среда, 3 јуни 2020
Македонија 03.06.20 | 23:58

Таравари: По четири лица седат на маса во Чаир или Гостивар

Арбен Таравари и Блерим Беџети дебатираат во вечерашното издание на „КликПлус“ на ТВ 21. Таравари рече дека во Чаир или во Гостивар по кафетерии седат по четворица луѓе,...

Македонија 03.06.20 | 23:46

Горjан Тозија, директорот на Агенцијата за филм ќе поднесе оставка

Горjан Тозија, директорот на Агенцијата за филм ќе поднесе оставка, објави „Локално.мк“. Ова доаѓа по навредливите изјави за Република Хрватска, кој Тозија ги објавуваше...

Економија 03.06.20 | 23:46

Зошто Македонија плаќа поскапа камата на заеми од Србија?

Техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска во гостувањето во телевизија Алсат истакна дека соседна Србија добила заем со многу попоoвлни...

Црна хроника 03.06.20 | 23:45

Тешка сообраќајка вечерва во Капиштец

Тешка сообраќајка несреќа се случи вечерва во скопската населба Капиштец, објави порталот Скопјеинфо. Според информации на очевидци возило со велешки регистарски...

Економија 03.06.20 | 23:43

Заменик-министерката за финансии нема да потпише заем од Светска банка без да знае каде ќе се трошат парите

Заменик-министерката за финансии Гордана Димитиеска-Кочоска нема да го потпише документот за заем од Светската банка во износ од 90 милиони долари бидејќи не знае за...

Македонија 03.06.20 | 23:41

Го фатиле Мицкоски во кафеана, Заев никако да го фатат во велепредавство

Режисерот Борис Дамовски на својот фејсбук профил вечерва го посочи нееднаквиот аршин кон лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски и првиот човек на владеачката...

Македонија 03.06.20 | 23:39

Николов: Тајмингот на објавување на бројот на позитивни случаи е под политичко влијание

Со објавување на бројката на новоинфицирани се прават обиди или ако можам грубо оваа бројка се штелува на некој начин, односно тајмингот на објавување на бројот на позитивни...

Македонија 03.06.20 | 23:25

Се занимавате со кафани и теретани, а реални проблеми и борби за водење имаме

Каква сме ние пропала збирштина. Имаме 145 мртви, секој ден растат заразени, ја искинавме кривата, ситуацијата е сериозна и бара максимална сериозност, а нашите две партии...

Македонија 03.06.20 | 23:20

Министрите за надворешни работи на Хрватска и Македонија ги осудија изјавите на Тозија

Хрватското министерство за надворешни и европски работи ги осудува навредливите изјави за Република Хрватска кои директорот на Агенцијата за филм на Македонија Горјан...

Македонија 03.06.20 | 23:03

Наставник во тетовско училиште има корона, уписот на ученици е прекинат

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден од наставниците бил позитивен на коронавирус....

Свет 03.06.20 | 22:53

Над 6,5 милиони заболени од ковид-19 во светот

Бројот на заразени од коронавирус во светот денес надмина 6,5 милиони, но речиси половина од нив, поточно 3,1 милиони луѓе, се излекувани. Според податоците на веб-страницата...

Македонија 03.06.20 | 22:41

И во Карбинци важи забраната за движење од четврток 21 часот до понеделник до 5 часот наутро

И општина Карбинци е додадена на списокот на општини кои ќе бидат под 80-часовен полициски час. Владата прати дополнение на одлуките од 60. седница во кое објави дека Карбинци...

Македонија 03.06.20 | 22:28

Тасевски: СДСМ, вас треба вонземјани да ве киднапираат

Ненормална држава со ненормална власт, коментира актерот и поранешен директор на Драмски театар Сашо Тасевски. СДСМ, вас треба вонземјани да ве киднапираат. Ние пак...

Скопје 03.06.20 | 22:19

90 отсто од новозаболените во Скопје се од 15 фамилии

Од новопотврдените 59 заболени од ковид-19 во Скопје, најмногу се во Чаир – 12 и во Центар и Бутел по 10, информира директорот на Центарот за јавно здравје – Скопје, Арбен...

Македонија 03.06.20 | 22:12

Групирањата, непочитувањето на мерките и неказнувањето причина за раст на заболените и враќање на полицискиот час

Анализите на трендовите во изминатите денови покажуваат дека во овој момент имаме неколку локации во земјата каде има брзо ширење на вирусот и кластери кои се настанати...

Естрада 03.06.20 | 22:06

Еве колку пари родителите на Богдана ќе подарат на првиот внук

Снаата на Цеца Ражнатовиќ, Богдана утринава се породи и на свет го донесе синот Жељко. Родителите на Богдана, Даниела и Богдан одлучиле на првиот внук да подарат 10. 000...

Македонија 03.06.20 | 21:47

Филипче: Епидемиолошките анкети на заболените покажаа дека тие се движеле низ цел град и со полицискиот час го штитиме цело Скопје

Мерките за ограничено движење за време на претстојниот продолжен викенд во Скопје ги предлагаме за сите општини, бидејќи градот практично е една функционална единица,...

Македонија 03.06.20 | 21:33

Полицискиот час важи до понеделник, за понатаму ќе носиме одлуки дополнително, рече Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва одговори на прашањето што ќе биде после понеделник, односно дали ќе остане полицискиот час и натаму на сила. Овие одлуки...

Македонија 03.06.20 | 21:26

Ивор Мицковски: Не можеа да ги затворат мртвите, па ги затворија живите

Насоцијалните мрежи Ивор Мицковски воведувањето на забрана за движење го искоментира вака: Не можеа да ги затворат мртвите, па ги затворија живите. Не можеа да ги затворат...

Македонија 03.06.20 | 21:22

Тасевски: Ние ли сме виновни што вашата власт и авторитетот дофрлаат само до Чаир и Сарај?

Aктерот Сашо Тасевски го кометираше воведувањето на полициски час вака: Така де, кога е македонски верски празник на ред, тогаш нема компромис. Сите во карантин. Го нема...