сабота, 23 мај 2020
Астро 23.05.20 | 23:28

Кои се најинтелигентните хороскопски знаци?

Интелегенцијата е ментална карактеристика која се оснесува на способноста за учење и прилагодување на нови ситуации, размислување и користење апрстрактни поими без...

Останати спортови 23.05.20 | 23:09

Мајк Тајсон стана веган

Прославениот американски боксер Мајк Тајсон изјави дека се чувствува како никогаш досега во животот, а како што вели, веганската диета на која се подложил е одговорна...

Свет 23.05.20 | 22:57

Украинскиот пратеник Валериј Давиденко пронајден мртов со прострелна рана

Пратеникот во украинскиот Парламент, Валериј Давиденко, е пронајден мртов со прострелна рана во главата во својот кабинет, соопшти министерот за внатрешни работи, Антон...

Свет 23.05.20 | 22:43

Никој не знае точно како успеа Јапонија да ја добие битката со коронавирусот

Бројот на заразени со коронавирус во Јапонија опаѓа и сега падна на неколку десетици, иако таа земја немаше рестриктивни мерки како повеќето други земји, пишува Блумберг. Нема...

Здравје 23.05.20 | 22:30

До вчера не бевме моќни да го спасиме животот на Иван, но со чинот на човекољубието на Диневи, тој го почнува неговиот втор живот

На денешната прес конференција одржана по повод првата трансплантација на срце во нашата земја зборуваа Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче, Проф. д-р. Сашко...

Филм 23.05.20 | 22:12

22-годишна ѕвезда на „Нетфликс“ е пронајдена мртва

Јапонската професионална борачка и ѕвезда на реалното шоу на Netflix „Куќа со тераса: Токио“, Хана Кимура е најдена мртва. Како што објави електронското издание на американскиот...

Македонија 23.05.20 | 22:00

Како ќе гласаат позитивните на ковид-19 и гласачите во изолација, прашува ДИК

Државната изборна комисија е загрижена за тоа како ќе гласаат лицата заразени со коронавирус и оние кои се во изолација. По протоколот одобрен од Владата за спроведување...

Здравје 23.05.20 | 21:43

Иван Огњановски го доби срцето на Емилија: Благословено нека биде семејството Диневи!

Сè ни е како во сон, уште не можеме да сфатиме дека ова навистина се случува. Настаните се нижеа еден по друг за многу кратко време, но полека се совземаме и ги средуваме...

Македонија 23.05.20 | 21:24

СДСМ врши изборен поткуп, на видео се слуша и името на Заев

Видео на кое се гледа дека СДСМ врши изборен поткуп се појави на социјалната мрежа Фејсбук. Според содржината на видеото објавено пред неколку часа со списоци, пакети...

Фудбал 23.05.20 | 21:13

Ла Лига ќе продолжи на 8 јуни

Премиерот на Шпанија Педро Санчез објави дека Ла Лига може да продолжи од 8 јуни. Натпреварите ќе се играат пред празни трибини. „Шпанија на прави сѐ што е потребно за...

Свет 23.05.20 | 20:47

Берлин се крена на нозе против рестрективните мерки, демонстрантите се судрија со полицијата

Берлинската полиција денес уапси околу 60 учесници во демонстрации против ограничувањата поради пандемијата на коронавирус, објави германскиот весник Тагесшпигел. Ројтерс...

Калеидоскоп 23.05.20 | 20:21

Фотографија од новата сопруга на реисот Сулејман

24-годишната Емина Јетиши од Скопје е новата сопруга на 74-годишниот реис Сулејман Реџепи. Јетиши е потпретседателка на огранокот на ДУИ во Студеничани и има ќеркичка...

Црна хроника 23.05.20 | 19:58

Емилија Динева четири дена била во кома- еве како се случила сообраќајната несреќа

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка. Му се радуваше на животот, ја веселеа малите...

Свет 23.05.20 | 19:39

Родман открива тајна на Северна Кореја: „Ако оваа жена се појави на ТВ знаете дека нешто не е во ред“

Легендарниот кошаркар Денис Родман изминативе години изгради необично пријателство со севернокорejcкиот лидер Ким Joнг Ун. Во јавноста се појавија шпекулации дека лидерот...

Црна хроника 23.05.20 | 19:20

Престрелка со калашникови во Бутел , нема информации за жртви

Престрелка помеѓу две групи се одвивала пред околу половина час во скопски Бутел. Неофицијално било пукано од две возила, по кои полицијата се уште трага, а нема информација...

Македонија 23.05.20 | 19:11

Мицкоски: Бидете спокојни! Сето она што ВМРО-ДПМНЕ го вети, во новата влада ќе го испорача!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил напиша: Бидете спокојни! Сето она што ВМРО-ДПМНЕ го вети, во новата влада ќе го испорача! Не само тоа,...

Здравје 23.05.20 | 18:59

Имамот Максут Абази од Порој одлучи да ги почитува мерките за заштита и да ја држи џамијата затворена

Имамот Максут Абази од Порој одлучи да ги почитува мерките за заштита и да ја држи џамијата затворена и за утрешниот голем муслимански празник Фитр Бајрам, објави Алсат...

Македонија 23.05.20 | 18:37

Љупчо Николовски: Сега е моментот за избори, кога ситуацијата ја држиме под контрола

Изборите се потребни заради целосна подготвеност на државата пред вториот бран на вирусот наесен, заради заштита на здравјето, рестарт на македонската економија, но...

Македонија 23.05.20 | 18:28

Грозданов: 1ТВ е финансирана од парите од „Труст“ и „ТНТ“

Виктор Грозданов вчера во емисијата „Заспиј ако можеш“ посочи дека 1ТВ е длабоко поврзано со СЈО. 1ТВ е финансирана од парите од два случаи и тоа „Труст“ и „ТНТ“. На...

Економија 23.05.20 | 18:20

Државни пари – околу 106.000 евра легнале на сметката на „Брако“ од Велес, каде што се врати поранешниот вицепремир Кочо Анѓушев

Компании на доскорешни владини функционери, приватни болници, обложувалници, казина, странски инвеститори, приватни училишта и универзитети, медиуми, винарски визби,...