понеделник, 6 април 2020
Фудбал 06.04.20 | 23:50

Роналдињо се јави од затворот: Ова е мојот соиграч

Еден од најдобрите светски фудбалери, Роналдињо и натаму е во затвор во Парагвај. Очекувано, Бразилецот е хит, на социјалните мрежи може да се сретнат бројни фотографии...

Балкан 06.04.20 | 23:30

Учител од Загреб ги посетува своите ученици и им свири под прозорецот

Учителот Иван Петрановиќ од основното училиште „Иван Мерз“ од Загреб, кое беше оштетено во земјотресот во кој загина девојче, одлучи да ги изненади своите ученици...

Здравје 06.04.20 | 23:14

Според Институтот за јавно здравје во Македонија 63 здравствени работници имаат Ковид-19

Регистрирани се 63 случаи на заболување меѓу здравствени работници, објави вечерва Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Пријавени се вкупно 15 нови случаи на COVID-19 од 5 градови....

Црна хроника 06.04.20 | 23:05

Детали за починатиот полицаец од Куманово, вчера му било утврдено дека е заболен од коронавирус

Полицаец од Куманово денеска починал, а вчера му било утврдено дека е заболен од коронавирус, објави телевизија Телма. Телма објави за смртта на полицаецот, откако градоначалникот...

Балкан 06.04.20 | 22:53

Во Турција починале нови 75 луѓе од коронавирус, вкупно 649

Во Турција бројот на смртните случаи од коронавирус денеска порасна за 75 и сега се вкупно 649, напиша на Твитер министерот за здравство, Фахретин Коца. Бројот на новозаразени...

Македонија 06.04.20 | 22:44

Димитриевски: Оставени сме сами на себе, потребни се повеќе тестови

Кумановскиот градоначалник Максим Димиетриевски во вечерашното гостување на „Топ тема“ рече дека тој град е оставен сам на себе. Не се работи тука само за социјална...

Калеидоскоп 06.04.20 | 22:36

Само Карлеуша има храброст да облече ваков фустан

Атрактивната српска пејачка со своите следбеници на Инстаграм сподели фотографија на позира во бел фустан, но со огромно деколте кое ѝ ги открива бујните гради. Се разбира,...

Култура 06.04.20 | 22:30

Славната писателка Џ.К.Роулинг имала симптоми на Ковид-19 ама не се тестирала

Џ.К.Роулинг, авторката на бестселерот „Хари Потер“ откри дека во последните две недели страдала од сите симптоми на Ковид -19 , ама не се тестирала за коронавирус. Писателката...

Калеидоскоп 06.04.20 | 22:13

По новите мерки, термини за изнесување на кучињата миленици за време на забраната за движење

Сопствениците на кучиња кои ги чуваат како домашни миленичиња во станови, ќе може да ги изнесуваат надвор во одредени термини во денот за време на забраната и посебниот...

Свет 06.04.20 | 22:02

Борис Џонсон на интензивна нега

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон е префрлен на интензивна нега, јавува Би-Би-Си. Тој побарал од секретарот за надворешни работи Доминик Рааб да се повлече...

Свет 06.04.20 | 21:51

Како лекарите се обидуваат да заштитат новородени бебиња од коронавирус

Коронавирусот можеби е најопасен по постарите лица, но вестите кои секојдневно доаѓаат од целиот свет покажуваат дека ни најмладите не се поштедени. Во американската...

Балкан 06.04.20 | 21:42

Србија наскоро почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Во Србија за десетина дена ќе започне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа вели дека ќе бидат користени...

Здравје 06.04.20 | 21:41

Жените со Ковид-19 може да дојат, ако сакаат

Досега вирусот не е најден во примероци на амнионска течност или мајчино млеко. Жените со Ковид -19 можат да дојат ако сакаат, објаснува на својот профил на Фејсбук министерот...

Калеидоскоп 06.04.20 | 21:26

Жизел Бундхен откри како да се справите со анксиозноста во време на пандемија!

Супермоделот Жизел Бундхен, една од најубавите жени во светот, ги повика своите следбеници на социјалните медиуми да се приклучат во глобална медитација за ширење љубов,...

Балкан 06.04.20 | 21:13

Во Србија седум нови смртни случаи, вкупно заразени 2.200 лица

Во Србија во изминативе 24 часа регистриран се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се искачи на 58 лица, јави дописникот на МИА од Белград. Од седумте...

Свет 06.04.20 | 21:05

За еден ден во Франција починаа 833 лица од Ковид-19

Франција во изминатово деноноќие повторно забележа голема бројка на смртност откако е прогласена пандемијата на коронавирусот. За само 24 часа, во земјата починаа 833...

Македонија 06.04.20 | 20:40

Уште двајца кумановци починаа од ковид-19

Уште двајца кумановци починаа од коронавирус вечерва, потврди при вклучувањето во „Топ-тема“ градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски. За жал, вечерва во Куманово...

Вести 06.04.20 | 20:39

Уште двајца починати од Куманово

Уште двајца кумановци ја изгубиле битката со корона вирусот, соопшти вечерва градоначаникот на Куманово, Максим Димитриевски во гостувањето на Топ Тема на Телма. Пред...

Фудбал 06.04.20 | 20:25

Почина легендарниот Радомир Антиќ

Атлетико Мадрид потврди дека го загуби тренерот кој им го донесе најголемиот успех во историјата, Радомир Антиќ почина на 71 годишна возраст. Засега е непознато дали...

Калеидоскоп 06.04.20 | 20:24

Млади луѓе од Струмица спасија штрк со скршена нога

Млади луѓе од Струмица денеска спасија повреден штрк. Верувале или не, денес спасуваме и штрк. Ногата му беше скршена, па ќе се потрудиме да му ја преврземе. Дечкото рече...