четврток, 2 јули 2020
Економија 02.07.20 | 23:55

Јавниот долг надмина 53,3%

Јавниот долг достигнал 53,3% од БДП на крајот на мај по повлекувањето на парите од меѓународните финансиски институции – потврди министерката за финансии Нина Ангеловска....

Економија 02.07.20 | 23:50

Виз Ер: Обновени рутите од и до Македонија, достапни 34 дестинации

Нискобуџетната авиокомпанија Виз Ер објави дека со повторното отворање на рутите од аеродромите во Скопје и Охрид, на кои од вчера се опслужуваат патнички летови по...

Економија 02.07.20 | 23:45

Лукаревска: Жените над 60 години да работат по 6 часа до пензија

На овие избори СДСМ настапува со родово избалансирани листи и ќе обезбедиме и 40 проценти застапеност на жени на сите извршни функции кои се именуваат од страна на Владата,...

Македонија 02.07.20 | 23:40

Сеља во Дебар: Кај ДУИ се чувствува нервоза зашто е свесен дека губи

Под мотото „Сега е време“ изборен митинг вечерва во центарот на Дебар одржа коалицијата Алијаса за Албаниците-Алтернатива. Заеднички именител на многуте обраќања...

Економија 02.07.20 | 23:40

Јовевски: Економските мерки беа ненавремени,неефикасни и контрадикторни

Мерките беа ненавремени, нецелисходни и не ефикасни во одредена смисла и контрадикторни. Се задоцни со носењето на мерките и премногу се чекаше, самите работодавачи,...

Македонија 02.07.20 | 23:30

Муцунски: Датум за преговоди се уште немаме, за две меѓународни институции Македонија е хибриден режим

Ние сме сега во ситуација во врска со Преспанскиот договор оваа влада оди надвор од рамките на преспанскиот договор, веројатно за да ја води понатаму таа попуслива надворешна...

Балкан 02.07.20 | 23:29

Бугарски парламентарци казнети по 300 евра оти не носеле заштитна маска

Дваесетина бугарски парламентарци се казнети денеска поради неносење маски во Парламентот, а здравствените инспектори им одредија казни од 300 лева. Дваесет и четири...

Македонија 02.07.20 | 23:12

„Ги излажаа земјоделците, го излажаа народот за платите, излажаа за СЀ!“

Излажа за промена на Уставот! Ги излажаа земјоделците, го излажаа народот за платите, излажаа за СЀ! #МакедонијаНеЗаборава, напиша Игор Јанушев од ВМРО ДПМНЕ. Излажа...

Македонија 02.07.20 | 22:58

Мицкоски: Овие избори се избор за иднината или за неправдата и корупцијата

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средба со граѓаните во Тетово истакна дека на изборите на 15 јули граѓаните ќе бираат два концепти. Тој им порача да...

Вести 02.07.20 | 22:50

Италија нема да ја почитува „белата листа“ на ЕУ за патување

Неколку часа откако ЕУ ја објави листата на држави на чии жители ќе им биде дозволено да патуваат во земјите од Унијата, италијанските власти соопштија дека ќе ги задржи...

Македонија 02.07.20 | 22:44

Николоски до Заев: Не го лажи народот, датум за почеток на преговори со Европската унија нема

Три години устата им е полна со Европска унија па ги повикувам тука да дојдат во Криволак да видат колку Криволак е далеку од Европската Унија да го видат овој двор тука...

Македонија 02.07.20 | 22:39

Стојаноска од Тетово: Македонија ќе биде земја во која лекарите ќе се заштитени и ќе имаат плата каква што заслужуваат

Вечерва Дафина Стојаноска, носител на изборната единица 6, заедно со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја посетија општина Тетово. Стојаноска од Тетово...

Македонија 02.07.20 | 22:36

Мисајловски: Луѓето се убедени во победата на ВМРО-ДПМНЕ

Овој ден го завршувам со средба со жителите од населеното место Ново Село, општина Ѓорче Петров. Овие луѓе се мои сограѓани, пријатели, соседи со кои секојдневно се среќавам,...

Естрада 02.07.20 | 22:31

Уапсена македонската старлета- наместо во самоизолација се бањала во базен во Гевгелија

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев попладнево е уапсена во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдуваат за „А1он“ од...

Калеидоскоп 02.07.20 | 22:30

Собари нема да влегуваат: Апартманите во Грција самите ќе си ги чистиме

Корона кризата во Грција донесе многу промени во сместувањето на туристие. Тоа се однесува и на оние што ќе отседнат во хотелите но и во приватните апартмани. Собите...

Македонија 02.07.20 | 22:21

Муцунски: Нулта корупција и воспоставување правна држава

Меѓународниот секретар и кандидат за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во Изборната единица 1, Тимчо Муцунски, на вечерашната изборна дебата на Телевизија 21 испрати јасни пораки...

Македонија 02.07.20 | 22:17

Мицкоски од Тетово: Ова не се обични избори, ова е избор за иднината на Македонија

Ова не се обични избори, ова е одлучувачки момент и избор помеѓу два концепти, дали ќе избереме неправда, понижувања, срам, криминал, коруција, политичко мочуриште, или...

Вести 02.07.20 | 22:17

Вознемирувачки фотографии: Короната ги претвора човечките ќелии во зомби

Британскиот „Дејли Мејл“ објави фотографии на човечките ќелии заболени од корона.Тие изгледаат навистина вознемирувачки бидејќи ќелиите се претворени во зомби и...

Македонија 02.07.20 | 22:11

Сотир Костов: Проект Обнова е бренд и ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на 15 јули

Во емисијаата Само Вистина на Канал 5 телевизија политичкиот аналитичар Сотир Костов дебатираше на тема реална политичка понуда или наддавање, или говореше за текот...

Балкан 02.07.20 | 22:05

Д-р Кисиќ предупредува: Немојте да пеете на веселби, така најлесно се пренесува короната

Доктор Дарија Кисиќ Тепавчевиќ вели дека луѓето премногу се опуштија по олабавувањето на мерките и тоа може скапо да не чини. Таа предупредува на опасноста од ширење...