сабота, 23 мај 2020
Култура 23.05.20 | 17:45

Отворена меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“

Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“-Битола во предвечерието на патрониот празник ја отвори меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“...

Балкан 23.05.20 | 17:37

За 24 часа во Хрватска не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирус, што е првпат од 9 март во земјата да нема нови болни од Ковид-19. Хрватска...

Црна хроника 23.05.20 | 17:24

Исчезнаа двајца мажи од Брвеница и од Кочани

На 22.05.2020 во 10.15 часот во Полициска станица Тетово, Б.С.(36) од с.Брвеница,тетовско, пријавил дека на 12.05.2020 во 12,00 часот од својот дом на ул. “Маршал Тито“ се оддалечил во...

Здравје 23.05.20 | 17:18

Ова е еден од најзначајните чекори во македонската медицина и навистина историски ден

Доктор Александар Николиќ од Аџибадем Систина, рече дека ова е еден од најзначајните чекори во македонската медицина и навистина историски ден, додека доктор Жан Митрев...

Македонија 23.05.20 | 16:53

И медицинските маски добија партиска припадност

И медицинските маски добија партиска припадност. СДСМ го ризикува здравјето на младите кои делат маски исто како и на граѓаните кои ги застануваат и добиваат маски.

Македонија 23.05.20 | 16:49

Заев: Нова лидерска средба може да се одржи најдоцна до крајот на месецот

Немаме директна комуникација меѓу нас. Верувам дека ќе се одржи лидерска средба, заради тоа што можноста за одржување на лидерска средба навистина е до истекот на вонредната...

Здравје 23.05.20 | 16:43

Д-р Маја Мојсова: Ова немаше да биде успешно доколку не постоеше семејството што со голема емоција ги даруваше органите

Националниот координатор за трансплатација Маја Мојсова, порача дека ова немало да биде успешно без семејството што го донираше органот. Ова немаше да биде успешно...

Здравје 23.05.20 | 16:34

Д-р Сашко Јовев: Овој зафат претставува круна во кардиохирургијата во нашата земја

Доктор Сашко Јовев од Државната кардиохирургија, под чие водство е изведена трансплатацијата, рече дека пациентот засега е добар и изрази надеж дека ќе остане добар. Овој...

Сервиси 23.05.20 | 16:32

Драстична промена на времето

До крајот на денов во државава времето ќе се задржи сончево со мала до умерена локална облачност. Особено Долж Повардарието ќе дува умерен, повремено засилен ветер од...

Свет 23.05.20 | 16:27

Заврши заложничката драма: Московската полиција го уапси киднаперот

Московската полиција го уапси непознатиот маж кој во зградата на „Алфа Банка” во центарот на рускиот главен град држеше како заложници повеќе од пет лица. Во инцидентот...

Црна хроника 23.05.20 | 16:24

Летале боксови поради партиски вработувања: Членови на СДСМ физички се пресметале

Меѓусебна расправија прераснала во физичка пресметка. Партиска нетрпеливост заоснована за партиски вработувања е причината поради која дошло до бокс меч помеѓу претседателот...

Здравје 23.05.20 | 16:13

Огњановски: Срцето на нивната мајка, ќерка, сестра се уште чука!

Синот на Иван Огњановски, пациентот кај кој е донирано срцето при првата трансплантација во Македонија, Васил Огњановски денеска во изјава за медиумите истакна големо...

Здравје 23.05.20 | 16:09

Филипче: Се обединија капацитетите, знаењата, искуството и експертизата на тројца наши врвни кардиохирурзи

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, заедно со тимот кој ја изведе првата трансплантација на срце со изјава за медиумите пред Клиниката за Државна Кардиохирургија. ВО...

Здравје 23.05.20 | 16:07

СЗО ја предупредува Европа на втор бран Ковид-19: Време е за подготовки, а не за славење!

СЗО ја предупреди Европа за втор бран на коронавирусот. Според СЗО, европските земји би требало да се подготват за вториот смртоносен бран на инфекцијата коронавирус. Сега...

Македонија 23.05.20 | 15:51

Честитка од Пендаровски за Рамазан бајрам: Да останеме претпазливи и дисциплинирани и да ги почитуваме препораките во борбата со Ковид-19

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните со исламска вероисповед,...

Македонија 23.05.20 | 15:39

Граѓаните ќе ги казнат конструкциите и местенките на СДСМ на следните избори

СДСМ и натаму ја лаже и манипулира македонската јавност. Добрата вест е што се прочитани од македонскиот народ и во јавноста не поминуваат лажните вести чиј извор е...

Свет 23.05.20 | 15:36

Медведев: Глобалниот свет ќе остане таму каде што е, но веќе никогаш нема да биде ист

Заменик претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев изјави дека коронавирусот ќе го измени светот засекогаш, но глобализмот нема така едноставно...

Црна хроника 23.05.20 | 15:22

Загина мотоциклист при директен судир

Пред околу три часа во сообраќајна несреќа на улицата „Јосиф Јосифовски” во Гевгелија животот го загуби 73 годишниот З.П. од Гевгелија. Во моментот на несреќата загинатиот...

Македонија 23.05.20 | 15:00

Кои се делата на Зоран Заев и неговата предавничка и криминална банда

Граѓани на социјалните мрежи објавија видео кое го нарекоа „Зоран Заев и неговата предавничка и криминална банда“. Тие направија компилација од настани и чекори на...

Македонија 23.05.20 | 14:55

Заев останува на ставот за брзи избори

Избори треба да се одржат во првиот можен термин, согласно законските можности и согласно состојбата со епидемијата, порача уште еднаш претседателот на СДСМ Зоран Заев,...