петок, 3 јули 2020
Скопје 03.07.20 | 23:51

На ловење риба во Чаир

На социјалните мрежи се појави видео насловено како „Риболов на Чаирчанка“, а на кое се гледа како чаирчани со трски во рацете „ловат“ риби во дождовницата која се...

Македонија 03.07.20 | 23:36

Мицкоски: Правда мора да има за секого

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за премиер, во вечерашната емисија „360степени“ на телевизија Алсат, посочи дека секој треба да се соочи со...

Македонија 03.07.20 | 23:32

Касами: ДУИ 18 години не создаде кадар за Албанец-премиер, па сега го позајми од ПДП

Лидерот на БЕСА Биљал Касами, кој е носител на заедничката пратеничка листа предводена од СДСМ во шестата изборна единица, во тетовско Теарце истакна дека сите 25 различни...

Македонија 03.07.20 | 23:26

Денес сакаме премиер, утре претседател на државата

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети и првиот етнички Албанец – кандидат за премиер Насер Зибери одржаа собир кај Камениот мост во Скопје. Ахмети...

Црна хроника 03.07.20 | 23:12

Скопјанецот кој беше пријавен за исчезнат е пронајден

На 02.07.2020 околу 18:00 часот од полициски службеници од СВР Скопје на автопат Скопје – Велес, кај населба Хиподром, бил пронајден и вратен дома С.П.(37) од с.Црешево. На 01.07.2020...

Македонија 03.07.20 | 23:09

Ѓорѓиевски: Денови нѐ делат до конечната победа

Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека денови нѐ делат до конечната победа, денови нѐ делат кога заедно ќе го кренеме македонското знаме и...

Македонија 03.07.20 | 22:59

Еден човек со леснотија ја користи придавката „северна“, тој човек се вика Зоран Заев

„Има само еден човек кој што со леснотија ја користи придавката „северна“. На сите други им е тешко да ја користат таа придавка. И тој човек со име и со презиме се вика...

Македонија 03.07.20 | 22:57

Мицкоски: Ја прифаќам новата реалност, но никогаш нема да се сложам со оваа придавка

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во емисијата „360 степени“ нагласи дека за жал оваа нова реалност со промената на името ја донесе Зоран Заев...

Македонија 03.07.20 | 22:48

Мицкоски: Не прифаќам ултиматуми, тие ќе не потсетуваат на предавството и капитулациите на Заев

Договорите со Грција и Бугарија се дел од разговорот кој лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва го имаше на телевизија Алсат М, каде беше гостин кај новинарот...

Македонија 03.07.20 | 22:47

Ќе почнеме со ветинг од политичарите зошто не се сите исти, има и чесни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од скопски Карпош порача дека на 15 јули се одлучува каква држава сакаме, држава со корупција, криминал или обновена...

Економија 03.07.20 | 22:37

Над 3,5 илјади лица останале без работа само во јуни

Над 3,5 илјади лица останеле без работа само во јуни. Корона кризата и затворените капацитети ги билдаат бројките на невработени во Агенцијата за вработување. Најмногу...

Македонија 03.07.20 | 22:32

Мицкоски: Не исклучувајте коалиција и со БЕСА, не би исклучил ниту една од партиите на Албанците

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „360 Степени“ рече дека нема да биде тешко ВМРО-ДПМНЕ да формира влада со албанска партија како коалициски партнер. На...

Македонија 03.07.20 | 22:31

На 15 јули треба да ставиме крај на уникатниот политички систем, порача Силјановска – Давкова од Карпош

Носителката на изборна единица 1 на ВМРО- ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова од општина Карпош денеска истакна дека граѓаните овој пат имаат шанса да ги исправат сите...

Економија 03.07.20 | 22:27

Во услови на корона криза пет фирми, блиски до Заев за 4 месеци имаат поврат на ДДВ од 5,2 милиони евра

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4, вечерва гостуваше на телевизија Алфа на емисијата „Што не...

Македонија 03.07.20 | 22:19

Македонците се чувствуваат обесправени во општините каде што не се мнозинство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“, на телевизијата „Алсат М“, вели дека Македонците се чувствуваат...

Македонија 03.07.20 | 22:09

Граѓаните навистина сакаат обнова, не се задоволни од тоа што се случуваше изминатите три години

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата 360 степени на ТВ Алсат М, истакна дека во текот на предизборната кампања посетил голем...

Македонија 03.07.20 | 22:06

Мицкоски во интервју за „360 степени“: Голем дел од анкетарските куќи после 15 јули ќе бидат засрамени и ќе престанат да постојат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „360 Степени“ оцени дека анкетите кои што се објавуваат во однос на изборниот резултат се нерелевантни. Мислам...

Македонија 03.07.20 | 22:06

Села: Ќе инвестираме 500 милиони евра за ревитализација на албанските населби

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива и кандидатите за пратеници од шестата изборна единица, денеска ја претставија програмата „Држава за сите“ пред жителите...

Економија 03.07.20 | 22:03

Со бандити имаме работа, затоа ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува

„Последно СДСМ во 4 ИЕ има победено 2002 година и да има одредени соработки кои се случувале со Струмица, но надлежните судски органи треба да се произнесат. Видовме во...

Македонија 03.07.20 | 21:55

Ахмети: Нека разберат Гоце Делчев со кече на глава зборувал пред Албанците

Со кампањата денеска продолжија и партиите од албанскиот политички блок во Македонија. ДУИ продолжи да ја промовира својата програма каде која главно се темели дека...