понеделник, 13 јули 2020
Свет 13.07.20 | 23:18

Мексико четврта земја во светот по бројот на починати од корона вирус

Мексико стана четвртата земја во светот по бројот на смртни счучаи од корона вирус, пренесе денеска агенцијата Франс прес повикувајќи се на податоци од тамошните власти. Во...

Фудбал 13.07.20 | 23:00

Серија А се надева дека ќе се дозволи фановите да се вратат на стадионите

Заедно со Шпанија и Франција, Италија беше една од земјите најмногу погодена од пандемијата на коронавирус. Сепак, ситуацијата на Апенините е значително подобрена во...

Балкан 13.07.20 | 22:45

Адвокатот на Хашим Тачи тврди дека неговиот клиент е сослушан како обвинет

Врз основа на изјавата која претседателот на Косово, Хашим Тачи ја дал по напуштањето на Специјалниот суд во Хаг, се подразбира дека тој е сослушан како осомничен, изјави...

Свет 13.07.20 | 22:33

Калифорнија ги затвора кината, музеите, рестораните, поради загриженост од Ковид-19

Гувернерот на Калифорнија, Гавин Њузом, во понеделникот објави дека ќе им се нареди на некои објекти да се затворат делувањата во затворен простор во обид да се спречи...

Живот 13.07.20 | 22:18

Откажан „Егзит“ 2020

На официјалната фејсбук страница на фестивалот Егзит објавено е дека оваа година ова случување нема да се одржи. Како што после нашето последно обраќање здравствената...

Спорт 13.07.20 | 21:57

Димитров оздраве од корона вирусот

Бугарскиот тенисер Григор Димитров закрепна од коронавирусот. Тој објави дека е позитивен на корона вирус на 21 јуни, кога се играше последниот ден од Адрија тур во Задар. Финалето...

Свет 13.07.20 | 21:44

СЗО: Нема враќање во нормала во блиска иднина

Светската здравствена организација денеска предупреди дека пандемијата на Ковид-19 се влошува на глобално ниво и дека работите извесно време нема да се вратат во „старата...

Свет 13.07.20 | 21:34

Во јуни во САД најголем буџетски дефицит во историјата

Владата на САД во јуни регистрира најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата бидејќи трошоците за антикорона-програми се зголемија, а приходите од даноци се...

Балкан 13.07.20 | 21:27

Седми ден протест во Белград, помалку демонстранти отколку претходно

Неколку групи граѓани се собраа вечерва околу 20 часот пред Домот на националното собрание во Белград, но далеку помалку отколку во претходните вечери, пишуваат медиумите...

Балкан 13.07.20 | 21:17

Во Црна Гора нови 66 заразени со Ковид-19

Во Црна Гора во последните 24 часа регистрирани се нови 66 случаи на корона вирус и еден смертен случај, соопшти денеска институтот за јавно здравје. Анализирани се 479...

Македонија 13.07.20 | 21:02

ДИК: 723 лица со Ковид-19 и во самоизолација го искористиле правото на глас

Вкупно 723 лица го искористиле правото на глас во рамки на денешното гласање на лица заболени од КОВИД-19 и во самоизолација, информираше денеска Државната изборна комисија. Претседателот...

Свет 13.07.20 | 21:00

Меркел: Германско-кинеските односи нема да запрат и покрај проблемот со Хонг Конг

Германската канцеларка Ангела Маркел изјави во понеделникот дека нема никакви причини да се запрат дипломатските односи со Кина иако законот за национална безбедност,...

Македонија 13.07.20 | 20:55

Маријана Петир: На Македонија и посакувам да избере политичари кои ќе се грижат за суверентитетот и идентитетот на народот

Македонија е наша пријателска земја во која се одржуваат парламентарни избори, вели во пораката поранешната европратеничка од Хрватска и голем пријател на Македонија,...

Црна хроника 13.07.20 | 20:38

Полицијата трага по десетина активисти на политичка партија за кривично дело поврзано со изборите, меѓу нив и Ѓорѓи Спасов

По апсењето на директорот на Зоолошката градина, Ѓорги Галетановски, полицијата трага по уште десетина други активисти на една политичка партија кои правеле изборна...

Патувања 13.07.20 | 20:30

Хонконшкиот Дизниленд повторно затворен поради нови случаи на корона вирус

Хонконшкиот забавен парк „Дизниленд“ соопшти во понеделникот дека ќе затвори привремено, поради новите загрижености за коронавирус во кинескиот автономен регион....

Свет 13.07.20 | 20:20

Нафтата поевтинува поради влошување на пандемијата на коронавирус

Цената на нафтата на светските пазари денеска падна како резултат на рекордниот дневен пораст на заразени со коронавирус ширум светот, со голем скок во САД во текот...

Спорт 13.07.20 | 20:15

Полскиот репрезентативец Патрик Валчак е нов играч на Вардар 1961

Полскиот репрезентативец Патрик Валчак е нов играч на Вардар 1961, соопштија од клубот. Тој игра на позицијата пивотмен и со „црвено-црните“ потпиша двегодишен договор...

Останати спортови 13.07.20 | 20:07

Иванишевиќ ја победи короната во пет сета

Поранешниот хрватски тенисер и тренер на најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ – Горан Иванишевиќ, објави дека се опоравил од коронавирусот. Победа во пет сета....

Свет 13.07.20 | 20:00

Меркел: Пандемијата не заврши, не можеме да ризикуваме втор бран

Германската канцеларка Ангела Меркел во понеделникот истакна дека пандемијата на коронавирус „не е завршена“, предупредувајќи дека ќе имаме „лето за време во кое...

Црна хроника 13.07.20 | 19:58

Поднесен обвинителен предлог за лицето кое преку социјална мрежа упатило закани кон претседателот на Владата

Основното јавно обвинителство Гостивар денеска поднесе обвинителен предлог против 28-годишен жител на Гостивар, кој го сторил кривичното дело – Загрозување на сигурноста...