вторник, 7 јули 2020
Останати спортови 07.07.20 | 23:58

Се плаши од короната: Ноле не знае дали ќе игра на УС опен

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, се врати на теренот по пауза од 14 дена поради позитивен тест за коронавирусот. Ѓоковиќ направи целосна тренинг сесија со...

Македонија 07.07.20 | 23:50

Ахмети: Заев ме измори, постојано ми се јавува за да ми се извинува за кажаното дека ДУИ ќе оди во опозиција

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вели дека Зоран Заев, после секоја изјава против ДУИ, му се јавува да му се извини дека не го мислет тоа што го кажа и дека така кажал затоа...

Македонија 07.07.20 | 23:44

Николоски: Задаваме сериозен удар на зелената мафија, преку формирање на мали и средни претпријатија

Во однос на зелената мафија, во однос на овие откупувачи кои се 5 до 6 во државата и која што кажав стануваат милионери на грбот на земјоделците, нашето решение е следно,...

Македонија 07.07.20 | 23:40

Јанушев: СДСМ и нивниот криминал ќе ги испратиме на мрачната страна на историјата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 3 вечерва од Велес порача дека 15 јули е ден кога се гласа за чесни...

Балкан 07.07.20 | 23:39

Бројот на демонстранти расте, илјадници вечерва на улиците во Белград

Поголема група студенти тргнаа од Студентски град во Нов Белград кон центарот со цел да ги поддржат граѓаните кои протестираат пред Собранието. Судир со полицијата,...

Македонија 07.07.20 | 23:37

Николоски со порака до младите: На 15 јули да излезете масовно за да ги донесете промените во Македонија, да одберете Обнова и да ја градите својата иднина тука

Александар Николоски Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборната единица 4, денес одржа трибина со младите во Струмица насловена „Младинска политика...

Македонија 07.07.20 | 23:34

Николовски: За нас зборот е збор

Големата победа на 15 јули на СДСМ и на Коалицијата „Можеме“ ќе дојде и од Делчево, и третата Изборна единица, од тука ќе ја пратиме пораката дека ставаме крај на сите...

Естрада 07.07.20 | 23:31

Викторија Лоба за влакно избегна несреќа на снимање

Викторија Лоба неодамна стана заштитно лице на нов бренд за костими за капење. По тој повод пејачката снимаше фотосесија во Охрид, а на снимањето на самиот едиторијал...

Македонија 07.07.20 | 23:24

Мицкоски: Тој што нас нè почитува ќе го почитува и нашиот мајчин македонски јазик

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски вечерва од Собирот на граѓани во Населбата Тунелот во Велес порача дека ова се избори на кои се избира помеѓу неправдата и...

Свет 07.07.20 | 23:22

СЗО испраќа мисија во Кина да го утврди потеклото на коронавирусот

СЗО многу скоро ќе испрати експертска мисија во Кина, чија цел ќе биде да го утврди потеклото на коронавирусот, изјави денеска Тедрос Адханом Греберејсус на брифинг...

Македонија 07.07.20 | 23:20

Героски: Kаква е таа власт која не може да издржи лица со поинакво мислење

Фактите се факти, има опеартивна активност водена со сите нишани, а цел е да се следи една група кои тогашната власт на Зоран Заев го доживува како атак врз власта и тоа...

Балкан 07.07.20 | 23:16

Вучиќ: Многу внимание им се придава на пратениците од Европскиот парламент, тие не се важни

Претседателот на Србија Александар Вучиќ упати порака до новинарите да не им даваат премногу значај на пратениците од Европскиот парламент. Тој вели дека пратениците...

Економија 07.07.20 | 23:00

Дурловски со овоштарите од Преспа: Наместо гарантиран откуп и висока цена на јаболкото како што им ветуваше СДСМ, родот се фрла

Носителот на Изборната единица 5 Игор Дурловски денеска беше во посета на Дрмени, Царев Двор, Перово па се до Брајчино и Љубојно, Златари и Крушје. -Со трудољубивите и...

Балкан 07.07.20 | 22:57

Судир со полицијата, горат и факели: Протестот во Белград излезе од контрола

Протестот пред Собранието на Србија против новите најавени мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус излезе од контрола вечерва по 22 часот, јавија локалните...

Балкан 07.07.20 | 22:50

Граѓаните упаднаа во Собрание откако Вучиќ најави враќање на полициски час

Граѓани во Белград кои се собраа вечерва пред српскиот Парламент, незадоволни од повторното воведување полициски час, ги пробија вратите на Парламентот и влегоа во...

Економија 07.07.20 | 22:44

Муцунски: Според ММФ, само Македонија има пад на животниот стандард

Тимчо Муцунски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за пратеник во Првата изборна единица и меѓународен секретар на партијата, на вечерашната дебата на Канал 5 телевизија, во врска...

Македонија 07.07.20 | 22:35

Мицкоски: Да гласаме за реден број 14, сите да се обединиме против Заев и СДСМ

Ова се избори на кои се избира помеѓу неправдата и криминалот, од една страна и правдата, чесноста, исправена и горда Македонија, од друга страна, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 07.07.20 | 22:33

Чулев: Пред нас се многу реформи кои ветувам дека ќе ги направам

Денес ги посетив општините Брвеница и Тетово, се сретнав и со граѓаните на селото Урвич. Восхитен сум од енергијата која ја имаат овие луѓе и љубовта кон татковината...

Македонија 07.07.20 | 22:23

Доктор Османи се фали со кластер ДУИ?

Струга продолжува да прави историја, порача вечерва вицепремиерот, за потсетување – доктор по струка, Бујар Османи, од митингот на ДУИ. На фотографиите кои ги сподели...

Црна хроника 07.07.20 | 22:15

Кај службенички во Царина пронајдени пари за кои немале оправдување за потекло

Денеска при проверка на царинската управа на контрола кај две царински службенички констатирана е поголема сума на пари (Од 15-20 000 евра), за кои немале оправдување за...