среда, 8 април 2020
Калеидоскоп 08.04.20 | 23:54

Јас, како и многу други, го потценив коронавирусот

Јас, како и многу други, го потценив корона вирусот. Мора да разберете дека ова не е игра“, вели Џани Ѕампино во својот апел и додава: “Бидете внимателни, останете дома...

Култура 08.04.20 | 23:29

„Вечера за глупаци“ на Тетар Куманово вечерва онлајн

На онлајн репертоарот на Кумановскиот театар вечерва е претставата „Вечера за глупаци”. Кумановскиот театар продолжува со онлајн репертоарот и денеска ќе ја прикаже...

Фудбал 08.04.20 | 23:23

Домашниот притвор Роналдињо ќе го помине во хотел со четири ѕвезди

Бразилската легенда на Барселона, Роналдињо, конечно, излезе од парагвајскиот затвор и сега е во домашен притвор, кој очигледно нема да му „легне“ лошо бидејќи се работи...

Здравје 08.04.20 | 23:19

Последиците од карантинот можат да бидат потешки и од самата пандемија

Нема докази дека мерките против коронавирусот кои се преземаат во Европа носат резултати, а нивните последици можат да бидат полоши и од самата пандемија, се заклучува...

Филм 08.04.20 | 23:09

Деми Мур и Брус Вилис заедно во карантин

,Моќната двојка’ од 90-тите , чиј брак заврши во 2000 година, по разводот останаа во пријателска врска, а тоа сега го потврдија и со фотографиите од изолација што ја поминуваат...

Калеидоскоп 08.04.20 | 22:58

Соседите во Германија вежбаат заедно додека се во карантин


Балкан 08.04.20 | 22:35

Во Србија 219 новозаболени, починале четири лица

Во изминатите 24 часа во Србија регистрирани се 219 нови случаи на коронавирус, а четири лица починале, со што вкупната бројка на починати е 65 лица, соопштија претставници...

Здравје 08.04.20 | 22:24

Најмалиот пациент во Македонија: Бебе на возраст од неколку месеци е заразено со коронавирус

Бебе на возраст од неколку месеци е заразено со коронавирус, јавува „Слободен печат“, повикувајќи се на извори од Министерството за здравство. Во извештајот на Институтот...

Сцена 08.04.20 | 22:23

Развод „тежок“ 140 милиони фунти – славната пејачка имала само едно барање

Бившиот славен брачен пар, пејачката Адел и хуманитарецот Сајмон Конецки, дефинитивно и формално, со судски развод, ставија крај на нивниот брак. Нивната љубовна врска...

Калеидоскоп 08.04.20 | 22:16

Жителите на Лондон во шок: Елени се одмораат во нивните дворови додека трае карантинот

Mногумина жители на планетава деновиве се затворени во своите домови, а некои од нив останаа и во други градови и уште некое време нема да можат да се вратат во куќите....

Калеидоскоп 08.04.20 | 22:02

Хималаите прв пат по 30 години јасно се гледаат откако падна загаденоста на воздухот во Индија

Откако почна да се спроведува изолацијата поради ширењето на коронавирусот во Индија, нивото на загадување на воздухот нагло се намали.  Во моментов жителите на делови...

Здравје 08.04.20 | 21:49

Ме болат белите дробови, многу полош е од грип, главатa ми пука, пациент ги опиша симптомите

Го добив. Луѓе немојте да го игнорирате. Јас сум здрав дијабетичар, имам дијабетис тип 1. Моето тело добро се бори, но сеуште ме “растура“. Затоа, немојте да бидете морони....

Економија 08.04.20 | 21:43

Бектеши контра Групацијата на угостители: Мерките биле доволни и важеле за сите

Во вечерашната емисија „Топ Тема“ на Телма телевизија, дебата помеѓу Мартин Анѓеловски од Групацијата за угостителство и министерот за економија Бектеши Анѓеловски...

Свет 08.04.20 | 21:39

Папата Франциск ги осуди луѓето кои се обидуваат да заработат на кризата со коронавирусот

Папата Франциск денеска ги осуди луѓето кои пандемијата од коронавирусот ја користат за брза заработка, а посебно се осврна на „лицемерието“ на одредени политичари...

Балкан 08.04.20 | 21:29

Синот на Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател...

Здравје 08.04.20 | 21:24

Скопјанецот кој починал на кон болницата „8-ми Септември“ бил со прекумерна телесна тежина

45 – годишниот пациент кој доцна синоќа почина на пат кон болницата 8 ми – септември покрај позитивниот тест на коронавирус, имал и зголемена телесна тежина која најверојатно...

Македонија 08.04.20 | 21:20

Владата ги теши тие што останаа без работа

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираат, секое...

Македонија 08.04.20 | 21:17

Мисајловски: Македонија има пријатели

Владо Мисајловски на социјалните мрежи се заблагоради на помошта од Турција. Турција е голем поддржувач и пријател на Македонија. Турскиот народ во Македонија е високо...

Свет 08.04.20 | 21:06

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.490.154 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 87.317, а оздравеле 319.017 луѓе. – Бројот на смртни...

Здравје 08.04.20 | 21:04

МЗ советува: Кога треба да се носат и како правилно се користат маските

Многу е важно да знаете кога треба да се носат и како правилно се користат маските за да можете вистински да се заштите од коронавирусот и други потенцијални зарази,...