сабота, 6 јуни 2020
Култура 06.06.20 | 23:17

Шпанскиот национален музеј „Прадо“ во Мадрид денеска е повторно отворен

Шпанскиот национален музеј „Прадо“ во Мадрид денеска е повторно отворен по речиси три месеци карантин, воведен поради епидемијата на коронавирус, но бројот на посетители...

Филм 06.06.20 | 23:10

Шајло, ќерката на Бред Пит и Анџелина Џоли го менува полот

Шајло Џоли-Пит е најстарото дете на Анџелина Џоли и Бред Пит, но можеби и најспецифично. Имено, како што пишуваше, таа од малечка сака да ја нарекуваат со машки имиња,...

Астро 06.06.20 | 22:54

Најмногу се сакаат себе си: Проверете дали вашиот хороскопски знак е меѓу нив

Бик Биковите често веруваат дека се подобри од другите луѓе и дека заслужуваат повеќе работи во животот. Сметаат дека она што го прават за да ги постигнат своите цели...

Свет 06.06.20 | 22:39

Прославите на Бајрам отворија ново корона жариште во Германија

Како што е соопштено од градската управа, повеќето учесници на прославите потекнуваат од поранешна Југославија. Полицијата не сакаше да дава конкретни изјави за тие...

Фудбал 06.06.20 | 22:26

Наташа Андонова, најдобрата македонска фудбалерка останува во Шпанија

Наташа Андонова, која е најдобра македонска фудбалерка веќе неколку години, останува најмалку уште една сезона во шпанскиот тим Леванте. Информацијата ја соопшти самиот...

Свет 06.06.20 | 22:19

Во Британија забранет секс со оние со кои не живеете заедно

Според најновите регулативи за коронавирус, кои треба да стапат во сила денес во Велика Британија, интимните односи меѓу две лица кои не живеат во иста куќа се сметаат...

Свет 06.06.20 | 22:07

Овие храбри момчиња го спасија старецот од стан што гореше

Голем пожар избил во една стамбена зграда во Париз, а еден стар човек бил заробен во својот дом. Густиот дим излегувал од станот, а старецот стоел на терасата и чекал...

Свет 06.06.20 | 21:52

Во Шпанија пациентите со ковид-19 ги носат на плажа како дел од процесот на закрепнување

Пациенти кои се заразени со новиот коронавирус во Шпанија се носат покрај море на плажите во Барселона како дел од процесот на закрепнување. Медицински тимови од болницата...

Калеидоскоп 06.06.20 | 21:46

Зачин вреден злато: 20 000 евpа е за килограм, а може да се одгледува и во Македонија

Може да заработите убаво, одгледувајки зачин вреден златом кој чини 20 000 евра за килогpам. Древна лековита билка отсекогаш била и се уште е најcкап зачин на светот. Шафран...

Здравје 06.06.20 | 21:36

Шехтански: 80 – часовен карантин на Скопје е погрешен чекор

Од ТМРО сметаат дека изолираниот 80 – часовен карантин на Скопје е погрешен чекор и требало да се спроведе на целата територија, се вели во партиското соопштение. Вака...

Калеидоскоп 06.06.20 | 21:29

Денеска е Духовден: Жените треба да се посебно внимателни, никако да не …

На овој ден, на некои места се организираат поворки во кои учествуваат најубавите девојки од селото. Тие претставуваат русалки, вили настанати од душите на починатите...

Македонија 06.06.20 | 21:26

Едни полицајци прославуваат и се прегрнуваат, други се апсат на прослави

Едни полицајци да прославуваат, другите зад решетки. Она што ги прави посебни полицајците на фотографијата е соодветниот избор на друштвото. „Братството“ со синот...

Здравје 06.06.20 | 21:21

Д-р Аврамовски: Ајде да расчистиме малку – постојат три типа на носители на вирусот

Д-р Владимир Аврамовски е еден од оние стручњаци во нашата држава, кои од почетокот на оваа криза, реално и без егзибиционизам во настапите ги презентираше фактите, а...

Здравје 06.06.20 | 21:12

Градоначалникот на Теарце, кому му починала сестра, не дозволил групирање за сочувство

Градоначалникот на Теарце, Исен Асани, имал смртен случај, но не дозволил групирање за изразување сочувство. Пред месец дена ми почина сестрата. Знаејќи ги обичаите,...

Музика 06.06.20 | 21:05

Концерти во Србија ќе има: Нема ограничување на бројот на луѓе за собирања на отворено, но мора дистанца

Кризниот штаб на Србија донесе одлука дека нема да има повеќе ограничувања на бројот на луѓе кога станува збор за собирања на отворен простор, објави за агенцијата Танјуг...

Здравје 06.06.20 | 20:58

Помислете и на нас, не ни ги кратете крилјата – Пациентите со канцер апелираат за совесност и почитување на мерките

Пациентите со малигни заболувања обединети во групата Љубов сме-Jemi dashuri денеска преку отворено писмо до јавноста апелираат за почитување на мерките за заштита од коронавирусот...

Македонија 06.06.20 | 20:51

Героски: Наќе бе, тргни се, не мора избори… Ноќен кошмар си им!

Новинарот Бранко Героски на својот фејсбук профил ги коментираше актуелните состојби: Заев: Избори на 5 јули, за да го тргнеме Наќе од Владата! Наќе бе, тргни се, не мора...

Твитови 06.06.20 | 20:38

Дали другарчињата на Панче Заев, синот на Вице му честитаат за нов џип, вреден 200.000 евра?


Калеидоскоп 06.06.20 | 20:35

Атиџе го покажа својот нов дом во кој сега живее

Атиџе моментално престојува во селото Дорфулија во општина Лозово, место кое од нејзиното родно село Бекирлија е оддалечено околу 18 километри. Во ова место, со помош...

Свет 06.06.20 | 20:22

Коронавирусот бил во Европа многу пред да биде потврдено?

Дали новиот коронавирус се појавил пред тоа што се мисли и како да се докаже тоа, прашува авторот на анализата што денеска ја објави Би-би-си. Во едeн хонгконгшки весник...