вторник, 2 јуни 2020
Македонија 02.06.20 | 23:37

Хрватски медиуми: Предизборен инцидент во Македонија

Хрватскиот портал „Отворено“ објави текст во кој се осврнува на денешниот инцидент меѓу советникот на Заев, Филип Андов и Игор Дурловски. Поранешниот политички затвореник...

Македонија 02.06.20 | 23:24

Филип Андов вели немало инцидент со Дурловски: Уште не сум бил во полиција може и лаже дека пријавил, а и не знам по кој основ би го направил тоа

Членот на Центалниот комитет на СДСМ во Кисела Вода, Филип Андов- Сокол демантира дека имало инцидент со Игор Дурловски. Не сум повеќе советник на влада откога Зоран...

Македонија 02.06.20 | 23:17

Јанушев: Штип е новото жариште! Однесувањето на власта и градоначалникот е неприфатливо

Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ денеска на социјалните мрежи со видео порака повика да се почитуваат мерките за заштита од коронавирусот. Штип е новото...

Здравје 02.06.20 | 23:04

Вечерва нова бројка на заболени од Ковид-19

Од вкупно извршените 885 тестирања во изминатите 24 часа, регистрирани се 76 позитивни пациенти на Ковид-19, додека во исто време оздравеле 26 пациенти, информира вечерва...

Македонија 02.06.20 | 22:55

Директорот на штипска болница вели 14 заболени, а Министерството за здравство во соопштение пишува 1

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Штип Иван Јорданов преку статус на Фејсбук прашува зошто граѓаните на Штип денес добија неточна и задоцнета информација за бројот на...

Балкан 02.06.20 | 22:33

Красимир Каракачанов на воена вежба

Бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов е фотографиран додека бил учесник на воена вежба.

Економија 02.06.20 | 22:30

Откако е СДСМ на власт цвета финансискиот криминал – 2019 година година на даночно затајување

Од 509.907.569 денари штета преку 94 кривични дела во 2015 година до 9.315.337.006 денари штета врз буџетот преку 122 кривични дела во 2019 година. Пресекот кој е прикажан на графиконот...

Македонија 02.06.20 | 22:25

Mицкоски: Дурловски е величина и за Заев и за советникот на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил реагираше на нападот на Дурловски. Советникот на Заев во манири на градски силеџија го нападнал...

Економија 02.06.20 | 22:13

Во јавниот превоз бројот на патниците да изнесува најмногу до 50% од капацитетот на возилата

На денешната седница Владата ја дополни Уредбата со законска сила примена на Законот за превоз во патниот сообраќај за време на вонредна состојба со која е предвидено...

Македонија 02.06.20 | 22:11

Николоски: Предвремената кампања на СДСМ резултираше со тоа над 80 луѓе од врвот на СДСМ и 200 лица само од УЈП да завршат во самоизолација

Предвремената кампања на СДСМ резултираше со тоа над 80 луѓе од врвот на СДСМ и 200 лица само од УЈП да завршат во самоизолација, истакна потпретседателот Александар Николоски...

Македонија 02.06.20 | 21:54

Османи: Не може физички полицијата да го покрие секој квадратен метар во државата, не може да го контролира секој граѓанин во домот како се однесува

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи вечерва гостуваше во емисијата „Топ Тема“ на телевизија Телма. Тој меѓудругото истакна дека не може полицијата да...

Македонија 02.06.20 | 21:47

Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19

Владата на денешната седница го усвои Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19 што важат за сите работни места...

Македонија 02.06.20 | 21:36

Aндоновски: Што ако изборите беа на 14 јуни како што бараше Заев, а цела листа од 2 ИЕ им е во карантин?

Според сите параметри Македонија е на дното според направени тестови само во Албанија и Бугарија имаат полоши резултати од нас. Македонија има огромна смртност на еден...

Калеидоскоп 02.06.20 | 21:33

Го лажевме народот дека се е под контрола за да има избори, а сега што да му кажеме?

Видео кружи на социјалните мержи преку кое е прикажана состојбата со која се соочува власта во борбата со ковид-19, лажниот пи-ар и желбата за брзи избори.

Македонија 02.06.20 | 21:14

Николоски: За да има избори прво да се надмине здравствената криза, а потоа со консензус до датумот

Вечерва во вестите на Канал 5 свое јавување имаше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски посочи дека за да се одржат избори треба два чекори да се направат...

Македонија 02.06.20 | 21:11

Николоски: СДСМ потфрли со корона кризата бидејќи брза на избори

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски при своето јавување на вестите на Канал 5 посочи дека неодговорноста на оваа власт може да ја доведе државата во...

Македонија 02.06.20 | 21:04

Османи: Наместо партиска предизборна кампања партиите треба да водат кампања за кревање на свеста за опасностите од коронавирусот

Во гостувањето во „Топ Тема“, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи потенцираше дека партиите имаат штабови во секое село и наместо партиска предизборна...

Здравје 02.06.20 | 20:45

Даниловски за ковид-19: Паднавме на испитот и власта и здравствените работници

Докторот и професор Драган Даниловски вечерва во гостувањето на Топ тема кажа дека многу е важна соработката на граѓаните, односно да се почитуваат мерките и дека вирусот...

Балкан 02.06.20 | 20:08

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Во Црна Гора се прогласува крај на епидемијата на коронавирусот, одлучи денеска Националното координативно тело, по предлог на Институтот за јавно здравје. Ова е резултат...

Македонија 02.06.20 | 19:56

Советник на Заев со закани кон кадидатот за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Дурловски

Денес во 12ч, советникот на Заев, Ф. А. (вработен во владата како советник за младите во Скопје), вербално му се заканувал на кандидатот за пратеник Игор Дурловски, со навреди...