недела, 12 јули 2020
Македонија 12.07.20 | 23:59

Не можат да му ги земат гласовите на ВМРО-ДПМНЕ, па даваат инструкции за поништување на ливчињата

На социјалните мрежи и низ помалите населени места денеска се шират инструкции, со кои симпатизери и членови на СДСМ сакаат погрешно да ги наведат гласачите кои на изборите...

Економија 12.07.20 | 23:58

Заев најави кратење на администрацијата за 20%

И во вечерашното интервју за „Канал 5“, лидерот на СДСМ Зоран Заев најави дека во наредниот мандат ќе ја намалат администрацијата за 20 отсто. Според него, и покрај тоа,...

Економија 12.07.20 | 23:52

Мицкоски: Ќе донесеме три нови големи инвестиции, во едната ќе се вработат 1.000 македонски инженери

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата „Заспиј ако можеш“ на телевизија „Алфа“, потенцираше дека со доаѓање на владата...

Македонија 12.07.20 | 23:51

Не може да имаме држава се додека не се открие рекетот и криминалот кој се става под тепих

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие работи ги прикрива, вели Мицкоски...

Македонија 12.07.20 | 23:51

Неговото височество, Господарот на лагите, Зоран Заев! Што следно ќе излаже експремиерот?!

Ќе имаме ли нова епизода од шоуто наречено Зоран Заев контра Зоран Заев?! Поранешниот премиер познат по менување на сопствените изјави и одење против самиот себе стана...

Здравје 12.07.20 | 23:50

Заразени високи службеници од ИВЗ, имале средба со делегацијата од ИВЗ од Косово

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден од заболените е доста...

Македонија 12.07.20 | 23:44

Мора да има прочистување во политиката: Политичари се збогатија преку ноќ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето...

Македонија 12.07.20 | 23:42

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време му е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Естрада 12.07.20 | 23:41

Анастасија првпат го покажа малиот Жељко

Балканската ѕвезда Светлана Ражнатовиќ-Цеца денеска го крштеваше својот прв внук од најзиниот син Вељко и снаата Богдана. Анастасија, пак, во емотивно видео на „Инстаграм“...

Македонија 12.07.20 | 23:24

Мицкоски: Заев избега од дебати затоа што не сака да се соочи со вистината

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во неговото гостување на Алфа телевизија истакна дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев бега од дебати бидејќи не сака да се...

Македонија 12.07.20 | 23:17

Градоначалникот на Дојран купувал гласови, граѓани го пријавиле

Градоначалникот на Дојран Анго Ангов се обидел да купува гласови за СДСМ, по што луѓето врз кои се обидел да влијае го пријавиле во полиција. Од МВР за настанот велат...

Македонија 12.07.20 | 23:09

Села: Покажавме дека доаѓаме во мир

Претседателот на Алијансата за Албанците и носител на шестата изборна единица Зијадин Села на денешниот завршен митинг им се заблагодари на граѓаните за присуството...

Македонија 12.07.20 | 23:06

И директорот на ЗОО Скопје очаен: Дава инструкции како да си го поништите ливчето и да ви биде неважечко

По селата и помалите места низ Македонија СДСМ делат флаери, отпечатени на принтер, наводно препорака од ВМРО-ДПМНЕ до нивните гласачи да гласаат за број 14 И ДА ГО ЧКРТНАТ...

Скопје 12.07.20 | 23:03

Бројчаникот проработе, сумата од 6 милиони евра рекет на Заев осамна на Порта Македонија

Легендарниот бројчаник за кој Зоран Заев толку пати вети дека ќе го постави на Порта Македонија, граѓаните никогаш не го дочекаа. Затоа, денеска на негово место осамна...

Вести 12.07.20 | 22:50

Спасовски: Ќе има едноцифрен број на невработени како во Југославија

„Следниот чист мандат ѝ го посветуваме на економијата. Нашата цел е едноцифрена бројка на невработеност, тоа било само во Југославија и ќе биде денес. Денар не беше...

Црна хроника 12.07.20 | 22:49

Втора тешка сообраќајка вечерва кај Штип, се судрија три возила

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели...

Калеидоскоп 12.07.20 | 22:43

Разголени девојки се шлапнаа во фонтаната пред Собранието во Белград

Во Белград и во неколку други српски градови деновиве поминаа во знак на протести и судири помеѓу полицијата и демонстрантите. Но, после една таква жестока ноќ, овие...

Вести 12.07.20 | 22:39

На 15 јули победуваме убедливо и ставаме крај на Заев и бандитите околу него

На 15 јули победуваме, победуваме убедливо. Десетици илјади луѓе секој ден се приклучуваат на нашата кампања, десетици илјади луѓе секој ден даваат поддршка на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 12.07.20 | 22:25

Николоски: На 15 јули победуваме убедливо и ставаме крај на Заев и бандитите околу него

На 15 јули победуваме, победуваме убедливо. Десетици илјади луѓе секој ден се приклучуваат на нашата кампања, десетици илјади луѓе секој ден даваат поддршка на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 12.07.20 | 22:21

Заев: Катица е виновна што била толку наивна и влегла во глупости

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за Канал 5 ја исклучи можноста по изборите да има нови рестриктивни мерки за да се стави под контрола корона вирусот. Според Заев...