четврток, 9 јули 2020
Балкан 09.07.20 | 23:52

Мирно се одвиваат протестите пред српскиот Парламент

Протестите кои се одржуваат вечерва пред српскиот Парламент засега се одвиваат мирно и без поголеми тензии. Граѓаните за денешниот протест беа известени преку социјалните...

Балкан 09.07.20 | 23:29

Демонстрантите ја нападнаа полицијата: Bо тенизична атмосфера донесен законот за јавни собири

Со 187 гласа „за”, од Нова демократија и Движење на промена и Грчко решение и 101 глас „против”, грчкиот Парламент доцна вечерва го изгласа новиот закон за собири, штрајкови...

Свет 09.07.20 | 23:17

Италија ја затвори границата за Македонците

Се зголемува листата на држави кои го забрануваат влезот на македонските државјани во нивната земја. Последната во низата е Италија која ги затвори своите граници за...

Македонија 09.07.20 | 23:16

Села до Албанците: Видовте во 2016 дека ДУИ нема да падне ако гласате за СДСМ

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, вели дека нема ДУИ да падне доколку Албанците гласаат за СДСМ. Во 2016 година имаше многу Албанци кои гласаа за СДСМ за да...

Македонија 09.07.20 | 23:13

Ѓорчев: Зоран Заев донесе само пустош и иселување

Очекувам победа во околу 50 општини и мислам дека ќе имаме добар резултат и во помали општини, но и во поголемите центри, рече Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето...

Македонија 09.07.20 | 23:03

Силјановска: Тие не се збогатија од пиперки и патлиџани

Професорката Гордана Силјановска Давкова се обрати пред граѓаните од Аеродром и им порача дека сме доведени на ѕидот на срамот и затоа не смее да има човек кој нема...

Македонија 09.07.20 | 22:58

Директорот на Неврологија е позитивен на ковид-19

Директор на Клиниката за неврологија, Иван Барбов е позитивен на тестот за ковид-19 и се наоѓа во домашна изолација. На својот „Фејсбук“ профил тој објави дека денес...

Македонија 09.07.20 | 22:56

Заев: Јас сум човек од село, капиталот на моето семејство се движи меѓу 8,5 и 10 милиони евра

Али Ахмети многу добро знае кој носеше храбри одлуки без да мисли на сопствениот рејтинг, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев на Алсат М. Не мислам само на договорот од Преспа...

Македонија 09.07.20 | 22:49

Мицкоски: За 30 месеци успеавме да турнеме ненародна власт, правата битка ја добивме, следи втората, одлучувачката и победникот е ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на средба со граѓаните во скопска Гази Баба рече дека веќе не се поставува прашањето кој е победникот на 15 јули, туку...

Македонија 09.07.20 | 22:46

Мицкоски од Аеродром: На маса е Македонија, СДСМ и Беса подготвуваат федерализација

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Аеродром изјави дека СДСМ и Беса подготвуваат федерализација на Македонија. На маса е Македонија, да не биде дека...

Македонија 09.07.20 | 22:45

Мицкоски: Нам ни треба робусна реализација на капиталните инвестиции за да има повеќе пари во стопанството

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување на телевизија 24, потенцираше дека буџетскиот дефицит во Македонија за првите шест месеци е над 26...

Македонија 09.07.20 | 22:36

Заев: ДУИ ќе оди во опозиција

Пораката на ДУИ за премиер Албанец е уценувачка. Граѓаните се тие што одлучуваат кој ќе ја предводи владата, рече вечерва лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Во емисијата „Патот...

Македонија 09.07.20 | 22:28

Заев: Законот за јазици го донел Али Ахмети… мало сутра! Беше како маченце околу Груевски

Законот за јазици го донел Али Ахмети…Мало сутра! Оти не го донесе со Груевски? Како маченце молчеше покрај Груевски – изјави Зоран Заев на митинг во Чаир.

Македонија 09.07.20 | 22:25

Села: Доколку се направи влада само со Македонци, тогаш ќе се формира и влада со Албанци

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села за дебатната емисија на ТВ 21 вели дека нема ДУИ да падне доколку се гласа за СДСМ. Во 2016 година имаше многу Албанци кои...

Македонија 09.07.20 | 22:20

Мисајловски: Ние сме Македонци од Република Македонија и тоа никој не може да го промени

Во вечерашното издание на емисијата на МТВ гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на Изборната листа 2 Владо Мисајловски, кој зборуваше за предвремените...

Македонија 09.07.20 | 22:15

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната плата

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на телевизија 24, посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата...

Македонија 09.07.20 | 22:11

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се залага за силна економија и за младина која ќе остане да живее и создава во Република Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната единица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и свое видување...

Македонија 09.07.20 | 22:05

Ахмети: Идејата за прв премиер Албанец не е шега!

Идејата за прв премиер Албанец во Република Северна Македонија, ДУИ не ја предложил за да се шегува, рече вечерва претседателот на ДУИ, Али Ахмети од „Плоштад Македонија”,...

Македонија 09.07.20 | 22:05

Заев: ДУИ ќе оди во опозиција, национализмот нема иднина

Одговарајќи на прашање поврзано со предлогот на ДУИ за премиер Албанец во емисијата Патот кон на Телевизија Алсат, претседателот на СДСМ, Зоран Заев истакна дека тоа...

Македонија 09.07.20 | 21:54

Заев од Шуто Оризари: Јас се радував со вас на новите улици со бекатон плочки

Во Шуто Оризари победува коалицијата „Можеме“, победува единството и заедништвото. Секојпат ми е чест да зборувам пред ромскиот народ, знаеме дека можеме уште повеќе...