сабота, 4 јули 2020
Свет 04.07.20 | 23:45

Боливија копа масовни гробници, починати од коронавирусот „чекаат“ да бидат погребани

Локалните власти копаат масовни гробови во Боливија заради коронавирусот, пренесува Ројтерс. Латиноамериканската држава  регистрираше 35.500 заразени и 1.200 мртви. Иако...

Македонија 04.07.20 | 23:33

Министерот за здравство секоја година „гради“: Сите КЛИНИЧКИ НА Филипче

„СИТЕ КЛИНИЧКИ НА ФИЛИПЧЕ“ колаж масло на платно, незавршено дело три години „СИТЕ КЛИНИЧКИ НА ФИЛИПЧЕ“колаж масло на платно,незавршено дело три години 🙂 Gepostet...

Македонија 04.07.20 | 23:31

ЗАЕВ: Го исполнивме аманетот на предците, му служевме на народот, отворивме 64.000 работни места и ќе отвориме уште 100.000

Носевме храбри одлуки, имавме став, затворивме важни децениски прашања, изградивме мостови, ги зачуваме сите важни атрибути, па создадовме пријатели и отворивме врати...

Калеидоскоп 04.07.20 | 23:30

Сопругата на Новак Ѓоковиќ објави тажна вест

Сопругата на најдобриот тенисер на светот, Јелена Ѓоковиќ, ја сподели тажната вест на социјалните мрежи. Таа откри дека останале без домашното милениче, кучето Тесла,...

Свет 04.07.20 | 23:15

Девојката на синот на Трамп позитивна на коронавирус

Кимберли Гилфојле, девојка на помладиот син на американскиот претседател Доналд Трамп е позитивна за вирусот корона. Според „Гардијан“, Доналд Трамп Џуниор  е негативен...

Свет 04.07.20 | 23:00

„Ер Франс“ објави дека крати 7 500 работни места

Ер Франс и неговата регионална поделба Хоп, синоќа објавија дека прекинуваат 7.500 работни места како резултат на негативните ефекти на пандемијата на коронавирус врз...

Македонија 04.07.20 | 22:53

Мицкоски: По победата ќе треба да ги засукаме ракавите да ја обновиме Македонија 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден дека коалицијата што тој ја предводи, со поддршка на народот убедливо ќе победи на претстојните парламентарни избори....

Економија 04.07.20 | 22:45

МФ изработи прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Со цел стимулирање на купување домашни производи, а со тоа и поддршка на македонското стопанство во услови на COVID-19 кризата, домашната платежна картичка е наменета исклучиво...

Македонија 04.07.20 | 22:44

Силјановска: Сите ние имаме завет да го чуваме тоа што сме го наследиле и да го предадеме на поколенијата

Попладнето го поминавме во Центар. Денес е 4-ти Јули, Ден на борецот! Татко ми бил борец и се борел против фашистичкиот окупатор. Сите ние имаме завет да го чуваме тоа што...

Македонија 04.07.20 | 22:41

Тасевски: Боки почна да го шета цело СДСМ по судови, галиба ќе има скратување на казната на Апелација

Боки почна да го шета цело СДСМ по судови. Изгледа им понуди нешто што не можат да го одбијат. Галиба ќе има скратување на казната на Апелација, напиша актерот Сашо Тасевски...

Естрада 04.07.20 | 22:40

Новинарка го промовира муралот на Марадона, но сите гледаат во нејзиното деколте

Италискијанската спортска водителка со колумбиско потекло позираше со муралот посветен на Диего Марадона, а фотографиите и видеата што ги објави на Инстаграм ги воодушевија...

Свет 04.07.20 | 22:30

Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

Северна Кореја ги отфрли надежите дека преговорите со САД за нивната нуклеарна програма ќе продолжат наскоро. Првиот заменик министер за надворешни работи, Чое Сон-Хуи,...

Свет 04.07.20 | 22:15

Шпанскиот туризам со загуба од 15 милијарди евра поради короната

Новите статистики во Шпанија покажуваат дека епидемијата на коронавирус во земјата го чини клучниот туристички сектор повеќе од 15 милијарди евра за два месеци, пишува...

Свет 04.07.20 | 22:00

Повторно во карантин се над 200 000 луѓе во регион во Каталонија

Властите на шпанската покраина Каталонија решија да стават во карантин 200 000 луѓе во регионот Сегрија, поради значително зголемување на бројот на нови инфекции со коронавирус,...

Македонија 04.07.20 | 21:50

Се обврзуваме за правна држава и ветинг за имотот на политичари, порача Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва им порача на центарци дека правдата мора да завладее на секаде низ Македонија, во секој град на овие 25,000 квадратни...

Економија 04.07.20 | 21:48

Николоски: По победата ќе ги помагаме и странските и домашните инвеститори

После победата на 15 јули на ВМРО-ДПМНЕ, ние ќе ги помагаме и странските и домашните инвеститори, за да се создаде еден втор инвестициски циклус. Веќе имаме договорено...

Свет 04.07.20 | 21:45

Кризата продолжува да ја дрма автоиндустријата: Германски гигант ја продава фабриката во Франција

„Дајмлер“ ќе се обиде да ја продаде својата фабрика во Амбак, Франција, како дел од планот за преструктуирање на својот производствен систем, објави денеска германскиот...

Македонија 04.07.20 | 21:44

Муцунски: Власта пушти на слобода 850 криминалци за да ги ограбуваат нашите станови, а Димитров зборува за образ и правда

Кандидатот за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, Тимчо Муцунски, на вечерашното обраќање пред граѓаните во Центар, истакна дека власта збори...

Македонија 04.07.20 | 21:42

Мирчевски: Не може никаков глас да допре до Вилма освен гласот од бајката на видео спотот на ВМРО ДПМНЕ

Ако некој си Тушник може да се фали дека со пас на Вице пали автомобили и да вади од притвор луѓе за часовник од 30.000€ Ако некој си Кичеец може да зима 300.000€ од бизнисмени...

Македонија 04.07.20 | 21:32

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола

Силен и пороен дожд вечерва поплави улици на неколку локации, на повисоките зони и централното градско подрачје во Битола. Краткотрајниот но обилен дожд проследен со...