петок, 5 јуни 2020
Економија 05.06.20 | 23:26

500.000 евра за невладини организации за мерки против корона вирусот

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки за справување со КОВИД-19...

Скопје 05.06.20 | 23:22

Среде Скопје 80 часа без вода за пиење: Жителите на Нерези до понеделник оставени на цедило

Жителите на населбата Средно Нерези речиси 80 часови ќе бидат без вода за пиење додека трае непромислениот полициски час на власта. Како што информираат жителите на...

Здравје 05.06.20 | 23:10

Д-р Михајловска: Не дозволувајте да бидеме „Италија на Балканот“

Медицинските лица од нашата држава, кои со сите сили се обидуваат да го ублажат ударот од коронавирусот, неуморно апелираат да се почитуваат препораките. По 24-часовно...

Астро 05.06.20 | 22:52

Полната месечина на 5 и 6 јуни носи судбински промени за овие знаци

Полната месечина често има големо влијание на луѓето и е врзана со многу различни ситуации. Пет хороскопски знаци особено ќе ја почувствуваат нејзината енергија во...

Македонија 05.06.20 | 22:39

Героски: Не може да има премиер Албанец, рече Заев. Тоа значи дека шансите да добиеме премиер Албанец се ептен големи

Бранко Героски на фејсбук ја коментираше веста за премиер Албанец во Македонија и напиша: Не може да има премиер Албанец, рече Заев. Тоа значи дека шансите да добиеме...

Македонија 05.06.20 | 22:31

Гордана Силјановска-Давкова: „Ја држиме ситуацијата под контрола” не кореспондира со хаотичните мерки! Време е за оставки!

Професорката Гордана Силјановска- Давкова вечерва на својот фејсбук профил напиша: Не e виновен народот. Виновниците секогаш имаат име и презиме. Виновни се тие кои...

Македонија 05.06.20 | 22:21

Николовска: Министре и членови на Комисијата за заразни болести со селективни мерки не се штити јавното здравје!

На социјалните мрежи има бројни негодувања по денешната прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче. Граѓаните чии општини се во карантин и им е укажувано...

Здравје 05.06.20 | 22:09

„Ибупрофен“ помага во лечењето на корона вирусот

Научниците направија испитување за да утврдат дали може лекот ибупрофен да помогне кај болните од корона вирус кои се во болница. За разлика од поранешните верувања,...

Македонија 05.06.20 | 21:49

Апликацијата „Стоп корона“ досега не открила ни еден случај на корона вирус

Мобилната апликација која Министерството за информатичко општество и администрација и Владата ја промовираа како една од главните алатки за помош во борба со корона...

Македонија 05.06.20 | 21:30

Јанушев: Мерките се катастрофални, короната од Скопје, Заев и СДСМ вчера ја испратија да прошета низ Македонија

Додека на светско ниво бројот на заболени опаѓа, кај нас расте со брзина на светлината и достигнува рекорден број на заболени, рече генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ...

Твитови 05.06.20 | 21:23

Само овој викенд Филипче ве повикува на бургер само надвор од Скопје


Македонија 05.06.20 | 21:17

Јаневски: Народот е прост и глупав, Филипче е Супермен

Дали знаете зошто во светот постои криминал? И тоа, откако постои човештвото, откако постои човекот, па се до денес? Зошто постојат убиства, иако се казниви, некаде со...

Култура 05.06.20 | 21:14

Во Кан годинава нема фестивал, туку широк избор на филмови што добија лого „Кан 2020“

Околу 56 играни филмови ќе се појават во киносалите во наредните месеци со логото на Кан 2020- Официјална селекција, јави дописникот на МИА. Канскиот филмски фестивал не...

Калеидоскоп 05.06.20 | 21:03

Македонец од Италија со порака: Кажете им на скопјани дека прават убиcтвo

За прв пат имавме и рекордни 120 заболени во последните 24 часа, од кои најголем број се од Скопје, поради што Владата одлучи да го стави Скопје во карантин за викендот,...

Свет 05.06.20 | 20:54

Во Италија повторно расте бројот на новозаразени со коронавирусот

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Италија денеска се зголеми за 85, што е благ пад во однос на вчерашниот кога беше 88, објави Агенцијата за цивилна заштита, но...

Свет 05.06.20 | 20:42

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Шпанија ќе почне да ги отвара своите граници за странски туристи од 1 јули, изјави денеска портпаролката на шпанската Влада Марија Хесус Монтеро. Шпанската министерка...

Здравје 05.06.20 | 20:34

МЗ: Филипче не прикрива заболени, од првиот случај на ковид-19 известува точно

Министерството за здравство најостро ги демантира дезинформациите изнесени на прес-конференција на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ поврзани со наводно прикривање...

Македонија 05.06.20 | 20:24

Мицковски: Очигледно е дека Филипче дигнал раце, пошто бандата дигна раце прво од него

Очигледно е дека Филипче дигнал раце, пошто бандата дигна раце прво од него- напиша на Фејсбук, Ивор Мицковски. Понатаму во неговиот статус, тој пишува: Сега мора само...

Македонија 05.06.20 | 20:20

Фазлиу: 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носеа 5 Ковид19 позитивни или суспектни

Цели три месеци сум се воздржал од пишување на темата Ковид19, a инаку тие што ме познаваат знаат дека важам за јавен критичар во позитивна смисла на зборот, пишува на...

Колумни 05.06.20 | 20:14

Жбогар, тргни го коленото – НЕ МОЖЕМЕ ДА ДИШЕМЕ!

Алдо Климан Ако деловната корпорација Европска Унија на својот автомат-менаџер распореден во Република Македонија, Самуел Жбогар, му исплаќа годишни амбасадорски...