вторник, 26 мај 2020
Естрада 26.05.20 | 23:59

Што сè (с)облече Јелена Карлеуша синоќа

Српската пејачка Јелена Карлеша вчеравечер одржа онлајн концерт за своите фанови, а спектаклот го следеа повеќе од 100.000 лица на апликацијата YouBox. Таа покрај сцената...

Македонија 26.05.20 | 23:55

Ковачки: Шекеринска ја претвори Армијата во ловечко друштво

Драган Ковачки, поранешен Полковник во Армијата на Република Македонија, сегашен кандидат за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, за изборната единица 3, на Алфа телевизија...

Твитови 26.05.20 | 23:50

Да го оженевме реисот во февруари немаше ни да имаме корона во Македонија

Да го оженевме реизот во февруари немаше ни да имаме корона во Македонија — Henry Chinaski (@Hank___Chinaski) May 26, 2020 Оружјето со кое е убиен Ковид pic.twitter.com/7CkTSVduiB — Д Зоро (@The__Zorro)...

Македонија 26.05.20 | 23:41

Не може министерот да праќа една телеграма, за после половина час телеграма со различни насоки да испрати заменикот

Доволно е да ги споредите претходните и сегашниот министер за внатрешни работи, вели полковникот Драган Ковачки, кој смета дека ВМРО-ДПМНЕ доби големи поени со професионалец...

Македонија 26.05.20 | 23:33

Koвачки: Недозволиво е да се објавуваат позиции на Армијата како што тоа го направи Шекеринска

Направен е упад во воениот систем. Ова е зона на одговорност кој што е  дел од класифицирани податоци на нашата Армија. За секоја единица постои различно ниво на одговорност...

Македонија 26.05.20 | 23:24

Караџоски ги обвини мртвите дека доцна дошле на лекар

Ние немаме новодијагностицирани пациенти, туку точно знаеме од кои кластери, од кои семејства потекнуваат, ги знаеме лицата кои биле во самоизилација или изолација,...

Твитови 26.05.20 | 23:15

Укинете ја и „северна“ никој не ја почитува!


Фудбал 26.05.20 | 23:11

Германско дерби: Баерн ја совлада Борусија нагости

Во натпреварот од 28. коло на Германскиот фудбалски шампионат, Баерн Минхен вечерва на гостински терен со 1:0 ја го совлада Борусија Дортмунд. Единствениот гол во 43. минута...

Македонија 26.05.20 | 23:02

Филипче: Евентуален повторен пик би ги вратил строгите рестрикции

Не можеме да живееме во строга рестрикција, мерките треба да попуштат, но граѓаните мора да се придржуваат кон препораките од здравствените власти, вели во вечерашното...

Македонија 26.05.20 | 22:55

Терористите од Диво Насеље од затвор во живо на косовска телевизија

Во неделата, терористичката „Кумановска група“ директно од затворот „Идризово“ гостуваше во живо на косовската телевизија „Корект Прес“. Еден од терористите од...

Македонија 26.05.20 | 22:54

Kовачки: Партијата што целиот историски развој го должи на проруска и просрпска структура не обвинува дека сме против НАТО и ЕУ

Обвнувањата дека ВМРО-ДПМНЕ е анти НАТО и анти ЕУ се смешни и се за внатрешна употреба. Партијата што целиот свој историски развој го должи на една проруска, односно...

Балкан 26.05.20 | 22:53

Драматични видеа од Грција, невремето однесе најмалку една жртва

Силно невреме зафати неколку грчки региони, проследено со грмотевици, молњи и обилни врнежи од дожд. Невремето одзеде и најмалку еден живот, пренесуваат грчките медиуми. Обилни...

Македонија 26.05.20 | 22:41

Уште нема датум за отворање на границите, се подготвува протокол за хотелите

Одлуката за повторното отворање на аеродормите ќе биде дел од отворањето на граничните премини што ќе се носи откако Комисијата за заразни болести ќе направи соодветни...

Македонија 26.05.20 | 22:29

Кој е сè уште во државен карантин, може да си плати тест за да оди во домашна изолација

Владата денеска го усвои протоколот за постапување при влез на сите лица македонски државјани во земјата. Согласно овој протокол задолжителниот државен карантин на...

Скопје 26.05.20 | 22:18

Помалку линии за поголема гужва во автобуси – ЈСП ќе вози по саботен возен ред

Автобусите од утре ќе сообраќаат без временско ограничување по саботен возен ред, соопштија вечерва од ЈСП. Ве информираме дека од утре, среда (27.05) јавниот превоз ќе...

Македонија 26.05.20 | 22:07

Докторите загрижени дека младите кои 3 месеци беа затворени ќе почнат да се враќаат во пет изутрина

Доктор Пановски смета дека олабувањето на мерките може да има спротивен ефект, посебно кај младите кои сега ќе опуштат поради тоа што долго време беа затворени дома. Мислам...

Твитови 26.05.20 | 22:02

Ќе дојдат и тие ваши избори и народот ќе ви одговори зошто го држевте во карантин

Ние сме лудаци…. Што ве слушаме сеуште вас! Прес лакрдија! Не ја релативизирајте Короната. А одеднаш сите мерки на Влада на Република Македонија се укинуваат. Махери...

Скопје 26.05.20 | 21:55

Сарај сега не е ништо подобар од Дебар кога го ставија во карантин

Сарај сега не е ништо подобар од Дебар кога го ставија во карантин. Никој не ни помислува, ниту градоначалникот на Сарај е загрижен, ниту граѓаните се нешто загрижени....

Естрада 26.05.20 | 21:42

Панчо ДНК до власта: Зашто никој не зборува за ова?

СТОП за дискриминацијата на евент индустријата, порача Владимир Блажев – Панчо, со отворено писмо до власта и нивното менаџирање на последиците од корона-кризата. Ви...

Македонија 26.05.20 | 21:29

Чаир, Гази Баба и Сарај се кластерите во Скопје, Тетово се третира како поголем проблем

Претседателот на Комисијата за заразени болести д-р Жарко Краџовски не очекува зголемување на бројот на заразени, иако, рече, може да има инцидентни случаи, како што...