четврток, 4 јуни 2020
Економија 04.06.20 | 23:47

Арсовска: 99 проценти од компаниите се засегнати од корона кризата, 49 проценти од компаниите имаат намалување на приходите од над 80 проценти

Претседателката на Сојузот на стопански комори, Даниела Арсовска во своето гостување во емисијата „А што не е јасно“ истакна дека 99 проценти од компаниите се директно...

Македонија 04.06.20 | 23:44

Мицкоски: Заев жестоко ќе изгуби на изборите

Јас сум многу јасен дека има два услови, едниот е да победиме и вториот, да направиме влада. И двата услови не се условени. И ако не успееме ќе се повлечам. Јас не сум како...

Свет 04.06.20 | 23:43

Државата Њујорк бара сите кои протестираат за Џорџ Флојд да се тестираат

Илјадниците луѓе кои протестираат против смртта на Џорџ Флојд имаат „граѓанска должност“ да се тестираат за корона вирусот и да му помогнат на Њујорк да избегне скок...

Македонија 04.06.20 | 23:33

Полицискиот час е воведен без анализа, чиста формалност која создаде метеж и ќе влијае на ширење на заразата

Се носат мерки кои што се непромислени и колку да се каже дека нешто се прави за да се спречи ширењето на заразата смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски....

Економија 04.06.20 | 23:29

Директорот на трудовиот инспекторат во самоизолација

Директорот на државниот инспекторат за труд, Алајдин Хавзиу, е во самоизолација откако еден вработен во трудовата инспекција е позитивен на корона вирусот. Хавзиу за...

Свет 04.06.20 | 23:17

Меркел одговори дали ќе трча за петти мандат: „Навистина, не“

Во интервју за ЗДФ, германската канцеларка рече дека стои „многу цврсто“ на одлуката од 2018 година – да се повлече откако ќе го заврши тековниот мандат Германската...

Македонија 04.06.20 | 23:07

Мицкоски: Имаме троцифрена бројка заболени од корона, а Заев сака изборна кампања – лудо е да играме со човечки животи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Клик Плус“ на Телевизија 21 посочи на големата бројка на новозаразени од коронавирусот...

Македонија 04.06.20 | 22:58

Мицкоски: Нема услови во оваа криза за избори, човечкиот живот нема цена

Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостуваше во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 при што посочи дека во оваа ситуација кога се зголемува бројот на...

Македонија 04.06.20 | 22:52

Митовски до Филипче: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема да те зборат? Вчера,...

Македонија 04.06.20 | 22:48

Данаиловски: Со трицифрена бројка на заболени, одржување на изборите би било хазадерски

Во „Само вистина„ Драган Даниловски посочи дека доколку вака продолжи бројката на новозаболени не би требало да има избори, ниту масовни настани. Ако бројот биде вака...

Македонија 04.06.20 | 22:44

Мицкоски: Кризата со корона не поминува со пи-ар на Владата, семејствата во црно се завиваат, се губат човечки животи, ова порано или покасно не може да помине без одговорност

Не сакам дека верувам во тезата дека граѓаните се виновни за ситуацијата. Надележните имаа безусловна поддршка, луѓето им ги дадоа сопствените животи на располагање,...

Македонија 04.06.20 | 22:31

Шест заразени лица медицински персонал на клиниката за Гастро-ентерохепатологија во ГОБ 8 ми септември

На клиниката за гастроентерохепатологија во Градската општа болница 8 Септември се детектирани 6 заразени лица од коронавирус од медицинскиот персонал. Други десетмина...

Македонија 04.06.20 | 22:27

Народот никако не може да биде крив за корона кризата, тоа го кажуваат политичари кои не сакаат да признаат одговорност

Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостуваше во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 при што посочи дека власта никако да ја лоцира вината во себе, секогаш...

Македонија 04.06.20 | 22:26

Не ги поддржувам мерките на власта за полициски час за Задушница, исто како и за Рамазан Бајрам, власта требаше да најде начин поинаку да го заштити здравјето на граѓаните

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во своето гостување во Телевизија 21 зборуваше за полицискиот час кој е воведен поради пандемијата и посочи дека ВМРО-ДПМНЕ...

Економија 04.06.20 | 22:19

Анкета на ОРМ: 40.000 работни места се во ризик, да продолжи помошта од државата

Под ризик се 40.000 работни места, невработеноста може да се зголеми за пет процентни поени. Ова го покажуваат резултатите од анкетата на Организацијата на работодавачи....

Македонија 04.06.20 | 22:14

Мицкоски: Од моментот кога Заев и Караџовски прогласија победа над короната бројот на заразени се триплираше, за ова мора да има одговорност

Логично е да дојде до олабавување на мерките кога видовме некое мини славење во Владата, бидејќи како што рекоа е ставен крај на епидемијата, дека ситуацијата се подобрува....

Македонија 04.06.20 | 22:06

Мицкоски: Денес имаме 120 луѓе кои се новозаразени, и мислам дека има поважни теми од циркузот кој вчера го правеше власта на Боемска улица

Вечерва во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски посочи дека има доста поважни теми од циркузот што го приредија послушниците...

Македонија 04.06.20 | 22:00

Мицкоски за престојот во кафана: Се извинив човечки и спремен сум согласно закон да си платам казна

Секаде каде што одам суд добро прифатен и од пријателите и граѓаните. Да вчера бев во кафана, ама излезе како да е некој терористички чин. Протоколите се менуваат на дневна...

Македонија 04.06.20 | 21:53

Мицкоски: Ќе го победам Заев на избори и ќе му покажам како се води државта

Христијан Мицковски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостува на „Клик плус“ на ТВ 21. Запрашан за низата реакции по ситуацијата со кафаната во која престојуваше Мицкоски,...

Здравје 04.06.20 | 21:29

Стевановиќ со апел: Не се срамете од болест и не се колебајте да побарате помош

Никој не смее да се срами од болеста и што поскоро треба да побара помош од здравствените институции, апелира директорка на Клиниката за инфективни болести, Милена Стевановиќ. Во...