четврток, 9 април 2020
Култура 09.04.20 | 23:44

„Танец“ средствата од продадените билети ќе ги намени за најпогодените од коронавирусот

НУ „Танец“ годинава ќе одржи голем хуманитарен концерт, а донацијата ќе ја адресираат на најпогодените семејства од епидемијата, соопштија вечерва од оваа Национална...

Сцена 09.04.20 | 23:21

Тајната откриена: Зошто Меган и Анџелина редовно се состануваат?

Меган Маркл (38) сака да ја прошири улогата како наратор во документарецот на Дизни „Elephant“, со актерката Анџелина Џоли (44), на која особено и се восхитува. Таа сака да и...

Балкан 09.04.20 | 23:16

Нова жртва на коронавирусот во Косово, вкупно седуммина починати

Министерството за здравство на Косово вечерва објави дека уште едно лице заразено од Ковид-19 почина на Инфективната клиника при Клиничкиот и универзитетски центар...

Свет 09.04.20 | 23:06

Путин издаде налог за aпсeњe на Сорос

Откако САД распиша меѓународна потерница за иcтрага и апcење на милијардерот Џорџ Сорос, сега тоа го побара и Русија, велат извештаите на медиумите на ЕУ. Имено, откако...

Сцена 09.04.20 | 22:44

Погледнете го имотот каде се изолирани Вељко и Богдана

Поради почитување на мерките за заштита од коронавирусот, голем број на граѓани се наоѓаат во своите домови. Меѓутоа, ги има и оние кои од големите градови заминаа на...

Здравје 09.04.20 | 22:29

Дебарскиот доктор Аголи се излекува: Не се уплашив и ја примав терапијата

Излекуваниот доктор од Дебар Арбен Аголи од Дебар во гостивање на ТВ 21 објасни дека успеал да го победи корона вирусот со смиреност и терапија. Многу смирено ја примив...

Свет 09.04.20 | 22:21

Бил Гејтс: Животот ќе се нормализира само откако ќе се обезбеди вакцина за корона вирусот

Животот може да се врати во нормала само откако вакцина против корона вирусот ќе биде глобално достапна, изјави ко-основачот на Мајкрософт и филантроп Бил Гејтс, јави...

Калеидоскоп 09.04.20 | 22:04

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани нема коронавирус

Мајката на четиримесчното бебе кое е позитивно на Ковид 19 нема коронавирус, додека разултатите за таткото на бебето се уште се чекаат, информираат од министерството...

Балкан 09.04.20 | 21:56

Ќе предупредува и казнува: Турција ќе ги следи заболените преку апликација

Турските власти ќе го следат движењето на лицата кои се позитивни на коронавирусот и на нивните членови на семејството преку апликација за паметни телефони, соопшти...

Свет 09.04.20 | 21:44

Шпанија ја продолжи вонредната состојба до 26 април

Долниот дом на шпанскиот Парламент денеска го одобри барањето на владата за продолжување на вонредната состојба до 26 април заради ширењето на коронавирусот, пренесоа...

Македонија 09.04.20 | 21:28

Министерот Чулев донираше заштитна опрема во неколку клиники

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска донираше заштитина опрема во неколку клиники. Предизвикот да се спасат човечките животи од налетот на коронавирусот...

Балкан 09.04.20 | 21:26

Во Србија вкупно заразени 2.867 лица, досега починаа 66

Во Србија во изминативе 24 часа регистриран е еден смртен случаи, со што вкупниот број на починати изнесува 66 лица. Од починатите лица 49 се од машкиот пол и 17 се жени, со...

Свет 09.04.20 | 21:21

Нови 424 смртни случаи во Франција од Ковид-19, досега вкупно умрени 12.210

Во Франција досега се регистрирани 12.210 смртни случаи на Ковид-19, а уште 30.000 лица се наоѓаат на болничко лекување. Генералниот директор за здравство, појасни дека од...

Свет 09.04.20 | 21:14

Во Шведска не се примаат пациенти над 80 години на интензивна нега, почнува хаосот

Раководството на една болница во Шведска им нареди на лекарите да не сместуваат пациенти над 80 години кои имаат коронавирус на интензивна нега. Весникот „Aftonbladet“ пишува...

Црна хроника 09.04.20 | 21:05

Дукоски: Починатиот притвореник делел бања со Боки 13, утрешното судењето „Рекет“ мора да се одложи

Адвокатот Сашко Дукоски кој е бранител на првообвинетиот Бојан Јовановски, за предметот „Рекет“, јавно прашува како судот планира да го одржи утрешното рочиште, после...

Естрада 09.04.20 | 20:55

Јелена Ѓоковиќ цензурирана на Инстаграм за лажни вести

Јелена Ѓоковиќ се соочи со цензура на социјалната мрежа Инстаграм. Избришан ѝ е постот во кој објавила видео од американски лекар кој го припишува ширењето на корона...

Македонија 09.04.20 | 20:46

Д-р Докиќ: Пикот на коронавирусот ќе зависи од верските празници, ако луѓето се собираат, ќе биде фатално

Пулмологот Дејан Докиќ во денешното гостување на ТВ 24 рече дека не очекува раст на случаите со коронавирус како во Италија или во Шпанија, бидејќи преземените мерки...

Балкан 09.04.20 | 20:31

Опаѓа бројот на новозаразени со коронавирус во Црна Гора

Бројот на новозаразени од коронавирус во Црна Гора е во постојан пад од 3 април, кога е забележан најголем број на случаи на болеста во еден ден – 37, соопшти црногорскиот...

Здравје 09.04.20 | 20:19

82 здравствени работници имаат Ковид-19, најголем број на заболени се на возраст од 50 до 59 години

Вкупно 82 здравствени работници во Македонија се заболени од Ковид-19, а најголем број од заразените се на возраст меѓу 50 и 59 години, соопштуваат од Институтот за јавно...

Економија 09.04.20 | 19:56

Владата направи измена на Уредбата, мерките за плати ќе може да ги користат и управителите и сопственици на бизнисите

Владата направи измена на Уредбата за поддршка на работодавачите од приватниот сектор погодени од здравствената економска криза, заради исплата на плати за април и...