петок, 10 април 2020
Македонија 10.04.20 | 23:43

Османи: Воведување на 100% двонеделен карантин, ќе биде успешно во битката против вирусот

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во гостувањето во „ЕуКлик“ вечерва на ТВ21 рече дека најдоброто решение во битката против коронавриусот и дека сите...

Економија 10.04.20 | 23:20

Маленко: По вина на неспособните кои ја водат државата јас ја затворам фирмата со 7 вработени

Статус на Никола Маленко од Скопје, сопственик на игротека за деца, кој поради мерките кои се спроведуваат за превенција од Корона вирусот морал да ја затвори игротеката...

Калеидоскоп 10.04.20 | 23:01

Погледнете го документарниот филм „Танцот на пастрмките“ и запознајте се со вековниот ритуал на мрест во Охридското езеро

Нуркачкиот центар Амфора го претстави “Танцот со пастрмките”, документарен филм чија цел е запознавање со вековниот ритуал на мрест на Охридската пастрмка која...

Економија 10.04.20 | 22:45

Калајџиев: Забрчанец лично гарантира дека нема злоупотреба на овластувањата, но во моментов немаме механизми за контрола на власта

Професорот по правни науки од правниот факултет од Скопје, Гордан Калајџиев на денешното гостување во Топ Тема на Телма телевизија истакна дека иако Марјан Забрчанец,...

Македонија 10.04.20 | 22:36

Во Хрватска пресметаа колку блескаме: Највисока стапка на смртност од корона во Македонија од сите екс југословенски републики

Стапката на смртност од Ковид 19 во екс југословенските републики се движи од 3,8 % во Словенија, 1, 4 % во Хрватска, 4,1 % во Босна и Херцеговина, 2,3 % во Србија и 0,8% во Црна Гора....

Македонија 10.04.20 | 22:24

Дали коронавирусот е присутен во Македонија подолго одошто се мислеше?

Драстичното зголемување на заболени од грип годинава и случајот на мајката и синот од Велес кои починале пред повеќе недели го отвораат прашањето дали коронавирусот...

Македонија 10.04.20 | 22:15

Калајџиев: Мене ми изгледа дека владата за некои мерки претерува, барајќи алиби за неизвесноста која допрва престои

Професорот од Правниот факултет од Скопје, Гордан Калајџиев, на денешната Топ тема на Телма телевизија истакна дека Владата залажува дека состојбата брзо ќе биде надмината,...

Здравје 10.04.20 | 22:08

Руски епидемиолог го растури митот кој го шират лажните експерти за Ковид-19

Руските лекари повикуваат да не се претерува во набавката на антивирусни лекови и тврдат дека е подобро граѓаните воошто да не ги купуваат без препорака на стручен...

Култура 10.04.20 | 22:01

Центар за култура-Битола парите за прослава на јубилејот ќе ги донира на Клиничката болница во градот

Центар за култура-Битола ги пренамена сретствата за прослава на јубилејот за Клиничката болница во Битола. Центарот за култура од Битола, инспириран од потегот на Македонската...

Калеидоскоп 10.04.20 | 21:51

Големиот Нуркач излезе на пристаниште во Охрид

Охрид SOS на фејсбук објави фотографија од ретка птица која деновиве излезе на простаништето во Охрид. Намаленото присуство на луѓето периодов предизвика да се забележат...

Здравје 10.04.20 | 21:44

Весна Алексовска: Не може само со корона да сe занимава цел здравствен систем, има и други пациенти и ние сме луѓе

Весна Алексовска, претседателка на здружението „Живот со предизвици“ преку социјалните мрежи му пиша на министерот за здравство Венко Филипче: Добар ден Министерство...

Калеидоскоп 10.04.20 | 21:33

Утре е Лазарева сабота

На овој ден се споменува чудесното воскресение на четиридневно упокоениот Лазар извршено од Исус Христос. Овој настан бил на шест дена пред предавството и убиството...

Свет 10.04.20 | 21:28

Над 100 илјади починати од ковид-19 ширум светот

Досега во светот се пријавени повеќе од 1,6 милиони случаи на заразени со коронавирус, а бројот на починати надмина 100 илјади. Според статистиките, во моментов, бројката...

Калеидоскоп 10.04.20 | 21:15

Му ја исполниле последната желба и го закопале во омилениот мерцедес

Починатиот лидер на јужноафриканската политичка партија Обединето демократско движење, Чекеде Буфтон Пицо, како последна желба посакал да биде закопан во неговиот...

Свет 10.04.20 | 21:00

Нови 987 смртни случаи во Франција

Во последните 24 часа во Франција се регистрирани нови 987 смртни случаи, од кои 554 во болниците и 433 во старските домови, со што вкупниот број достигна 13.197 од почетокот...

Македонија 10.04.20 | 20:44

Охрид не сака никој да влезе во градот за Велигден

Воведување на забрана за влез на жители од други градови во Охрид и засилување на контролата врз движењето на локалните жители при влез и излез од градот бара од Владата,...

Македонија 10.04.20 | 20:36

Чулев: 297 македонски граѓани од Северна Италија во вторник доаѓаат во Македонија

297 македонски граѓани во вторник треба да пристигнат во Mакедонија од Северна Италија, најпогодениот регион во оваа земја од корона вирусот. Ова за „Алфа“ го потврди...

Црна хроника 10.04.20 | 20:26

Штипјанец со Ковид-19 излегол во самоизолација и бил да фрли отпад во близина на Здравствен дом

Штипјанец позитивен на Ковид 19 наместо во самоизолација излегол со возило и фрлал отпад во близина на Здравствениот дом во Штип. Јавен обвинител предлага казна од 2.000...

Македонија 10.04.20 | 20:10

И да има коронавирус во некоја од институциите, целокупниот систем ќе продолжи да функционира

Институциите ќе продолжат да ја вршат својата работа без разлика дали некој од Владата, замениците на министрите или директорите се разболи од Ковид-19, рече денеска...

Свет 10.04.20 | 19:52

СЗО испитува зошто многу медицинските лица се заразија со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) ги истражува причините за масовното заразување на медицински персонал со коронавирус во повеќе држави од светот. Од многу...