вторник, 14 јули 2020
Македонија 14.07.20 | 23:46

Поткуп во Ресен во ноќта пред гласањето

Вечерва во Ресен снимени се активисти како даваат поткуп. Изборните нерегуларности од страна на одредени политички партии продолжи и во текот на денешниот ден. За време...

Македонија 14.07.20 | 23:32

Гласале 9.330 избирачи, изборниот молк до 21 часот

Вкупно 9.330, односно 7.861 болни и немоќни лица го оствариле правото на глас денеска на вториот ден од гласањето на предвремените парламентарни избори. Што се однесува до...

Здравје 14.07.20 | 23:19

Црна Гора има најмногу активни случаи по глава на жител во регионот, веднаш зад неа е Македонија

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои се направени претходно поради малиот капацитет на лабораторијата во Црна Гора,...

Црна хроника 14.07.20 | 23:04

Опожарен „мерцедес“ на улицата „Крушевска Република“ во Струмица

СВР Струмица информира дека вчера во 09:00 часот во Полициската станица Струмица, Д.А.(62) од Струмица пријавил дека околу 03:00 часот на улицата „Крушевска Република“ во...

Ракомет 14.07.20 | 22:45

Новиот голман на Вардар Робин Кантегрел пристигна во Скопје

Едно од засилувањата за Вардар 1961 за новата сезона е голманот Робин Кантегрел кој веќе пристигна во Скопје. Французинот излезе на „кафе-муабет“ заедно со неговиот...

Свет 14.07.20 | 22:19

Во Германија се загрижени од доаѓањето на вториот бран на ковид-19

Поголемиот дел од Германците сè уште немале контакт со новиот коронавирус, според германскиот институт за контрола на болести, врз основа на резултатите од тестовите...

Македонија 14.07.20 | 21:56

Вицепремиер во Владата го прекрши изборниот молк, на фејсбук објави интервју за странски медиум

Вицепремиер во Владата, кој доаѓа од редовите на политичка партија учесник на парламентарните избори, денеска на Фејсбук објави видео од интервју дадено за странски...

Здравје 14.07.20 | 21:45

Матичните лекари кои денеска протестираа се нездоволни и разочарани од ставот на МЗ: Срам да ви е!

Матичниот лекар Ненад Лазаров од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари (АСМЛ) која денеска го организираше получасовниот протест во знак на револт поради...

Здравје 14.07.20 | 21:21

Повеќе од 3.000 лекари починаа од почетокот на пандемијата на коронавирус во светот

Повеќе од 3.000 лекари и друг медицински персонал починаа од почетокот на пандемијата на коронавирус во светот, објави Организацијата за човекови права Амнести Интернешнл,...

Балкан 14.07.20 | 20:58

Во Црна Гора 539 новозаразени, тестовите за ковид-19 се праќаат во Германија бидејќи за резултат се чека и по седум дена

Институтот за јавно здравје на Црна Гора денеска соопшти дека од 2.000 ПЦР тестови кои биле испратени на обработка во Германија, дури 475 биле позитивни. Институтот ги испратил...

Македонија 14.07.20 | 20:39

Во изборен молк, во Лескоец за глас повеќе се тампонираат и поплочуваат сокачиња

На ден пред гласањето за предвремените парламентарни избори и во изборен молк, се тампонираат и поплочуваат помали сокачиња на улица “Рашанец” во Лескоец, објави „Охрид24“. За...

Здравје 14.07.20 | 20:28

Што ќе ви се случи доколку еден месец не пиете кафе?

Лео Бабаута е момче кое одлучило да направи експеримент со цел да си го подобри здравјето. За почеток, цел месец престанал да пие кафе и пијалоци со кофеин. Признава дека...

Балкан 14.07.20 | 20:05

За влез во Грција се продаваат лажни негативни корона тестови, чинат 40 евра

Во пограничниот реон меѓу Бугарија и Грција се појавиле лажни резултати од тестови на ковид-19, јави грчката телевизија „Мега“, а пренесе „360 степени“. Последните денови...

Црна хроника 14.07.20 | 19:53

Во стан во Велес пронајденоо тело на 66-годишна жена

Тело на почината 66-годишна жена било најдено денеска на пладне во стан на улица „8 Септември“ во центарот на Велес, во таканаречената Свиларска зграда, кај поранешна...

Останати спортови 14.07.20 | 19:43

Иџе нема да вози во Италија, но не се откажува од борбата за титула!

Најдобриоте македонски автомобилист Игор Иџе Стефановски нема да може да влезе во Италија и да учествува на првата трка од ТЦР шампионатот, и покрај тоа што направи...

Здравје 14.07.20 | 19:25

Македонецот кој ја прими вакцината од Оксфорд се чувствува добро: Трипати ни земаа крв, во ноември следи уште едно тестирање

Македонецот Борко Андреевски кој живее во Англија, по три месеци откако ја прими вакцината за Ковид 19, своето искуство го сподели во изјава за Сител . Борко немал несакани...

Астро 14.07.20 | 19:14

Овие пет знаци во следните три дена ги очекува изненадување

Овен Сметате дека постојат некои работи кои морате да ги разјасните со своите најбиски и нема да се откажете се додека не ја постигнете својата цел. Добро би било да...

Здравје 14.07.20 | 19:00

Се спрема просторот за мотажната ковид-болница кај Институтот за патофизиологија и Институтот за ТБЦ

Во тек се подготвителни активности за новиот монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија, кој ќе биде поставен на просторот меѓу Институтот за патофизиологија...

Македонија 14.07.20 | 18:47

ДИК: До 15 часот денеска гласале 7.170 лица

Денеска, на вториот ден од предвремените парламентарни избори, до 15 часот гласале 7.170 лица, а не биле пронајдени или не сакале да гласаат 273 лица. Од 357 пријавени избирачи...

Црна хроника 14.07.20 | 18:37

Уапсен велешанец поради обид за поткуп на гласови

Вчера во 21.30 часот во Велес, на ул.„Стефан Богоев“, од полициски службеници од СВР Велес, во врска со кривично дело по член 162 од Кривичниот законик – „поткуп при избори...