петок, 22 мај 2020
Свет 22.05.20 | 23:59

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против ковид-19

Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. Научниците од Истражувачкиот...

Здравје 22.05.20 | 23:46

Десетици милиони деца загрозени од болести кои можат да се превенираат со вакцина

Околу 80 милиони деца ширум светот би можеле да бидат изложени на ризик од болести што можат да се спречат со вакцинирање, како што се дифтерија, сипаници и детска парализа,...

Здравје 22.05.20 | 23:28

Ова е тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава. Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург...

Скопје 22.05.20 | 23:17

Од вкупно 685 заразани со ковид-19 во Скопје, најмногу се од Аеродром

Во Скопје, од почетокот на пандемијата со Ковид 19 има регистрирано вкупно 685 заболени од кои во моментот 178 се активни, покажуваат официјалните статистики на министерството...

Свет 22.05.20 | 23:03

Велика Британија воведува 14-дневен карантин за сите што доаѓаат од странство

Во Велика Британија од 8 јуни ќе биде задолжителен 14-дневен карантин за секој што доаѓа од странство, вклучително и британски државјани, рече британската министерка...

Калеидоскоп 22.05.20 | 22:45

Загинале од пиштол, а ги броеле како починати од коронавирус

Државните службеници на американската држава Вашингтон признале дека има случаи во кои луѓето убиени со огнено оружје се сметаат за жртви на коронавирусот. Д-р Кејти...

Астро 22.05.20 | 22:32

Овие 6 хороскопски знаци ги очекува пет години неверојатна среќа

Со години Овните вредно работат, но како нивниот труд никој да не го забележува, а уште помалку да го награди. Сепак, тркалото конечно се сврте во ваша корист и тоа на...

Свет 22.05.20 | 22:21

Нови 652 случаи во Италија, починаа уште 130 пациенти

Во Италија денеска починаа уште 130 пациенти заболени од корона вирус, што е помалку од вчера, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. СО ова вкупниот број жртви од почетокот...

Вести 22.05.20 | 22:12

Студентите ќе може да одат на предавања и да полагаат испити

Владата донесе Уредба со законска сила за дополнување на Уредбата со законска сила за примена на Законот за високото образование за време на вонредна состојба, информира...

Калеидоскоп 22.05.20 | 22:03

За домашните миленичиња остануваат истите термини и за време на претстојниот продолжен викенд

И во претстојниот продолжен викенд за домашните миленичиња остануваат востановените термини, соопштија од Владата, по одржаната 56-та седница. Граѓаните, во периодот...

Здравје 22.05.20 | 21:54

Филипче: Ниту една мерка не беше димензионирана да биде фактор за одлучување на изборите

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во денешното гостување во отвореното студио на 24 анализа на телевизија 24 потенцираше дека во ниту еден момент, ниту една...

Култура 22.05.20 | 21:47

Во руското списание „Переводчик” објавена поезија на Матеја Матевски

Деновиве во Москва беше обjавен 20-от броj на списанието „Переводчик”, во кој беше претставена поезиjата на великанот на македонската книжевност Матеја Матевски. Ова...

Свет 22.05.20 | 21:46

Генералниот секретар на НАТО: Сите држави потписнички на Договорот за отворено небо мора целосно да ги спроведат своите обврски

Сојузниците на НАТО денес се состанаа да разговараат околу Договорот за отворено небо. Ние сме цврсто посветени на зачувување на ефикасна меѓународна контрола на оружјето,...

Економија 22.05.20 | 21:33

Маски и растојание од два метри ќе бидат задолжителни уште најмалку шест месеци

За уште 200 дена по престанокот на вонредната состојба ќе се применуваат мерките за заштита во трговските објекти. Владата на 56-та седница ги донесе измените на Уредбата...

Македонија 22.05.20 | 21:20

Спасовски: Одлуката за полицискиот час ќе биде донесена врз основа на науката


Вести 22.05.20 | 20:57

Поради неспособноста на СДСМ економија оди надоле, Шилегов ги заборави своите законски обврски

ВМРО-ДПМНЕ во своето соопштение вели дека владата многу лошо ја менаџира кризата со ковид-19, а затоа посочува и неколку факти. Од друга страна од партијата посочуваат...

Црна хроника 22.05.20 | 20:45

Тешка сообраќајна несреќа на патот кон манастирот Пантелејмон

Тешка сообраќајна несреќа се случи денеска попладне на патот кон манастирот Пантелејмон. Возило во сива боја излетало од патот и се превртело на кров. Се уште не е познато...

Скопје 22.05.20 | 20:23

Беџети до Шилегов: Езерото Треска ѝ припаѓа на Општина Сарај!

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов во вчерашното гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 рече дека надлежностите за езерото Треска не ѝ ги предал на Општина...

Македонија 22.05.20 | 20:22

Државава треба да се самозатвори…

Ајде во карантин децо хахаха Фоткава ако е автентична, треба да се самозатвори државава што е појака од секој верски лидер или функционер.   Ајде во карантин децо...

Македонија 22.05.20 | 20:18

Добивме јасна слика зошто и оној еден дел што воскресна од Македонија е на пат кон исчезнување

Денес, кога немаме Македонска црква туку ќерка на БПЦ и кога предавничката власт наместо македонска националност ни пишува три коси црти, вратете се во илинденското...