среда, 27 мај 2020
Кошарка 27.05.20 | 23:59

Сезоната во НБА може да продолжи во август

Според инсајдерот на ЕСПН, Адријан Војнаровски, сезоната во НБА лигата може да продолжи во август, а не во јули како што се сметаше претходно. На 28 мај раководството на...

Здравје 27.05.20 | 23:52

Ви благодариме за шамарот што ни го удривте, ѝ порача на власта техничарот Драскачев

Ангел Дрескачев, техничар велешката болница вечерва ѝ порача на власта дека направиле огромна грешка со последните „мерки“ против коронавирусот. До граѓаните: Уживајте...

Македонија 27.05.20 | 23:44

Нели Заев го пријави „Рекет“? Како на Русковска наеднаш ѝ се згадило кога Камчев ѝ кажал?

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор Јанушев...

Македонија 27.05.20 | 23:33

Пендаровски нема да ја продолжи вонредната состојба?

Три дена пред истекувањето на третата одлука на претседателот Стево Пендаровски, во владејачкиот табор, според неофицијални информации на „360 степени“ оттаму, преовладува...

Македонија 27.05.20 | 23:16

Јанушев: СДСМ велат зошто ДИК чека, а во Уредбата што самите ја донесоа јасно кажуваат дека не смее

Не би лицитирал со можните датуми, има еден канал на комуникација меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за да се доближат ставовите, но јас до последен момент ќе се надевам дека Заев...

Македонија 27.05.20 | 22:50

Веќе никој не прашува што се случи со респираторите, потсети Јанушев

Не треба да се обидуваме да наоѓаме логика во мерките кои ги носи владата, бидејќи едноставно ја нема, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, кој вечерва...

Балкан 27.05.20 | 22:37

Поевтино кафе, автобуски и карти за кино – Грците со поволности за привлекување на повеќе туристи

Грција најавува воведување на бројни придобивки, како што се поевтини летови до земјата, ферибот и автобуски билети, со цел да ги охрабри туристите да се вратат ова лето. Откако...

Калеидоскоп 27.05.20 | 22:24

Три месеци верно во болница го чекал сопственикот кој починал од коронавирус

Седумгодишно куче по име Xiao Bao, што значи „мало богатство“ на кинески, уште еднаш докажа дека кучето е навистина најдобриот пријател на човекот. Неговиот сопственик...

Македонија 27.05.20 | 22:02

Градинките веројатно ќе отворат од 15 јуни, наскоро план за кината и театрите

Терминот во кој што може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни, бидејќи до тогаш ќе биде завршен скринингот на вработените, најави министерот за здравство...

Ракомет 27.05.20 | 21:49

Самсоненко од љубов ќе ја дава салата бесплатно за „Вардар“

Сега веќе поранашниот газда на „Вардар“, Сергеј Самсоненко“ ќе го даде СЦ „Јане Сандански“ бесплатно на користење на европскиот првак, кој од први јуни и официјално...

Скопје 27.05.20 | 21:37

Тројца сметководители, а само еден ветеринар се вработуваат предизборно во „Лајка“!?

Пандемиjата била пречка за реконструција на стационарот „Лајка“, но не е пречка за вработувања тројца сметководители и само еден ветеринар, како што дознава „Алфа“. Според...

Скопје 27.05.20 | 21:25

Oд 14-те новозаболени денеска во Скопје шест се од Бутел, два од Чаир

Од денешните 14 новозаболени во Скопје, шест се во Бутел, два во Чаир, еден во Карпош, Кисела Вода, Студеничани, Сопиште, Ѓорче Петров и Арачиново, истакна директорот на...

Македонија 27.05.20 | 21:13

Филипче: Најверојатно нема да требаат тестови за патување во соседството

Во моментов правиме координација на ниво на околните земји, во секојдневна комуникација сме со Албанија, Грција и Бугарија во однос на тоа како ќе се одвива отворањето...

Македонија 27.05.20 | 21:01

Чулев: И други министри беа против полицискиот час изминатиот викенд

И други министри биле против препораката на Комисијата за заразни болести за неколкудневен карантин изминатиот викенд, откри министерот за внратрешни работи Наќе...

Македонија 27.05.20 | 20:49

Според Филипче стапката на смртност не е висока, во споредба со регионот

Според министерот за здравство, Венко Филипче, Македонија нема највисока стапка на смртност од коронавирус во регионот. Не е висока стапката на смртност кај нас кога...

Македонија 27.05.20 | 20:37

Се чека протокол за работа, дејствување и однесување на работно место од 1 јуни

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и за родителите кои имаат деца на возраст до 10 години, или деца на...

Црна хроника 27.05.20 | 20:25

МВР постапува за орото во Гевгелија, литијата во Струга, инцидентот во Сингелиќ

МВР постапува за изолираните инциденти кои се случија за време на ограничувањето на движењето, соопшти министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во емисијата „10 минути“...

Економија 27.05.20 | 20:15

Издадена нова еврообврзница од 700 милиони евра со камата од 3,675 отсто

Македонија ја издаде седмата еврообврзница во износ од 700 милиони евра. Рочноста на еврообврзницата е шест години, додека каматната стапка по која е издадена изнесува...

Сервиси 27.05.20 | 20:05

Утре е Спасовден, верниците треба да внимаваат на неколку адети

Православните верници утре, 28 мај, го прославуваат Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Духови и секогаш е во четврток. За овој празник...

Македонија 27.05.20 | 19:53

Уште една студија потврди дека Македонија потфрли, најмногу починати и заразени во регионот

Државата се надрасна себеси – во делот на струка, наука, компетенција, едукација, третман, епидемиолошки надзор, за што ни оддава признание и Светската здравствена организација....