среда, 15 јули 2020
Македонија 15.07.20 | 23:59

Села: Арачиново повторно е бастион на Албанците, во Сарај полнеа кутии

Коалицијата „Сега е време” предводена од Алијанса за Албанците и Алтернатива води во поголемиот број на општините во ИЕ 6. Ова вечерва го изјави лидерот на АА, Зиадин...

Македонија 15.07.20 | 23:57

Зибери: Освоивме убедлива победа

Кандидатот за премиер од редовите на ДУИ, Насер Зибери пред новинарите во седиштето на партија изјави дека бележат убедлива победа во многу места низ државата. – Резултатите,...

Македонија 15.07.20 | 23:53

ДИК: СДСМ 36.9, ВМРО-ДПМНЕ 35.9, ДУИ 10.18, АА и А 8.13

Од преброени гласови од 2.491 од вкупно 3.480 гласачки места, или околу 72 отсто од избирачките ливчиња Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме“ води со освоени 36,9 отсто...

Балкан 15.07.20 | 23:53

Д-р Кон: Белград е темпирана бомба

Мерките за носење на маски можат да почнат да се применуваат веднаш, а не да се чека петок. Би требало уште од сега да ги очекуваме резултатите. Белград во овој момент...

Македонија 15.07.20 | 23:51

Љупчо Николовски прогласи победа

Победа, победа, победа… ја започна прес конференцијата генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски . -На околу 75 отсто обработени податоци од денешниот кристално...

Македонија 15.07.20 | 23:43

Дерковски: Мртва трка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

На 70% од обработените податоци, има мртва трка меѓу политичките партии за победник велат од Државата изборна комисија. „Имаме проблеми во јавниот пренос на податоци,...

Македонија 15.07.20 | 23:43

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Љупчо Николовски

во секој момент треба да започне прес конференција во штабот на СДСМ. Се очекува обраќање на Љупчо Николовски

Македонија 15.07.20 | 23:40

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Резултати од ДИК

Поради проблеми со сајтот, Државната изборна комисија преку видео на „Јутјуб“ ги објавува резултатите од досега обработените гласачки ливчиња:

Македонија 15.07.20 | 23:34

Некој фрлил многу пари да го прави ова, вели сопственикот на „Тајм.мк“ за паднатите сајтови

Токму кога требаше да се објават конечната излезност на парламентарните избори и првичните резултати, истовремено паднаа сајтот на Државната изборна комисија и агрегаторот...

Македонија 15.07.20 | 23:32

ВО ЖИВО: Прес конференција на ДИК


Македонија 15.07.20 | 23:30

ВО ЖИВО: Прес-конференција на коалицијата СДСМ и Беса

Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ и шеф на централниот изборен штаб на СДСМ и коалицијата „Можеме“ во овие моменти во прес медија центарот на СДСМ и коалицијата...

Македонија 15.07.20 | 23:25

ДИК: Тесна битка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Според информации од ДИК, по обработени околу 65% од гласовите, во благо водство е владејачката СДСМ пред опозициската ВМРО-ДПМНЕ. 36,78% – СДСМ 35,71% – ВМРО-ДПМНЕ 10,34% – ДУИ 8,16%...

Македонија 15.07.20 | 23:21

Два и пол часа по гласањето ДИК сѐ уште без официјални податоци

Два и пол часа по затворањето на гласачките места на десеттите парламентарни избори во Македонија, сѐ уште нема официјални податоци за излезноста. Од ДИК велат дека...

Калеидоскоп 15.07.20 | 23:11

Најновото дело на Бенкси во лондонското метро поттикнува носење маски

Британскиот уличен уметник Бенкси се врати во лондонското метро, со дело со кое луѓето ги охрабрува да носат маски. Во видео кое го постави на неговиот Инстаграм профил,...

Македонија 15.07.20 | 23:07

Двете најголеми партии објавуваат водство – ДИК се уште без резултати

СДСМ на 33 отсто обработени податоци од гласањето на предвремените парламентарни избори води со тројца пратеници. Трендот е во постојан раст, брифираат извори од СДСМ...

Македонија 15.07.20 | 23:05

Османи прогласи победа на ДУИ во цело Тетово

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи на втората прес-конференција по завршување на изборниот ден наброја неколку градови и општини каде, според него, партијата извојувала...

Калеидоскоп 15.07.20 | 22:57

Душко од Србија го докажа дали жицата од маската е антена за 5G

Пандемијата на коронавирус, исто така, предизвика теорија на заговор во кој многумина сè уште веруваат – дека мрежата 5G (и Бил Гејтс) се виновни за сè. Еден Србин реши...

Македонија 15.07.20 | 22:50

Во Чаир веќе ДУИ слави со рафали

Во скопската општина Чaир симпатизерите на ДУИ веќе масовно ја прославуваат евенталната победа во овој дел од главниот град. Според видеото кое го сподели градоначалникот...

Македонија 15.07.20 | 22:49

Првични резултати – ВМРО-ДПМНЕ води во ИЕ1, ИЕ2, ИЕ3, во ИЕ4 изедначено

Според досега обработените податоци, во водство е ВМРО-ДПМНЕ. Најголемо водство е забележано во ИЕ 1, ИЕ 2, и ИЕ 3. Во ИЕ 4 засега е нерешено. Ако досегашните избројани гласови...

Македонија 15.07.20 | 22:48

ИТ експерти работат на кутнатиот сајт на ДИК

Веб-страницата на Државната изборна комисија, на која треба да се објавуваат првичните резултати од предвремените парламентарни избори, повеќе од еден час не функционира. Од...