недела, 24 мај 2020
Балкан 24.05.20 | 23:14

Maријана Петир со честитка за Свети Кирил и Методиј

Пријателката на Македонија од Хрватска, Маријана Петир, го честита на Твитер празникот Свети Кирил и Методиј со фотографија од нивниот споменик во Скопје. Денеска е...

Калеидоскоп 24.05.20 | 23:03

Новиот Владика во Бигорски манастир пречекан со тепих од цвеќе

Со серадосно ликување, Светата Бигорска Обител, заедно со притекнатите верници, достоинствено го дочека својот Старец и игумен, Архимандрит Партениј, кој денес едногласно...

Музика 24.05.20 | 22:47

Стинг му ја исполнил последната желба на полицаец од Њујорк

Humans of New York е популарна страница на социјалните мрежи која објавува интервјуа со луѓе од Њујорк, споделувајќи ги нивните животни приказни како и фотографии и снимки...

Свет 24.05.20 | 22:29

Затворен најголемиот рудник за злато во светот: Над 160 рудари се заразени со Ковид- 19

Затворен за работа е најголемиот и најдлабок рудник за злато на светот – Мпоненг. Масовна е заразата помеѓу работниците внатре. Оваа недела биле извршени 600 тестови...

Култура 24.05.20 | 22:17

Симон Трпчески: Честит 24 мај, ден на македонските и сесловенски просветители, луѓе со визија, желба и верба

Македонскиот пијанист Симон Трпчески на својот фејсбук профил упати видео порака со која го честиташе празникот на словенските просветители Кирил и Методиј. Честит...

Култура 24.05.20 | 22:07

Елка Јачева-Улчар: Овие работи можеби не сте ги знаеле, а би требало да ги знаат сите Македонци

Професорката Елка Јачева-Улчар на социјалните мрежи објави текст под наслов: НЕКОЛКУ РАБОТИ ШТО, МОЖЕБИ, НЕ СТЕ ГИ ЗНАЕЛЕ, А БИ ТРЕБАЛО ДА ГИ ЗНААТ СИТЕ МАКЕДОНЦИ 1. Старословенскиот...

Култура 24.05.20 | 21:55

Дурловски: Да ги славиме делата на македонските просветители и нивната хумана мисија!

Игор Дурловски со видео порака од Охрид упати честитка по повод 24 мај- Денот на словенските просветители Кирил и Методиј. Сите народи да зборуваат на својот јазик...

Балкан 24.05.20 | 21:29

Црна Гора го победи Ковид -19: Веќе 20 дена по ред нема нови случаи

Повеќе од два месеци по избувнувањето на епидемијата или 68 дена по првиот забележан случај на коронавирус, денеска според податоците на црногорскиот Институт за јавно...

Астро 24.05.20 | 21:23

Хороскопски знаци кои колку и да сакаат, не успеваат да бидат пријатели

Или се премногу слични, или се премногу различни. Во секој случај, овие хороскопски знаци никако не успеваат да бидат пријатели. Вага и Шкорпија Шкорпиите се мистериозни...

Црна хроника 24.05.20 | 20:53

Среде полициски час, маскирано лице запалило познат скопски ресторан

Утрово околу 3:15 часот, непознат маскиран сторител со бензин го полеал и подметнал пожар на угостителскиот објект „Опера бар“ кој се наоѓа во склоп на објектот на Националната...

Калеидоскоп 24.05.20 | 20:42

Со автомобил надолу по скали на плоштад во Неготино!

Фотографија од настан кој се случил денеска во центарот на Неготино масовно се споделува на социјалните мрежи. Имено, се работи за кавадаречко возило, кое возачот најверојатно...

Црна хроника 24.05.20 | 20:18

„Ќе те убијат ни крив, ни должен“, куршум од автоматско оружје за време на полициски час заврши во двор во Драчево

Жителите на скопско Драчево денес за време на полицискиот час ги вознемирија истрели од оружје и залутан куршум кој заврши во двор во автомобил. Според првичните информации...

Свет 24.05.20 | 20:14

Австралија погодена од најсилното невреме во последните 10 години, бранови до осум метри

Обилен дожд, силен ветер и бранови високи до осум метри погодија делови од Австралија. Како што соопшти Бирото за метеорологија, лошите временски услови се резултат...

Македонија 24.05.20 | 19:57

Чулев: Сите кои вчера делеа пакети ќе одговараат за непочитување на мерките, a доколку се утврди дека барале противуслуги ќе одговараат и за поткуп

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев во гостувањето во вестите на Македонската радио телевизија говореше за објавените видео материјали на социјалните мрежи...

Свет 24.05.20 | 19:50

Претседателот на Австрија фатен како го крши полицискиот час во ресторан на македонски иселеник

Претседателот на Австрија, Александер ван дер Бален „фатен“ е синоќа како ги прекршува рестриктивните мерки поради корона вирусот. Тој со сопругата Дорис Шмидингер...

Балкан 24.05.20 | 19:33

Поголемиот дел Хрватите бараат отворање на границите

Речиси половина од Хрватите не се плашат од коронавирусот, а 80 проценти се за отворање на границите пред туристичката сезона, е резултатот на истражувањето на јавниот...

Свет 24.05.20 | 19:25

„Њујорк тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од ковид-19

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги испиша имињата на илјада луѓе кои починаа од коронавирусот, со цел да се укаже дека бројот на починати луѓе од ковид-19 во САД...

Скопје 24.05.20 | 19:16

Во Чаир се слави и се врти оро за време на полициски час

Денеска припадниците на испамската вероисповед го празнуваат Рамазан Бајрам, па по тој повод полицискиот час започна во 11 часот и ќе трае до вторник до 5 часот наутро. Според...

Свет 24.05.20 | 18:45

На литургија во баптистичка црква во Франкфурт се заразиле 107 лица со коронавирус

Најмалку 107 лица се заразиле со новиот коронавирус на литургија на баптистичката заедница во Франкфурт, објави во неделата покраинскиот министер за здравство. Масовното...

Македонија 24.05.20 | 18:32

Во Куманово еден до друг на групна молитва за Рамазан Бајрам и без заштитини маски

Муслиманските верници денеска го одбележуваат празникот Рамазан Бајрам. Поради опасност од ковид-19 празнувањето треба да биде со посебни мерки на заштита. Како што...