четврток, 16 јули 2020
Балкан 16.07.20 | 23:45

Ер Србија почна да лета за Осло

Денес Ер Србија воспостави директни летови на новата рута помеѓу Белград и Осло на летот ЈУУ 450, Ербас А319. Националната авиокомпанија ќе лета кон норвешката престолнина...

Свет 16.07.20 | 23:30

Гугл планира да инвестира 10 милијарди американски долари во Индија

Гугл соопшти дека планира да инвестира 10 милијарди американски долари во Индија во наредните години, објавија „Волстрит журнал“ и „Фајненшл тајмс“. Гугл има намера...

Свет 16.07.20 | 23:15

Сименс: Работата надвор од канцеларијата, два или три пати неделно, ќе стане постојана практика

Индустрискиот конгломерат „Сименс“ планира трајно да им овозможи на повеќе од 140.000 вработени да работат надвор од канцеларијата два или три дена во неделата. Компанијата...

Свет 16.07.20 | 23:10

САД: Границите со Канада и Мексико остануваат затворени до 20 август

Aмериканските власти денеска објавија дека границите со Мексико и Канада ќе останат затворени за повеќето патувања до 20 август за да се спречи ширење на новиот коронавирус. Со...

Свет 16.07.20 | 23:00

Хакирани твитер профилите на милијардери, меѓу кои се Бил Гејтс и основачот на Тесла

Американскиот ФБИ спроведува федерална истрага за хакирање на  „Твитер“ профилот на неколку познати личности, соопштија двајца добро информирани извори, пренесува...

Естрада 16.07.20 | 22:45

Кејти Пери донесе важна одлука: Анистон ќе биде кума на нејзината ќерка

Пејачките  Кети Пери и Џенифер Анистон ќе го крунисаат своето долгогодишно пријателство на најубав начин – пејачката ја нарече актерката да биде кума на нејзината...

Свет 16.07.20 | 22:30

Во Шпанија, голем скок на бројот на новозаразени со коронавирус

Во Шпанија се регистрирани 580 нови случаи, што е најголем скок во бројот на нови случаи во последните два месеци. Претходниот ден беа потврдени 390 нови случаи, а повеќето...

Свет 16.07.20 | 22:27

Ким Јонг Ун ретко се појавувал во јавноста поради страв од коронаввирусот

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во првата половина на оваа година се појавуваше најмалку во јавност, од кога дојде на власт во 2012 година е објавено во денешниот...

Твитови 16.07.20 | 22:24

Куновска: Оние што предупредуваа повеќе ја сакаат СДСМ, од оние кои викаа “браво шефе”

Се надевам денес станува појасно дека повеќе ја сакаат СДСМ оние кои предупредуваа, кои му забележуваа на раководството, критикуваа, од оние кои викаа “браво шефе”,...

Култура 16.07.20 | 22:15

Во Прилеп ќе се отвори првата ликовна изложба од почетокот на пандемијата

Утревечер од 19:30 часот во ликовната галерија од прилепскиот Центар за култура „Марко Цепенков“ ќе биде отворена ликовната изложба на слики насловена како „Визии од...

Калеидоскоп 16.07.20 | 22:10

Водителка го изгуби забот среде пренос во живо

Гледачите на украинската телевизија TCH доживеаа неочекувана претстава кога на водителката Маричка Падалако при известувањето во живо и испадна забот. Камерата, нормално...

Балкан 16.07.20 | 22:08

Хоти и Вучиќ разговарале за раселени лица и економска соработка

Високиот претставник на ЕУ задолжен за регионалните прашања на западниот Балкан, Мирослав Лајчак, изјави дека лидерите на Србија и Косово покажале посветеност на денешната...

Македонија 16.07.20 | 22:04

Коалиција „Сега е време“: Изборните резултати се спорни

Жално е што дури и скоро 24 часа по завршувањето на изборниот процес, прелиминарните резултати на Државната изборна комисија сè уште недостасуваат. Недостаток на официјални...

Балкан 16.07.20 | 22:00

Самоопределување им честита на Албанците во земјава за изборните резултати

Најголемата опозициска партија во Косово, Движењето самоопределување (ВВ), им честита на Албанците во Северна Македонија за исходот на вчерашните вонедни парламентарни...

Сервиси 16.07.20 | 21:45

Прскање против комарци во Охрид и на крајбрежјето на Охридското Езеро

Екипи на Центарот за јавно здравје од Охрид викендов ќе спроведат земјено запрашување против комарци во градот и долж крајбрежјeто на Охридското Езеро. Станува збор...

Калеидоскоп 16.07.20 | 21:30

Дете доживеа мозочен удар бидејќи играл видео игри еден месец без пауза

Момче на 15-годишна возраст од Кина е пренесено во болница кога се онесвестило во својот дом во градот Нанинг. Тој наводно доживеал мозочен удар по играњето видео игри...

Калеидоскоп 16.07.20 | 21:15

Книгата на Мери Трамп се продаде во скоро 1 милион примероци

Книгата на внуката на претседателот на САД Доналд Трамп – Мери Трамп „Премногу никогаш не е доволно: Како моето семејство го создаде најопасниот човек на светот“...

Македонија 16.07.20 | 21:11

Американска амбасада: Изборите претставуваат значаен чекор кон демократијата

Како први избори одржани по влезот на С. Македонија во НАТО и по поканата за започнување на преговори со ЕУ, овие избори претставуваат значаен чекор кон демократијата,...

Македонија 16.07.20 | 21:01

Јанушев: ДИК повторно пребројува по барање на ВМРО-ДПМНЕ

По барање на ВМРО-ДПМНЕ, ДИК повторно ги пребројува резултатите од записниците, се со цел да се отстранат сите можности за било какви неправилности во однос на резултатите...

Свет 16.07.20 | 20:45

Лидерите на ЕУ следните два дена ќе се обидат да постигнат договор за закрепнување на блокот

Лидерите на земјите членки на ЕУ ќе се обидат да постигнат договор за повеќегодишен буџет и план за закрепнување на економијата од последиците од кризата со коронавирусот...