понеделник, 3 август 2020
Балкан 03.08.20 | 20:00

Нови седум починати и 250 заболени од Ковид-19 во Косово

Институтот за јавно здравство на Косово (ИКШПК) во редовниот дневен извештај за состојбата со Ковид-19, попладнево објави дека вчера во земјата се евидентирани седуммина...

Балкан 03.08.20 | 19:45

Двајца починати и 77 нови случаи на Ковид-19 во Грција

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани два смртни случаи од Ковид-19 и 77 новозаразени, од кои осум се по направените тестови на влезните точки во земјата, јави...

Балкан 03.08.20 | 19:30

Сопствениците на базени во Косово ќе ја блокираат границата со Албанија ако не им се дозволи да работат

Сопствениците на базени за капење во Косово се заканија дека ќе ја блокираат границата со Албанија, доколку косовската влада не ја смени одлуката со која им се забранува...

Економија 03.08.20 | 19:25

Земјоделците конечно добија вода за наводнување во Мустафино и Ерџелија

Потече вода од системот за наводнување низ земјоделските култури во атарите на светиниколските села Мустафино и Ерџелија. Професионалниот земјоделец, Игор Атанасов...

Црна хроника 03.08.20 | 19:08

Нападнат лекар на Итна медицинска помош во Куманово

Во Куманово лекар од Итната медицинска помош пријавил во полиција дека бил мета на физички напад при извршување на неговата работа. Случајот во СВР – Куманово, лекарот...

Здравје 03.08.20 | 18:45

Повеќе од седум дена нема нови случаи на коронавирус во Македонска Каменица

И по една недела нема нови случаи на позитивни пациенти од Ковид-19 во Македонска Каменица. Четворицата пациенти кои минатиот понеделник беа регистрирани како позитивни...

Балкан 03.08.20 | 18:30

Кипар воведува задолжителен тест за туристите од Грција

Поради зголемениот број позитивни случаи на Ковид-19 кај туристи што се вратиле од различни делови на Грција, Министерството за здравство на Кипар соопшти дека ја преместува...

Свет 03.08.20 | 18:15

6G мрежа во Русија?

Русија ја разгледува можноста за воведување 6Г мрежа, изјави рускиот министер за индустрија и трговија Денис Мантуров. Мантуров изјави дека плановите за воведување...

Свет 03.08.20 | 18:00

Нова жртва на кризата: Најстариот трговски центар во САД банкротираше

Најстарата стоковна куќа во Америка, Лорд и Тејлор, поднесе барање за банкрот. Компанијата во неделата поднесе барање за заштита од стечај и стана уште една жртва на...

Економија 03.08.20 | 17:45

Утре Владата ќе се задолжи нови 38 милиони евра

Владата предводена од СДСМ утре граѓаните ќе ги задолжи со нови 38 милиони евра. Откако изминативе 4 месеци Заев и СДСМ не задолжи со над една милијарда евра, утре тоа...

Македонија 03.08.20 | 17:30

Џафери ќе ја води конститутивната седница

Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. Претседателот Џафери...

Здравје 03.08.20 | 17:16

Во Гевгелија регистриран еден новозаболен од коронавирус

Близок роднина на заболеното лице од Ковид-19 кое минатата недела, поточно на 26 јули, беше регистрирано во градот, е новото инфицирано лице кое беше регистрирано во Гевгелија...

Вести 03.08.20 | 17:10

„Пендаровски да се извини, СЈО не беше само една личност“- реакција на поранешни вработени од укинатото обвинителство

Поранешни вработени во укинатото СЈО преку писмо реагираат  за говорот на претседателот Пендаровски и бараат негово извинување за вчерашниот говор. Во продолжение...

Црна хроника 03.08.20 | 17:00

Уапсен неготинец, превезувал мигранти во „фолсваген венто“

Во близина на раскрсница кај село Црвени брегови на регионалниот пат Неготино – Градско, вчера во 04.30 часот бил лишен од слобода А.Ј.(30) од Неготино кој управувал патничко...

Калеидоскоп 03.08.20 | 16:53

Јагма за велосипеди: Во Европа потрошувачката зголемена двојно, во Кина за пет пати

Побарувачката за велосипеди буквално експлодираше за време на пандемијата. Во Европа, продажните бројки се дуплираат  од претходната година, објави малопродажниот...

Балкан 03.08.20 | 16:30

Конституиран новиот српски Парламент, пратениците дочекани со јајца и домати

Со полагање на заклетва на народните пратеници денеска во Белград е конституиран новиот српски Парламент, јави дописникот на МИА од Белград. Со седницата претседаваше...

Црна хроника 03.08.20 | 16:12

Поднесени кривични пријви, поради измами со ваучерите за туризам

Пазарната инспекција минатата недела поднела три кривични пријави поради измами со ваучерите за туризам, објави Сител ТВ. Станува збор за три објекти, две во Охрид –...

Здравје 03.08.20 | 16:04

Уште еден студент со коронавирус во Кавадарци, денеска вкупно четворица позитивни млади луѓе

Уште еден студент со коронавирус е евидентиран во Кавадарци. Со овој случај, денеска се регистрирани вкупно четворица позитивни млади луѓе, потврди за МИА доктор Ристе...

Балкан 03.08.20 | 15:59

Уште еден aлбански лекар почина од коронавирус

Во болницата „Шефќет Ндроќи“, позната како болница Ковид2, во Тирана, почина познатиот албански пулмолог Анибал Бибери (53), кој јпрво се лекувал во домашни услови, но...

Македонија 03.08.20 | 15:48

Замислете претседателот на Франција или Германија, во говор кон нацијата, ниту еднаш да не го спомне името на својата држава

Замислете претседателот на Франција или Германија, во говор кон нацијата, ниту еднаш да не го спомне името на својата држава Франс или Дојчланд, реагира актерот Сашо...