вторник, 7 април 2020
Калеидоскоп 07.04.20 | 23:40

Фотографија од Британија која го обиколи светот

Фотографија направена во Велика Британија го обиколи светот. На неа се гледаат баба и дедо, кои се во изолација, и нивните внучиња кои дошле да ги поздрават преку стакло...

Економија 07.04.20 | 23:20

Николоски: Банките треба да престанат да се богатат на грбот на граѓаните, ако граѓаните и стопанството колабираат ќе нема кој да им плати ни основица, ни камата

Македонија е пред најголемата економска криза. Точно дека најголемиот дел од причините се поврзани со пандемијата на корона вирусот, но исто така најголемата вистина...

Македонија 07.04.20 | 23:13

Николоски: Ова што сега СДСМ го претставуваат како хуманитарна помош им било планирано за корумпирање на гласачи

Помош се дели во Куманово каде е носител на листа во изборната единица, Оливер Спасовски, помош се дели во Крива Паланка каде носител на листа за пратеници е Љупчо Николовски,...

Свет 07.04.20 | 23:11

Повеќе од четири милијарди лица се во карантин во околу 100 земји во светот

Повеќе од четири милијарди лица во околу 100 земји и територии од светот се наоѓаат во принуден или предложен карантин во борбата против ширењето на коронавирусот. Веста...

Македонија 07.04.20 | 22:57

Николоски: Да не го местеа тендерот за биохемиски лаборатории ќе имаше масовно тестирање

Основниот проблем сега со корона вирусот е што Македонија не тестира доволно, а тоа е препораката на Светската здравствена организација која вели Тестирај, тестирај,...

Музика 07.04.20 | 22:50

Охриѓани направија „Карантин Кавер верзија“ на Боемска рапсодија

Охриѓани направија „Карантин Кавер верзија“ на Боемска рапсодија. Гуруто на ова дело е Пеце Настевски. Делото е направено за еден викенд, а идејата и инспирацијата...

Свет 07.04.20 | 22:40

Шпански произведувач на ковчези вработува работници бидејќи има многу нарачки

Додека повеќето компании во Шпанија се затворени поради вонредната состојба, произведувачите на ковчези поради коронавирусот работат 24 часа на ден и вработиваат плус...

Здравје 07.04.20 | 22:27

Kоронавирусот ја брише структурата на белите дробови, на хепарот, целосно ја ремети крвната функција

Некогаш коронавирусот, во некои случаи дава тешка форма и нема спас за пациентите, изјави министерот за здравство Венко Филипче во гостување во емисијата „Топ тема“. Тој...

Економија 07.04.20 | 22:06

Вработените во јавниот сектор неискористениот дел од годишниот одмор од 2019 година може да го искористат до 31 мај

Владата ја донесе Уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за време на вонредна состојба согласно која вработените во јавниот...

Здравје 07.04.20 | 22:00

StopKorona! – е мобилната апликација која ќе се користи во земјава за справување со ковид-19

StopKorona! – е мобилната апликација која ќе ја применуваат властите за справување со ковид-19, а на денешната седница Владата го овласти министерот за здравство Венко Филипче...

Здравје 07.04.20 | 21:59

Нови наоди: Има симптоми и на кожата од коронавирус

По респираторните симптоми, по губење на вкусот и мирисот, сега се појавуваат и кожните манифестации на Ковид-19. Во соопштението за печатот, Националниот синдикат на...

Македонија 07.04.20 | 21:46

Горанчо Крстев е првиот градоначалник заболен од коронавирус

Корона вирусот зема силен замав во нашата држава, а имуни на тоа воопшто не се ниту политичарите. Прв градоначалник во нашата земја кој е позитивен на корона вирусот...

Останати спортови 07.04.20 | 21:40

Откажана уште една трка во Формула 1

Уште една од трките во Формула 1 е откажана поради пандемијата на коронавирусот во светски рамки. Откажана е трката за Големата награда на Канада, во Монтреал. Тоа е веќе...

Економија 07.04.20 | 21:33

Се ограничува исплатата на додатоци и надоместоци на плата во јавниот сектор

Владата донесе Уредба со законска сила за ограничување на исплата на додатоци и надоместоци на плата за вработените во јавниот сектор за време на вонредна состојба. Со...

Македонија 07.04.20 | 21:22

МРТ почнува со емитување на 4 нови канали

Македонската радио телевизија, после големи подготовки и преземени активности почнува со емитување на 4 нови телевизиски канали, информира МРТВ. Новите канали се МТВ...

Македонија 07.04.20 | 21:14

Донација на медицинска опрема од Турција

Владата на денешната 37-ма седница го разгледа и усвои записникот од дваесет и првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација...

Економија 07.04.20 | 21:07

Пензионерите седми ден чекаат во ред да си ги земат пензиите во Охрид

Стотици пензионери секое утро последниве седум дена чекаат во ред пред филијалата на банката во центарот на Охрид за да подигнат пари на шалетр бидејќи не им се доставени...

Црна хроника 07.04.20 | 20:56

Полицијата не ги пушта oхриѓани да одaт вo Струга, само тие што работат таму и итни случаи може да поминат

Автомобили застанати од полицијата во близина на Бензиската “Лукоил” на Булевар Туристичка , полицијата не ги пушта да излезат од градот односно да не одат Струга...

Здравје 07.04.20 | 20:49

Можно е вирусот да бил тука многу порано

Точно знаеме дека во Куманово од 18 заболени има 100 луѓе кои се во самоизолација. Кај еден здравствен работник, кој што беше во контакт само еднаш за време на реанимацијата...

Култура 07.04.20 | 20:35

Народен театар Битола на Клиничката болница во Битола ќе и подари 300 заштитни маски сошиени од нивните шивачи

Народен театар Битола ќе донира 300 заштитни маски сошиени од вредните раце на нивните шивачи. Почитувани деновиве поминуваме низ еден тежок период, кој се надеваме за...