недела, 5 јули 2020
Балкан 05.07.20 | 23:33

Србија ја загуби контролата врз коронавирусот, пишуваат германските медиуми

Србија беше на вистинскиот пат. На почетокот на годината, додека Европа го следеше со загриженост развојот во Италија, Шпанија и Франција – во Србија беше мирно. Се чинеше...

Фудбал 05.07.20 | 23:23

Супер-гол на Гранде Пандев

Во дуелот на екипите од Серија А во кои настапуваат македонски репрезентативци, Удинезе и Џенова одиграа нерешено 2:2. Првиот гол за гостите го постигна капитенот на...

Култура 05.07.20 | 23:14

Вандализам: Ишаран муралот на Глигор Чемерски во Маврово

Претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Макеодонија ААМ, Мартин Пановски во пост на Фејсбук реагира на вандалскиот чин во кој е ишаран муралот на големиот македонски...

Македонија 05.07.20 | 22:49

За само шест месеци Заев ја задолжи државата за 420 милиони евра во обид за поткуп и криминал

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Прилеп кажа дека граѓаните на 15 јули избираат помеѓу потрошени политичари и луѓе кои имаат план, визија, кои имаат...

Македонија 05.07.20 | 22:40

Николоски до Заев: Дали твоето семејство се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 вечерва во Прилеп кажа дека токму во Прилеп ќе има победа,...

Македонија 05.07.20 | 22:36

Јанушев има порака до дијаспората: Придружете ни се во борбата и заеднички да донесеме обнова на Македонија

Македонската дијаспора е нераскинлив дел од Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија никогаш не се откажала од вас ниту пак ќе се откаже. Меѓу вас има...

Македонија 05.07.20 | 22:30

Царовска: Маж ми вика дека сум Франкештајн, а друагрките дека сум тетка

Мила Царовска објави спорт каде што со сопартиецот Дамјан Манчевски со подаваат топка, и Царовска му кажува на Манчевски дека нејзиниот сопруг ѝ вели дека е Франкештајн. Кој...

Македонија 05.07.20 | 21:58

Ѓоргиев: Јас сум за нив Шуто и Рогато, а со оваа фотографија повикуваа граѓаните да излезат на протести

Благојчо Ѓоргиев, еден од учесниците во Шарената револуција е револтиран од одност на власта кон него и се чувствува изманипулиран од СДСМ. Оваа моја слика се користеше...

Македонија 05.07.20 | 21:44

Мицковски: Нели ви е срам вие кои го пуштивте да избега и бевте частени власт за да донесете правда, да фурате слична демагогија?

Нели ви е срам вие кои го пуштивте да избега, вие кои бевте частени власт за да донесете правда, да фурате слична демагогија, прашува аналитичарот Ивор Мицковски во својот...

Македонија 05.07.20 | 21:35

На 15 јули народот ќе ги испрати политичките измамници од СДСМ на темната страна од македонската историја

Од Крушево претседателот на најголемата македонска политичка партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски порача дека на 15-ти јули народот овие политичките измамници од...

Здравје 05.07.20 | 21:20

Научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде заразен во помалите честички во воздухот и ја повикуваат Свестската здравствена организаицја...

Македонија 05.07.20 | 21:05

Заев од Чаир: Граѓаните ги препознаваат храбрите одлуки што ги донесовме

Покажавме дека имаме храброст за сé што беше важно за државата и денес им докажуваме на сите политичари дома и во регионот, дека народот ги наградува храбрите политики...

Македонија 05.07.20 | 20:57

ВО ЖИВО: Мицкоски во Прилеп ја промовира програмата на ВМРО ДПМНЕ

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ вечерва во Прилеп ја промовира програмата на партијата за претстојните вонредни парламентарни избори кои се закажани за 15...

Македонија 05.07.20 | 20:44

Дуловски до Шекеринска: После името и идентитетот, што е следно за продажба? Дали СДСМ и БЕСА се договориле за кантонизација?

Од говорницата на митингот во Крушево, носителот на ИЕ 5 Игор Дурловски ја праша Радмила Шекеринска после името и идентитетот што е следно на продажба. Дали СДСМ и БЕСА...

Економија 05.07.20 | 20:39

Николоски од Кривогаштени најави поддршка на млади земјоделци со неповратни 20.000 евра и до 50 проценти за механизација

Носителот на листа во Изборната единица 4 од ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на денешната средба со жителите на општина Кривогаштани најави поддршка за земјоделството....

Култура 05.07.20 | 20:35

Со концертот „Скопје во три бои“ во „Сули ан“ утре започнува 41-вото издание на „Скопско лето“

Дирекцијата за култура и уметност на Скопје (ДКУС) утре го отвора 41-виот фестивал „Скопско лето“, кој традиционално почнува на 21 јуни. Поради пандемијата, летната манифестација...

Калеидоскоп 05.07.20 | 20:18

Во дискотеките нема да се игра, само ќе се седи

Ситуацијата со коронавирусот во Србија последната недела е е до толку влошена што во последните 24 часа имаа регистрирани 352 нови случаи. Поради тоа, во 10-тина општини...

Балкан 05.07.20 | 20:09

Според излезните анкети во Хрватска на изборите ХДЗ убедливо води

Според првите излезни анкети, Хрватската демократска заедница (ХДЗ) убедливо води на штотуку завршеното гласање на парламентарните избори во Хрватска. Изборачките...

Скопје 05.07.20 | 19:54

Силно невреме во Скопје

Силно невреме со пороен дожд и грмотевици го зафати Скопје и скопскиот регион. За само кратко време над Скопје наврна огромна количина на дожд. Како што најавија метеоролозите...

Македонија 05.07.20 | 19:47

Димитров: Една од основните мисии на надворешната политика е да создава пријателства

Министерот за надворешни работи и носител на листата во ИЕ 1 на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Никола Димитров, попладнево на својот фејсбук профил се заблагодари за...