понеделник, 1 јуни 2020
Македонија 01.06.20 | 23:45

Османи: Дефинитивно избори ќе има на есен

Избори или на 5-ти јули или редовен термин на есен, дециден е во ова Бујар Османи кој вечерва гостуваше во „Click Plus“ на ТВ21. Ќе се направат напори да се создадат услови,...

Македонија 01.06.20 | 23:29

Словенечка Демокрација најавува протестна нота, но и истрага за Горјан Тозија

Словенија и Хрватска подготвуваат формална реакција до Македонија за скандалозното однесување на Горјан Тозија, директорот на македонската Агенција за Филм, кој во...

Скопје 01.06.20 | 23:29

Садику: Во Студеничани дури сега жителите поверуваа дека постои коронавирус

Градоначалникот на скопската општина Студеничани, Азем Садику, преку емисијата „Топ тема“ апелираше до жителите на оваа општина да избегнуваат поголеми собирања...

Македонија 01.06.20 | 23:18

На целиот Балкан има 45 заразени со коронавирус, а само во Македонија 89!

Денеска на Балканот има пријавено 45 лица заразени со коронавирус, а само во Македонија се регистрирани нови 89 пациенти болни од ковид-19. За споредба, Словенија и Црна...

Македонија 01.06.20 | 23:09

Стоилковски: Се кој од кој “зрели”, ама за на друго место

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на фејсбук напиша Дај згрижете го човекот, нема смисла, тера на мислење како ќе беше без Заев, Филипче, Ден Дончев, онаа Комисијата,...

Црна хроника 01.06.20 | 23:02

Косовец осомничен за криумчарење мигранти позитивен на Ковид-19, го облекле во скафандер па го осудиле

Осомничен Косовец за криумчарење на мигранти, бил откриен дека е заразен со коронавирус на инсистирање на судијата на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1, кој...

Македонија 01.06.20 | 22:50

Заев е креаторот на сценариото за рушење на СЈО: Боки 13 се закани дека има инкриминирачки докази за судијката

Oд завршните зборови на Бојан Јовановски и неговиот адвокат може да се види оти зад рекетот стоеле сценарио за уништување на СЈО, замислено токму од Зоран Заев. Јовановски...

Свет 01.06.20 | 22:47

Шпанскиот премиер бара уште едно продолжување на вонредната состојба

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез, изјави дека на неговата земја и се потребни дополнителни 15 дена вонредна состојба, што би траела до 21 јуни, за дефинитивно да се стави...

Свет 01.06.20 | 22:38

Независната обдукција докажа дека Афроамериканецот Џорџ Флојд починал од задушување

Семејството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина пред неколку дена како резултат на брутално апсење, побарале приватна обдукција. Тие одлучиле да го сторат тоа...

Македонија 01.06.20 | 22:22

Д-р Лазаров: Комисијата за заразни болести потпадна под политички притисок, прерано ги олабавија мерките, затоа имаме нов пик

Не смее да дозволи Комисијата за заразни болести да потпадне под политички притисок истакна доктор Ненад Лазаров во гостувањето во емисијата „А што не е јасно“. Тој...

Македонија 01.06.20 | 22:15

Заев го спасувал Мијалков за случајот ,,Империја” на СЈО, за да гласаат пратениците за промена на името

Факти на денот: 1.Заев го спасувал Мијалков за случајот „Империја” на СЈО, за да гласаат пратениците за промена на името. 2.Заев за власт ги жртвува и своите. Пола партија...

Македонија 01.06.20 | 22:11

Османи: Ако не верувате дека овој вирус убива, тогаш сè е залудно

Сè е залудно доколку не се почитуваат мерките и граѓаните не веруваат дека овој вирус убива“, ваква порака вечерва упати Бујар Османи од студиото на ТВ21. Тој осврнувајќи...

Скопје 01.06.20 | 22:08

За еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

За само еден ден од објавувањето на јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и електрични тротинети во Град Скопје се поднесени 696 барања од граѓаните...

Здравје 01.06.20 | 22:00

И советникот на премиерот, Фатмир Битиќи, од денес е во самоизолација

И советникот на премиерот, Фатмир Битиќи, од денес е во самоизолација, откако минатата недела имал средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска. Лукаревска претходно...

Здравје 01.06.20 | 21:48

СЗО: Нема докази дека вирусот се сменил, мерките да останат

Нема докази дека коронавирусот се сменил, ниту кога станува збор за формата на пренесување, ниту кога е во прашање сериозноста на болеста што ја предизвикува, предупреди...

Црна хроника 01.06.20 | 21:45

Пронајден мртов човек во кампот за бездомници во Чичино село

Вчера во 13:37 часот во СВР Скопје било пријавено дека во кампот за бездомници во Чичино село бил пронајден починат С.Ш.(61) од Скопје, времено сместен во кампот. Смрт констатирал...

Македонија 01.06.20 | 21:38

Пратеничката листа на СДСМ во втората изборна единица комплет во изолација

По обелоденувањето на веста дека потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири е позитивен на Ковид 19, сите кандидати за пратеници на владејачката партија во втората изборна...

Македонија 01.06.20 | 21:33

Лукаревска: Демантирам дека тестирањето за коронавирус сум го направила пред вчерашната посета во Куманово

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска ги демантира написите ека тестот за коронавирус го направила пред вчерашната теренска посета на Куманово. Строго...

Здравје 01.06.20 | 21:31

Николовски и сопругата негативни на ковид-19

Стигнаа резултатите од тестот за ковид-19 и со Андријана сме за среќа, негативни на истиот, соопшти генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски. Давам огромна поддршка...

Балкан 01.06.20 | 21:24

Во Црна Гора 28 дена нема заразен со коронавирус

Црна Гора речиси еден месец без ниту еден заразен со коронавирус. Земјата 28 дена официјално нема регистрирано случаи на заразени со Ковид-19. Институтот за јавно здравје...