сабота, 11 јули 2020
Фудбал 11.07.20 | 23:49

Лацио веќе не е во трка за титулата со Јувентус

Тимот на Лацио, кој до пред кризата со коронавирусот беше многу сериозен конкурент за шампионскиот трофеј, влезе во резултатска криза. „Лацијалите“ попладнево загубија...

Балкан 11.07.20 | 23:40

Демонстрантите во Нови Сад извикуваа: „Слуги на режимот“

Околу илјада граѓани на Нови Сад вечерва кусо пред 21 часот ја завршија протестната прошетка до Плоштадот на слободата каде уште еднаш им се обрати еден од лидерите на...

Македонија 11.07.20 | 23:28

Мендух Тачи: Maкедонците ќе мораат да прифатат дводомен Парламент

Вие, од Гостивар и Тетово сте единствената надеж за Преспа, Струга, Дебар, Куманово и Скопје. И верувам дека на 15 јули ќе ставите печат врз поразот на Али Ахмети, со овие...

Македонија 11.07.20 | 23:22

Заев: Денеска имаме сé за што сме се бореле, ред е да ги исполниме економските соништа, да имаме европска земја

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатска листа на пратеници во изборна единица 4, Зоран Заев на претпоследниот ден од кампањата се обрати на граѓанска трибина...

Македонија 11.07.20 | 23:14

Мицкоски: Никој повеќе нема да шефува во Македонија и граѓаните, туку тој што ќе ја води владата ќе разговара и ќе го слуша народот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва, на претпоследниот ден од кампањата за предвремените парламентарни избори, беше во посета на Крива Паланка. Мицкоски...

Македонија 11.07.20 | 23:13

Заев: Ми аплаудираа во Европскиот парламент кога зборував на македонски, тоа е доказ дека ни го признаваат јазикот

Успеавме да оствариме вековни соништа на нашите претци. Имаме парче земја призната од целиот свет, исто како и јазикот и идентитетот. Триесет години ниту еден политичар...

Македонија 11.07.20 | 23:00

Мицкоски со порака до СДСМ: Прашањето е кој ќе ја наведне главата по 15 јули, одговорот го знам – тоа ќе бидат тие

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва, на претпоследниот ден од кампањата за предвремените парламентарни избори, беше во посета на Крива Паланка. Мицкоски...

Македонија 11.07.20 | 22:54

Николоски: Фамилијата Заев почнале да го трансферираат капиталот во Бугарија, нема да дозволиме да избегаат, правдата ќе ги стигне

Носителот на листа во изборната единица 4 и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, денеска на средба со граѓаните на општина Прилеп, посочи дека фамилијата...

Балкан 11.07.20 | 22:50

Протестите во Белград вечерва мирни: Српските власти убедени дека зад нив стојат странски служби

Мирни се вечерашните протести во Белград.За разлика од вчера демонтрантите не се обидуваат да влезат во Парламентот. Само повремено палат по некоја бакља и го слушаат...

Македонија 11.07.20 | 22:40

Jанушев: Правдата стигнува од 16 јули, правдата ќе ги стигне за сите злодела што ги направија

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 3 вечерва, претпоследниот ден од кампањата за предвремените парламентарни...

Црна хроника 11.07.20 | 22:30

Се удави 28 годишно момче во езерото „Младост“

28 -годишно момче се удави попладнево во водите на велешкото езеро „Младост. Несреќата се случила околу 16 часот, кога момчето кое било од Скопје, заедно со неговиот татко...

Македонија 11.07.20 | 22:17

Неколкумина се позитивни на корона: Повратници од Авганистан ставени во карантин

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.  Македонски...

Македонија 11.07.20 | 22:04

ЗНМ и Советот на етика реагираат на заканите по живот на внуката на Борјан Јовановски која се бунеше за користење на зборот „Македонија“

Здружението на новинари (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот на етика во медиумите во Македонија (СЕММ) најостро реагираат...

Македонија 11.07.20 | 22:00

Jанушев: Да видиме дали Заев навистина само 70.000 колку што пријавил

енералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител во Третата изборна единица Игор Јанушев ги повика кратовчани масовно да излезат и да го дадат својот глас на 15 јули. – Деновиве...

Македонија 11.07.20 | 21:48

Шекеринска е убедена дека идниот премиер ќе биде Заев

На прашањето дека во ДУИ се чувствува вознемиреност откако беше напоменато од СДСМ, дека можно е да се формира Влада без албанска пратија, носителката на кандидатската...

Македонија 11.07.20 | 21:15

Мицкоски: СДСМ и БЕСА во два чекора сакаат да ја распарчат Македонија, прво федерализација, а потоа следи уништување

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва од Кратово повика на сплотување и одлучност бидејќи, како што рече, сега е време кога граѓаните ќе треба да одлучат...

Македонија 11.07.20 | 21:06

Починатата 24 годишна девојка од корона немала никакви хронични заболувања

Пациентката на 24 годишна возраст која денеска почина на Клиниката за инфективни болести, немала никакви претходни хронични заболувања, вели директорката на Клиниката...

Економија 11.07.20 | 20:59

Дафина Стојаноска: Се обврзуваме дека во четири години мандат ќе има вработувања на 50 илјади млади луѓе

Носителката на листата со кандидати за пратеници од коалицијата „Обнова за Македонија“ предводена од ВМРО ДПМНЕ, Дафина Стојаноска на средбата со млади во Тетово...

Македонија 11.07.20 | 20:41

Предизвикува меѓународен скандал оти не е „Северна“: Владината дописничка реагира кај Мицотакис дека се користи името „Македонија“

Владината дописничка од Брисел Тања Милевска се обиде да предизвика меѓународен скандал откако на Твитер сподели објава на портпаролот на унгарска влада, Золтан Ковач...

Македонија 11.07.20 | 20:14

Чулев за случаите за изборен поткуп: Ќе се преземаат мерки секаде каде што има индиции дека се постапува спротивно на законот

Министерот за внатрешни работи Наке Чулев излезе со реакција за двата случи на изборен поткуп кои полицијата ги откри. Министерот апелира до полициските службеници...