сабота, 1 август 2020
Економија 01.08.20 | 23:05

Туристичките ваучери се продаваат на интернет по половина цена

Граѓани ги продаваат 6.000 денари вредните ваучери за туризам, кои можат да се искористат за одмор во некои од туристичките локалитети во земјава, објави „Алсат-М“. На...

Балкан 01.08.20 | 22:52

Две години условна казна за поранешен бугарски министер

Специјалниот кривичен суд во Бугарија денеска го прогласи за виновен поранешниот министер за економија и енергетика Румен Овчаров и го осуди на условна казна од две...

Балкан 01.08.20 | 22:47

Косово тајно се вооружува, според српските медиуми

Косово тајно се вооружува, пишуваат српските медиуми. Пристигнувањето на вториот дел од контингентот на оклопни возила од САД, неделава, го потврди и командантот на...

Патувања 01.08.20 | 22:34

Љубаништа седум часа без струја и вода

Жителите на Љубаништа, Трпејца и Лагадин седум часа се без струја и вода, се жалат мештаните, како и бројните туристи.

Свет 01.08.20 | 22:24

Малолетник, девојка од Флорида и Британец го хакнале Твитер на 15 јули

Американските власти подигнале во петокот обвинение за координирано хакирање на сметките на познатите личности на Twitter од 15-ти јули, за еден државјанин на Велика Британија...

Свет 01.08.20 | 22:06

Се урна авион во Папауа Нова Гвинеја, пренесувал половина тон кокаин

Малиот авион што минатата недела полета за Австралија и набрзо по полетувањето се урна во Папуа Нова Гвинеја, носел повеќе од 500 килограи кокаин, соопштија денеска австралиските...

Култура 01.08.20 | 22:02

Славниот писател Милан Кундера ја подарува личната библиотека и архива на родниот град Брно

Писателот Милан Кундера (91)кој е автор на познатото дело „Неподносливата леснотија на постоењето“, решил својата приватна библиотека и архив да ја подари на градската...

Калеидоскоп 01.08.20 | 21:53

Што смее, а што не смее да се прави за Свети Илија!

Во народното верување свети Илија се смета за клучар кој го отклучува или заклучува небото и го пушта или запира дождот, бидејќи се верува дека тој повела со летните...

Твитови 01.08.20 | 21:34

Минарето во Охрид не можеле да го рушат, Универзална сала ќе ја рушел!


Патувања 01.08.20 | 21:21

За плажата во Градиште не важат мерките

Ова се видео снимки кои се вртат на социјалните мрежи за непочитувањето на превентивните мерки во време на ковид-19. На нив може да се види преполната плажа во Градиште,...

Свет 01.08.20 | 21:13

Коронавирусот влезе во австриската влада

Австриските власти соопштија дека еден од вработените во владата е позитивен на ковид-19, но тој не работел непосредно со канцеларот Себастијан Курц. Од Владата соопштија...

Македонија 01.08.20 | 21:00

Спасовски: Холокаустот врз Ромите е еден од најголемите порази на човештвото и не смее да остане заборавен

Холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен како што го нарекуват заборавениот холокауст, Наша политичка и морална должност е да ја сочуваме вистината за холокаустот...

Македонија 01.08.20 | 20:43

Протоколот на Заев повторно се посрамоти, пак го згрешија знамето

Зоран Заев или неговиот протокол повторно направи грешка со симболи на друга држава. По неколкуте грешки кога наместо австриското беше поставено знамето на Латвија...

Калеидоскоп 01.08.20 | 20:30

Овен уби овчар во БиХ

Богдан Мариќ (68), сточар од Дервента, Босна и Херцеговина, им подлегна на повредите во Универзитетскиот клинички центар во Бања Лука здобиени од тешки рани настанати...

Здравје 01.08.20 | 20:13

Филипче: Ти си на одмор, но вирусот не е!

Ти си на одмор, но вирусот не е! Избегнувај собирање во големи групи, носи маска, за да го заштитиме нашето здравје, но и здравјето на нашите најблиски, порача на Фејсбук...

Патувања 01.08.20 | 19:59

Во Градиште врие како во кошница, а во Охрид и Струга има 279 активни случаи

Охрид е преполн со туристи, посебно сега, за Илинден, кога има продолжен викенд. На социјалните мрежи постојано се објавуваат фотографии од плажите. Фотографиите направени...

Свет 01.08.20 | 19:53

Од карантин во Шпанија избегале 59 мигранти

Група од 59 мигранти избегале од спортска сала во Шпанија, каде биле задржани во карантин, бидејќи било утврдено дека биле во контакт со лица заразени со коронавирусот,...

Црна хроника 01.08.20 | 19:47

Ана проговори за исчезнатиот брат Димитар: Со кучиња трагачи, полиција и војска досега ќе го најдеа

Веќе еден месец нема ни трага ни глас од 25-годишниот Димитар Мицковски, момчето од село Стругово, кое во МВР беше пријавено како исчезнато, пишува МКД.МК. Сестрата на...

Македонија 01.08.20 | 19:25

ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци му одговори на Јанчев: Партијата не е на распродажба, Мицкоски е легитимен лидер кој победи во 42 општини

Претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци, Зоран Јованчев на својот Фејсбук профил напиша статус во кој тврди дека ВМРО-ДПМНЕ е партија која што се залага за зачувување...

Интима 01.08.20 | 19:10

Во кои земји се најмногу мераклии на секс?

Иако сексот е совршено нормален дел од врската, луѓето во некои земји сепак се поактивни во кревет од другите. Според Slice.ca, во некои земји паровите имаат секс еднаш неделно,...