недела, 5 април 2020
Македонија 05.04.20 | 23:25

Владо Јовановски: Короната може да им плукне под прозор и на владата и на СЈО обвинителите, после ваква одредба

Актерот Владо Јовановски на својот фејсбук профил напиша: СЈО, најпосле е решено. Владата на ” Нашата земја”, донесе вистинска мерка пред Велигден, Да им се исплатат...

Македонија 05.04.20 | 23:19

Заев: Апелирам до сите да донират и да најдат начин да помогнат заради тоа што државата има увид во нивните сметки и во нивните компании

Поранешниот премиер на Македонија и актуелен лидер на СДСМ, Зоран Заев вечерва беше гостин на Канал 5 ТВ во емисијата „Само Интервју“. Осврнувајќи се висината на економската...

Здравје 05.04.20 | 23:05

Едно лице од Радовиш, сместено во државен карантин на Попова Шапка е позитивно на коронавирусот

Едно лице од Радовиш, сместено во државен карантин на Попова Шапка, е позитивно на коронавирусот, објави Општина Тетово. Медицински екипи од тетовската државна болница...

Здравје 05.04.20 | 22:46

Филипче: Им благодарам на сите колеги кои го вложуваат целиот труд

Министерот за здравство на својот фејсбук профил се заблагодари на колегите кои неуморно работат. Ова се дел од моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање....

Здравје 05.04.20 | 22:28

Три нови жаришта на ширење на заразата се во Кочани, Подлог и Зрновци

Во текот на изминатото деноноќие во Кочани  регистрирани се  седум новозаболени од коронавирус, со што вкупната бројка на заразени се искачи на 14 лица. Според последните...

Колумни 05.04.20 | 22:07

И црпката може да живее во негација дека е црпка, но…

Заевската диктатура не престана да сее заблуди, лаги и мачни етно-психози. Знам, во изминативе за Македонија најтрагични три години премногу добра и скапоцена креативна...

Свет 05.04.20 | 22:06

Кралицата Елизабета се обрати на нацијата: Ќе бидеме со нашите пријатели повторно, со нашите фамилии, ќе се сретнеме повторно

Пораката на Кралицата доаѓа во време кога бројот на жртви од коронавирусот во Велика Британија речиси достигна 5.000. Кралицата Елизабета рече дека Велика Британија „ќе...

Свет 05.04.20 | 21:39

Ирскиот премиер за време на пандемијата, се враќа на својата лекарска професија

Ирскиот премиер Лео Варадкар, кој по професија е лекар, повторно ја земал лиценцата за медицинска пракса. Тој ќе работи една смена неделно за време на епидемијата на...

Македонија 05.04.20 | 21:19

Мицкоски: Капа доле јунаци, сите вие кои сте во првите редови во борбата против оваа зараза!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил исрази благодарност до сите оние кои се во првите редови во борбата со коронавирусот. Сите даваме...

Свет 05.04.20 | 21:05

Во САД уапсен човекот за кој се смета дека го произвел и го продал коронавирусот

Во САД е уапсен човекот за кој се смета дека го произвел и ѝ го продал на Кина коронавирусот. Доктор Чарлс Либер, раководител на Одделот за хемија и биологија на Харвард...

Балкан 05.04.20 | 20:46

Обилни снежни врнежи во Бугарија: Прогласена вонредна состојба во јужниот дел

Поради обилни снежни врнежи во општината Рудозем на Родопските Планини, во јужниот дел на Бугарија, денеска е прогласена вонредна состојба. Сообраќајот е во прекин,...

Свет 05.04.20 | 20:33

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. Се претпоставува дека не се...

Балкан 05.04.20 | 20:06

Заразени сме јас и сопругата, не сме ги виделе децата 15 дена, како не ви е срам да не плукате

На своето работно место во Медицинскиот Институт во Тузла, Алмир Ципурковиќ заедно со уште девет негови колеги, како и неговата сопруга се заразил од корона вирусот. Разочаран...

Музика 05.04.20 | 19:47

Ања Ветерова за враќањето и условите во карантин: Филипче, Димитров, Спасовски, Рашковски засрамете се, дали и за вашите деца ќе има ист ваков третман

Пејачката Ања Ветерова на својот фејсбук профил го сподели ужасното искуство по враќањето во земјава, карантинот, превозот… Драги пријатели , Како што веќе знаете...

Здравје 05.04.20 | 19:30

Честоева: Ако Заеви сакаа да бидат хумани можеа да донираат медицински материјал да не мора медицинските установи сами да се снаоѓаат

Весела Честоева, поранешна директорка на Археолошкиот музеј и пратеник во Собранието на својот фејсбук профил протестира поради апсурдните состојби во здравството...

Здравје 05.04.20 | 19:18

Доктор од Лабуништа позитивен на корона вирус

Доктор од Лабуништа е позитивен на тестот КОВИД 19, а се претпоставува дека вирусот е добиен од пациент кој докторот го лекувал од истото населено место, објави Охрид...

Фудбал 05.04.20 | 19:08

Македонската репрезентација до 19 години подели пакети со помош на семејства во Чаир и Скопска Црна Гора

Македонската репрезентација до 19 години, на своја иницијатива, денеска посетија и им поделија прехранбени и други неопходни продукти на четири семејства од околината...

Здравје 05.04.20 | 18:55

Д-р Кирил Пецаков: Како тоа е приоритетно да се обезбеди корумпираното СЈО наместо да се набават тестови, реагенси и респиратори

Д-р Кирил Пецаков на својот фејсбук профил реагираше на исплатата на сретства за СЈО додека во ек на пандемија на корона од која е зафатена и нашата земја, докторите...

Здравје 05.04.20 | 18:46

Можно е коронавирусот да бил присутен во земјава од порано

Многу граѓани на социјалните мрежи споделуваат искуства дека во текот на јануари и февруари имале симптоми кои сега ги знаеме дека се симптоми на Ковид-19, меѓудругото...

Македонија 05.04.20 | 18:39

Трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство, подобро е да се платат на време отколку по судски пат со камати

Владата испрати соопштение во кое укажува дека трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство, подобро е да се...