недела, 31 мај 2020
Скопје 31.05.20 | 23:36

Самоизолација за чаирскиот градоначалник, бил во контакт со заболено лице

Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу во следните денови ќе остане во самоизолација, откако претходно бил во контакт со лице кое во меѓувреме добило позитивен тест на...

Македонија 31.05.20 | 23:29

Манчевски оди во самоизолација

И минситерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски оди самоизолација поради средба со потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, кој е позитивен...

Македонија 31.05.20 | 23:21

И Ванковска удри по Шекеринска: Ова е тоа бедно манипулирање и подбивање со здравиот разум

Ова е тоа бедно манипулирање и подбивање со здравиот разум, коментира професорката Билјана Ванковска на статусот со кој министерката за одбрана Радмила Шекеринска,...

Македонија 31.05.20 | 23:13

Дурловски: Сите сме за избори, зошто владеењето на СДСМ е опасност

Сите сме за избори, час поскоро, затоа што владеењето на СДСМ е сериозна опасност за народот, за државата, порача Игор Дурловски, носител на листата на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ5. Таа...

Македонија 31.05.20 | 22:56

Црна Гора ја врати Македонија на црната листа

Црногорскиот Институт за јавно здравјего ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100.000 жители, под што се подразбира...

Сервиси 31.05.20 | 22:48

В сабота е Духовден, ова се обичаите што треба да се испочитуваат ден пред празникот

Духовден е еден од најголемите 12 христијански празници. Се нарекува уште и Педесетница и е еден од најрадосните и најсветли празници во христијанството во кој се слави...

Македонија 31.05.20 | 22:40

Жената која го води Министерството за одбрана вчера ги оскренави неговиот и гробовите на останатите бранители

На социјалните мрежи сè уште врие за фтографијата на министерката за одбрана Радмила Шекеринска пред обележјата на УЧК, организација која уште во 1998 година е прогласена...

Македонија 31.05.20 | 22:23

Зеколи: Не е до глупоста, до бесрамието е

После 4 месеци пандемија, познавам двајца починати, неколку заболени, индустрии цели пред распад, медицински стаф пред колапс. И сè уште треба да слушам/читам магариња...

Македонија 31.05.20 | 22:11

Забрчанец во самоизолзација по состанок со Зекири

По веста дека другарот Мухамед Зекири има позитивен Ковид-19 тест, на препорака на епидемиолозите од денес сум во домашна самоизолација, соопшти националниот кординатор...

Свет 31.05.20 | 21:39

Трамп ја прогласи АНТИФА за терористичка организација

Американскиот претседател Донал Трамп денеска објави дека Соеднетите американски држави ќе ја прогласат АНТИФА за терористичка организација. The United States of America will be...

Свет 31.05.20 | 21:24

Во Грција само два новозаразени, во БиХ се дозволија собири до 300 лица на отворено

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 6.211.653 лица. Од нив починале 372.160, а оздравеле 2.771.603. – Првиот лек во Русија против Ковид-19...

Македонија 31.05.20 | 21:07

По кој протокол ова е дозволено, прашува Героски за нова фотографија на која Шекеринска и Дехари не носат маски

Објавувајќи нова фотографија од неодамнешната средба на министерката за одбрана Радмила Шекеринска и градоначалникот на Општина Кичево Фатмир Дехари, на која двајцата...

Твитови 31.05.20 | 20:52

Очајни сте! Пишале „Домашно“ за да не пишат „македонско“

ЕЈ бре шалабајзери, место купувајте македонски произвооди, за да не стои МАКЕДОНСКО/МАКЕДОНСКА/МАКЕДОНСКИ, купувам домашно пишале. Провидни сте, очајни сте, пропаднати...

Скопје 31.05.20 | 20:39

Строго чувана тајна е колку чинат новите градски автобуси

Строго чувана тајна е цената на новите автобуси, кои скопскиот градоначалник Петре Шилегов ги промовираше пред неколку дена. Ниту барањето за слободен пристап до информации...

Балкан 31.05.20 | 20:27

Татко ми ме крсти, воопшто не ми смета, вели Тарзан Милошевиќ

Новиот црногорски амбасадор во Србија, Тарзан Милошевиќ, името го добил во времето кога биле актуелни филмовите за човекот од џунглата. Кога сум се родил во 1954 година,...

Македонија 31.05.20 | 20:15

Конечно тестирани роднините на покојниот од коронавирус, откако со денови одбиваа соработка

Семејството на покојникот – на кој посмртниот брис му бил позитивен на коронавирус, денеска е тестирано, соопшти преку „Фејсбук“ министерот за здравство Венко Филипче. ...

Црна хроника 31.05.20 | 20:03

„Југо“ сруши бандера, целосно е уништено: Тeшка сообраќајна нecреќа на излезот на Скопје

Cообраќајна нecреќа се случи пред еден час на излезот од Скопје, поточно во населбата Автокоманда, после бензинската станица во правец кон Куманово. Екипата на ТВ21 забележа...

Македонија 31.05.20 | 19:52

„О, Заев, кој ќе гласа за криминалец ко тебе!“, му порачаа граѓаните на неговото „Избори час поскоро“

Избори мора да има час поскоро, порача предмалку на „Фејсбук“ претседателот на СДСМ Зоран Заев, баш на денот кога во Македонија има 62 новозаболени, а 11 лица починаа...

Македонија 31.05.20 | 19:31

Началникот на СВР Куманово го демантира Тасевски: Чулев не седеше во канцеларија да води политика

За волја на вистината, Чулев неколку пати беше во посета на Куманово. Не седеше во канцеларија да води политика. Лесно е да се седи во канцеларија и да се даваат партиски...

Македонија 31.05.20 | 19:20

Д-р Пановски: Сè што ни се случува е последица на желбата за избори

Според ова што сега се случува, изборите се беспредметни дали ќе се одржат. Не мора да се одржат, вели професор доктор Никола Пановски запрашан во емисијата „Детектор“,...