петок, 10 јули 2020
Фудбал 10.07.20 | 23:58

Зидан не може да смета на половина тим

ренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан има многу проблеми пред крајот на сезоната, каде во моментот имаат предност од четири бода во однос на Барселона во шпанскиот шампионат. Еден...

Балкан 10.07.20 | 23:57

Следете во живо: Жандармеријата го опколи Собрането, протестите за Вуќиќ се „чист тероризам“

Илјадници луѓе се собраа во Белград и вечерва, четврти ден по ред пред српскиот Парламент на протести и покрај одлуката на Кризниот штаб да забрани собирање на повеќе...

Балкан 10.07.20 | 23:50

Вучиќ од Париз: Протестите се чист тероризам, хулиганите ќе бидат уапсени

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва од Париз се обрати во врска со актуелните случувања во Белград. – Му порачувам на народот да не се грижи, добар ден од...

Балкан 10.07.20 | 23:48

Во живо од Белград: Демонстрантите фрлаат камења и шишиња, полицијата ги растерува со солзавец

Демонстрантите во Белград почнаа да флраат камења, факели и шишиња кон влезот на Парламентот каде  се распоредени полициски сили. Полицијата во одбрана употреби солзавец...

Македонија 10.07.20 | 23:41

Цветанова: Ваква политичка предавничка гарнитура на СДСМ, ниту ималo ниту ќе има

Зошто се посега по јазикот, е затоа што јазикот е народот. Јазикот е најзначајната одредница на културниот идентитет на еден народ. И кога вие негирате еден јазик, го...

Економија 10.07.20 | 23:38

Еден од пајташите на Заев: Директорот на ТЕЦ Неготино никој не го видел, ама мангупот зема 2.500 евра плата

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборна единица 4 Александар Николоски денеска на средба пред граѓаните на Кавадарци Николоски, во Кавадарци зборуваше...

Балкан 10.07.20 | 23:32

Полицијата тргна кон демонстрантите во Белград

Полицијата тргна да се пресметува со демонстрантите и тие се разбегаа кон црквата Св. Марко. Ова следеше откако цела ноќ демонтрантите ги гаѓаше полицијците а тие возвратија...

Твитови 10.07.20 | 23:25

Нова измама: Си кажуваат колку пари имаат на картица за да банката им ги дуплира

Нова измама се појави на социјалните мрежи. На лажна страница на една од банките од луѓето се бара да напишат колку пари имаат на картичката за банката да им ги дуллира...

Економија 10.07.20 | 23:16

Заев: Ја покачивме минималната плата, а никој не остана без работа

Треба да стимулираме пораст на платите, но тоа мора да оди заедно со подигнување на продуктивноста, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев на ТВ 24. За да бидеме поконкурентни...

Македонија 10.07.20 | 23:15

Заев за федерализацијата: Имаме гаранција на територијаниот интегритет и суверинитет

Заев од Карпош одговори на тоа дека е можна федерализација на Македонија доколку на власт остане СДСМ заедно со Беса.Тој уверува дека тоа не е можно. -Имаме држава стабилна...

Македонија 10.07.20 | 23:05

Николоски: Заев е капо ди тути капи на сите криминалци

Нема ден да не се потсетиме на некоја од големите афери на Зоран Заев, да земам сега тука да ги бројам до утре ќе треба да останеме, изјави носителот на пратеничката листа...

Македонија 10.07.20 | 22:57

Татко ми скапува, дома мириса на мртво месо а никој не сака да го прими бидејќи нема корона

Гордана Калинова со трогателна објава на Фејсбук моли за помош за нејзниот татко кој бил со отворени рани, а никој не сака да го прими бидејќи болниците се преполни...

Македонија 10.07.20 | 22:55

Ахмети не верува дека ќе има влада без ДУИ: Премиер-Албанец, па ќе преговараме за влада

Првото барање кое ДУИ ќе го испрати за време на преговорите по изборите за составување на новата Влада е премиер Албанец, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју...

Македонија 10.07.20 | 22:45

Внимавајте: Kороната предизвикува воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван 20-годишен пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот. Ова е шестти познат случај во светот каде Ковид-19 развил...

Свет 10.07.20 | 22:40

Орбан – квалитетот на животот на село наскоро ќе биде со сличен квалитетот како во главниот град

Животот во унгарските села наскоро кје биде со сличен квалитет како да се живее во главниот град, вети унгарскиот премиер Виктор Орбан, предупредувајќи дека досега...

Балкан 10.07.20 | 22:36

Српскиот министер за полиција најави дека ќе реагираат на насилството на демонстрантите

Српскиот министер за надворешни работи Небојша Стефановиќ изјави дека вечерва пред Парламентот се случуваат брутални сцени на насилство и дека полицијата морала да...

Македонија 10.07.20 | 22:29

„Зошто не ДУИ во опозиција“: Заев прозбори албански

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната централна трибина на коалицијата „Можеме“ во Скопје упати порака на албански јазик „Pse jo BDI në opozitë“, односно „Зошто не, ДУИ...

Македонија 10.07.20 | 22:18

Ахмети за снимката со Заев дека се Шиптари и оти „не вредат ни пет пари“: Не постои поголема навреда за Албанците

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју на ТВ 21 изрази разочараност за новата аудиоснимка која денеска беше објавена на Јутјуб, а во која се слуша гласот на лидерот на...

Балкан 10.07.20 | 22:11

Летаат камења и солзавец: Полицијата ги спречи демонстрантите да влезат во Парламентот

Напнато е и вечерва во Белград. Демонстраните неколку часа безуспешно се обидуваа да влезат во Паралентот но полцицијата го брашене влезот и ја опколи целата зграда. Кога...

Македонија 10.07.20 | 22:09

Димитров: Со помош на овие рефлектори јас лично ви ветувам дека ќе бидам гласот за правда

Кандидатот за пратеник од СДСМ и носител на листа во изборната единица 1 од коалицијата „Можеме“, Никола Димитров, вечерва на централната трибина во Скопје, им се обрати...