

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен...

Калеидоскоп 04.08.20 | 21:57

Дејв направи сè што требаше, но умре зошто вие не направивте

По повеќе од дваесетгодишен брак, 72-годишната Стејси остана без нејзиниот сопруг. Дејвид Неги (79) почина по комликации предизвикани од коронавирусот, а неговата сопруга...

Македонија 04.08.20 | 21:43

Ахмети му врати на Заев: Премиер не се станува ни со 46 пратеници

Ниту со 46 пратеници не се станува премиер, му возврати лидерот на ДУИ Али Ахмети на лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој денеска му порача на поранешниот коалиционен партнер...

Култура 04.08.20 | 21:34

ВО ЖИВО: Свечено отворање на 60. „Охридско лето“

Следете го во живо свечено отворање на јубилејното, 60. издание на фестивалот „Охридско лето“:

Психологија 04.08.20 | 21:22

Дали сте свесни дека селфито е погубно за вашето здравје!

Дали селфито е само обична фотографија? Студиите покажаа дека овој вид однесување претставува ризик за менталното здравје на младите луѓе кои поминуваат многу време...

Вести 04.08.20 | 21:10

Митовски: Децата му плачеле од мене…А, си се запрашал ли Зоран колку деца плачеа од твоите политики?

Јас не знам кои медиуми пишувале од штабот на ВМРО, ама знам кои новинари еднаш неделно јадат ручек со Заев, реагира новинарот Александар Митовски по денешната прес-конференција...

Свет 04.08.20 | 20:59

Драматични сцени по екплозијата во Бејрут, најмалку 10 загинати

Најмалку 10 луѓе загинаа, а стотици луѓе се хоспитализирани поради повредите со кои се здобија во денешната експлозија што се случи во пристаништето во главниот град...

Фудбал 04.08.20 | 20:52

Санчо пред портите на „Олд Трафорд“

Еден од најдобрите играчи на Борусија Дортмунд, Џејден Санчо, најверојатно ќе ја продолжи кариерата во Манчестер Јунајтед. Според „Билд“ и бројни островски медиуми,...

Свет 04.08.20 | 20:44

Снег во август на Алпите ги изненади и метеоролозите

Во Италија и во Швајцарија падна снег, што ги изненади и метеоролозите. На швајцарскито врв Вајсфлујох денеска падна снег, а температурата на воздухот се спушти под...

Фудбал 04.08.20 | 20:36

Дибала е новата ѕвезда во Серија А

Серија „А“ ги подели наградите за минатата сезона во Италија. Големата награда за најдобар играч му припадна на претставникот на шампионот Јувентус, Пауло Дибала....