среда, 8 јули 2020
Ракомет 08.07.20 | 23:59

Македонија во група со Исланд, Литванија и Грција во квалификациската група за СП 2021

Женската репрезентација на Македонија ќе игра во група 2 против репрезентациите на Исланд, Литванија и Грција во квалификациите за обезбедување на бараж натпревар...

Црна хроника 08.07.20 | 23:52

Тешко повредени 4 мигранти, возачот на комбето избега

Неколку лица се повредени во сообраќајната несреќа што вечерва се случи на магистралниот пат Струмица – Валандово, кај Раборска раскрсница. Станува збор за превртено...

Твитови 08.07.20 | 23:44

Овај г*з корона не го фаќа

Овај газ корона не го фаќа Gepostet von Johnny Tapia am Mittwoch, 8. Juli 2020

Македонија 08.07.20 | 23:33

Шекеринска: Изјавата на Меркел е потврда дека сме на прав пат и можеме

Оваа година ја направивме навистина да биде историска. Станавме членка на НАТО, после 30 години зборување ние кажавме зборот е збор и ние веќе сме НАТО. Зборот е збор и...

Македонија 08.07.20 | 23:27

Села: Ахмети почна да бара Албанец за премиер откако јас го надминав со рејтингот

Лидерот на ДУИ Али Ахмети одлучил да ја промовира идејата за Албанец-премиер откако на анкети на валидни меѓународни институции имал понизок индивидуален рејтинг од...

Македонија 08.07.20 | 23:22

Мицкоски: Веднаш по формирањето на владата ќе пристапиме кон реализација на план во борбата против ковид кризата

Веднаш по формирањето на Владата ќе пристапиме кон реализација на план, кој веќе го имаме изготвено, за борба против корона кризата, тоа ќе ни биде приоритет и прва задача...

Свет 08.07.20 | 23:21

Кандидатот за претседател на САД за „Форбс“: Вакцината против корона ќе нè спречи да влеземе во рајот

Раперот Кање Вест е „исклучително внимателен“ за можната вакцина против коронавирусот, зашто верува дека таа би можела да ги спречи луѓето да влезат во рајот. 42-годишниот...

Црна хроника 08.07.20 | 23:18

Пожарникари извлекувале повредени патници вечерва откако се преврте комбе кај Струмица

Тешка сообраќајка се случила вечерва околу 21.30 часот, на регионалниот пат Струмица – Валанандово, пренесе локалниот портал „Струмица денес“. (фото: Струмица денес) Шест...

Свет 08.07.20 | 23:15

Раст на бројот на починатите и заразените со коронавирусот во Франција

Бројот на новите смртни исходи и зарази со новиот коронавирусот во Франција во средата беше повисок од просекот забележан последната седмица, а здравствените власти...

Македонија 08.07.20 | 23:06

Села: Ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива под мотото „Сега е време” вечерва ја продолжија својата изборна кампања со промоција пред нивни членови и симпатизери...

Македонија 08.07.20 | 22:59

Мицкоски: Не влегов во политиката за да направам семејно богатство, туку да работам за народот и да ја реформираме земјата како членка на ЕУ

Јас во политиката не влегов за да направам семејно богатство, туку јас во политиката влегов за да работам за народот и да ја реформирам Македонија како земја членка...

Македонија 08.07.20 | 22:58

Ахмети: Заев претера, нема тој да ја однесе ДУИ во опозиција, нема да биде премиер

Барајќи го гласот од гостиварци, Али Ахмети лидерот на партијата Демократска унија за интеграција напомена дека му е познато кога луѓето кога одат на гласање добро...

Македонија 08.07.20 | 22:52

Кедев: Никогаш порано не било вака партизирано здравството

Д-р Сашко Кедев во гостување во Алфа ТВ во емисијата Што не е јасно, рече дека граѓаните не треба да бидат обвинувани за ова што ни се случува со епидемијата на корона...

Македонија 08.07.20 | 22:48

Криминалот нема боја, секој што се огрешил пред законот ќе сноси кривична одговорност

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборна единица 4, во вечерашното интервју за Македонската телевизија посочи дека идната...

Калеидоскоп 08.07.20 | 22:43

Твитерџиките збеснаа: Кој е Аполон од протестите?

Развиеното момче кое за време на вечерашните протести во Белград разголен зборуваше пред камерите на „Н1“ направи хаос на социјалните мрежи. Српските твитерџики полемизираа...

Балкан 08.07.20 | 22:39

Вулин: Ова е обид да се предизвика граѓанска војна

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин објави соопштение во кое ги коментира вчерашните протести во Белград. Според него, за сето ова се виновни опозициските...

Економија 08.07.20 | 22:31

Заев: Има пари во државата

СДСМ и понатаму ќе продолжи да ги враќа парите кај граѓаните, вели претседателот на оваа партија Зоран Заев, во интервју за ТВ Клан Македонија. Како што досега покажавме...

Македонија 08.07.20 | 22:25

Мицкоски: Да гласаме за број 14 и да го испратиме Заев на темната страна на историјата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната средба со граѓани во Гевгелија порача дека на овие избори се одлучува за Македонија. Ова се избори на кои одлучуваме...

Црна хроника 08.07.20 | 22:23

Mладо момче загина вечерва во тешка сообраќајка кај „Дрекслмаер“

Тешка сообраќајна несреќа се случила вечерва во близина на германската фабрика „Дрекслмаер“ во Кавадарци, потврди за МИА Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. Тој...

Македонија 08.07.20 | 22:19

Николоски: На овие избори одлучувате каде ќе оди Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 4 вечерва од Гевгелија порача дека на 15 јули треба да има референдумска...